Bieg Częstochowski 2024 - zobaczcie ZDJĘCIA. Tłumy zawodników i kibiców!

Katarzyna Stacherczak
SPORT. Ponad 800 biegaczy zgłosiło się do udziału w 14. edycji Biegu Częstochowskiego. Całą rywalizację wygrał pochodzący z Kenii Rond Kennedy Kipkemoi. Zawodnik dystans 10 kilometrów pokonał w czasie 00.31.05.

Bieg Częstochowski 2024. Ponad 800 biegaczy zgłosiło się do udziału w imprezie

Bieg Częstochowski to masowa impreza skierowana do szerokiego grona miłośników biegania – zarówno zawodników z wieloletnim doświadczeniem, jak i debiutantów. Możliwość uczestnictwa w biegu, niezależnie od poziomu sportowego, sprawia, że wydarzenie cieszy się ogromną popularnością. Każdy może zmierzyć się w sportowej rywalizacji. Sam poziom organizacyjny zawodów co roku jest wysoko oceniany, czego wyrazem są liczne wyróżnienia przyznawane imprezie, a przede wszystkim duża frekwencja.

14. edycja wydarzenia odbyła się w sobotę, 18 maja. Trasa miała start i metę w III alei NMP na wysokości Miejskiej Galerii Sztuki. Biegacze musieli pokonać dziesięć kilometrów z pętlą wokół Klasztoru Jasnogórskiego. Na starcie zameldowało się ponad 800 biegaczy - nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Liczba jest imponująca, ale trzeba pamiętać, że w rekordowych edycjach biegu brało udział nawet ponad 1000 zawodników. Sygnał do startu dał prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. Wszystkich biegaczy dzielnie dopingowali licznie zgromadzeni kibice.

Rywalizację wygrał zawodnik z Kenii

Najszybciej dystans 10 kilometrów pokonał pochodzący z Kenii Rond Kennedy Kipkemoi. Zawodnik potrzebował na to zaledwie 00.31.05. Drugie miejsce zajął jego rodak Kimaiyo Shedrack Kiptoo z czasem 00:31:56. Trzeci - i zarazem najlepszy wśród Polaków - był Mateusz Mrówka, który kiedyś zwyciężył Bieg Częstochowski. Nasz rodak na pokonanie 10 kilometrów potrzebował zaledwie 00:33:07.

Rywalizację kobiet również wygrały zawodniczki pochodzące z Kenii. Najlepsze były Kibii Vitalyne Jemaiyo i Kipkerio Philice Cheborioth z czasem 00:36:00. Tuż za nimi na metę wbiegła najlepsza Polka, Sylwia Ślęzak z czasem 00:36:37.

W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn nagrody odpowiednio wynosiły: za miejsce I - 700 zł, za miejsce II - 500 zł, za miejsce III - 300 zł. W klasyfikacji najszybsza Polka i najszybszy Polak: za miejsce I - 700 zł.

Na mecie na każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal. Głównym celem wydarzenia była popularyzacja biegania jako najprostszej formy czynnego wypoczynku i aktywności ruchowej, promocja miasta Częstochowy oraz integracja środowiska biegaczy i mieszkańców.

Organizatorami sportowego wydarzenia było Stowarzyszenie Klub Ludzi Aktywnych „Zabiegani” Częstochowa przy współudziale Urzędu Miasta Częstochowy, Komendy Miejskiej Policji, Miejskiego Zarządu Dróg, Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz IV LO im. H. Sienkiewicza.

Bieg Częstochowski 2024 - zobaczcie ZDJĘCIA. Tłumy zawodnikó...