Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2019 w Radomiu. Duże zmiany w zasadach podziału pieniędzy. Szkoły wreszcie w osobnym obszarze

ik
Urząd Miejski w Radomiu
Szkoły będą miały swoją pulę pieniędzy. O zmiany prosili sami mieszkańcy.

[podobne]
Już od 11 stycznia będzie można składać wnioski do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Miasto wprowadza zmiany w zasadach. Najważniejsza z nich to dodatkowy obszar dla instytucji, czyli na przykład szkół. Nadal na budżet partycypacyjny urząd przeznacza 4,8 miliona złotych, ale tym razem na poszczególne obszary będą różne kwoty.

Ma być sprawiedliwiej

- Za nami pięć, w naszym przekonaniu dobrych, edycji budżetu obywatelskiego. Ale po każdej mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi i propozycje zmian. Tak, jak zapowiedziałem w grudniu uwzględniamy je w regulaminie - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Najczęściej mieszkańcy zwracali uwagę na włączanie do budżetu obywatelskiego szkół. Im łatwiej było zebrać głosy na swoje pomysły. To samo dotyczyło innych placówek, czy instytucji gminnych.

- Nie chcieliśmy odbierać szkołom możliwości uczestniczenia w budżecie obywatelskim. Tam powstają ciekawe projekty, a wokół placówek tworzą się wspólnoty obywatelskie. Dlatego zdecydowaliśmy o utworzeniu obszaru instytucjonalnego tak, żeby nie musiały rywalizować o głosu z innymi wnioskodawcami - mówił prezydent.

W nim wnioski będą mogły składać na przykład szkoły, przedszkola, czy inne instytucje.

Nadal będzie funkcjonowało pięć obszarów lokalnych, mniej więcej zasięgiem odpowiadających okręgom wyborczym. Będzie też obszar ogólnomiejski.

- Wniosków do budżetu nie będą mogli też składać członkowie zespołu opiniującego - mówi Radosław Witkowski. - To też postulat mieszkańców, wskazujących na nierówności szans argumentacji ewentualnej obrony projektów. Muszą być równe reguły gry dla wszystkich mieszkańców.

Ta sama pula, inny podział

Zmieni się także podział pieniędzy pomiędzy poszczególne obszary. Nadal na budżet obywatelski będzie 4,8 miliona złotych. W poprzednich edycjach na wszystkie obszary było jednak po 800 tysięcy złotych. W 2019 roku na projekty ogólnomiejskie będzie 1,2 miliona złotych. Obszary regionalne dostaną po 600 tysięcy złotych, a instytucjonalne 800 tysięcy złotych.

- Do obszaru ogólnomiejskiego będą mogły być zgłaszane największe projekty. Dzięki temu lokalnie będą mogły być realizowane także te mniejsze, ale bardzo ciekawe i wartościowe projekty, które do tej pory nie miały szans na realizację - mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta. - 800 tysięcy złotych w obszarze instytucjonalnym pozwoli na realizację takich projektów, jakie do tej pory były zgłaszane, przyszkolne boiska, remonty w szkołach.

Czas na zgłoszenia od 11 stycznia

Kolejna zmiana to że projektu do budżetu można zgłaszać już od 11 stycznia.

- Zostało jeszcze trochę czasu, żeby przemyśleć co mieszkańcy chcą zmienić w Radomiu. Warto przyjść z pomysłem, przysłać go mailem. Pomożemy go opracować i przełożyć na konkretny projekt - zachęca Mateusz Tyczyński.

Nowością jest to, że projekty miękkie będą mogły być realizowane przez 12 miesięcy , ale od chwili jego rozpoczęcia. W przypadku bardziej skomplikowanych inwestycji, ten czas będzie mógł być wydłużony nawet do 24 miesięcy.

Będą też zmiany w samym głosowaniu. - Ale o tym będziemy informować później. Samo głosowanie zacznie się 1 czerwca - zaznacza Mateusz Tyczyński.

Budżetowe terminy

Budżet obywatelski na 2019 rok startuje 11 stycznia, kiedy zaczyna się przyjmowanie wniosków od mieszkańców i instytucji.
Chętni będą mogli je zgłaszać do 26 stycznia.

Będą one przyjmowane w:

  • Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Struga 1;
  • Referacie Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta - pokój 104, Urząd Miejski przy ulicy Żeromskiego 53;
  • Biurze Rady Miejskiej przy ulicy Moniuszki 9
  • Biurze Obsługi Mieszkańca - pokój 19, Urząd Miejski przy ulicy Kilińskiego 30.

Wnioski będą przyjmowane także w punktach mobilnych - w centrach handlowych. Będzie je można składać także drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony www.konsultacje.radom.pl.

Do 23 marca złożone wnioski będą weryfikowane. Na 4 maja urząd zapowiada publikację kart do głosowania i informację o sposobie głosowania. Głosowanie będzie w tym roku trwało od 1 do 30 czerwca. Do 31 lipca mamy poznać zwycięzców budżetu obywatelskiego na 2019 rok.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budżet Obywatelski 2019 w Radomiu. Duże zmiany w zasadach podziału pieniędzy. Szkoły wreszcie w osobnym obszarze - Radom Nasze Miasto

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto