Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na grypę: czarny bez, sok z cebuli, malin, miód

Agnieszka Witczak-Armacińska
Cytryna, imbir, czosnek to nasi sprzymierzeńcy w trudnym okresie jesienno-zimowych infekcji. Warto mieć je pod ręką.
Cytryna, imbir, czosnek to nasi sprzymierzeńcy w trudnym okresie jesienno-zimowych infekcji. Warto mieć je pod ręką. 123RF
W leczeniu przeziębienia i grypy pomogą naturalne kuracje na bazie ziół, warzyw i owoców.

Na Śląsku odnotowano dotąd 20 przypadków zakażenia wirusem AH1N1 wywołującym tak zwaną świńską grypę, 28 zakażeń potwierdzono w Małopolsce, aż 93 na Podkarpaciu. W każdym z tych rejonów po dwie osoby zmarły.

W środę potwierdzono, że wirus AH1N1 dotarł także do Radomia. Zarażony jest nim 55 -letni mężczyzna, który obecnie przebywa na Oddziale Zakaźnym miejskiego szpitala.

Zwiększa się liczba przypadków grypy typu A, tradycyjnej. Specjaliści podkreślają, że jesteśmy w szczytowym momencie sezonu epidemicznego i musimy na siebie uważać.

Częste mycie rąk

W ramach ochrony przed grypą epidemiolodzy zalecają zachowanie wzmożonej higieny, częste mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy (optymalna temperatura to 21-23 stopnie Celsjusza), wartościową dietę, w której nie powinno zabraknąć witamin, jogurtów, kiszonek, cebuli i czosnku. - Warto unikać dużych skupisk ludzkich, na przykład w galeriach handlowych, nie przegrzewać się, nawadniać organizm, by nie doprowadzić do wysuszenia śluzówek, bo to właśnie tam namnaża się wirus grypy - mówi Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy radomskiej stacji sanepidu.

Kuracja na bazie ziół

- W leczeniu pomogą naturalne kuracje na bazie ziół, warzyw i owoców. Święta Hildegarda z Bingen, średniowieczna uzdrowicielka, zalecała podawanie wody z malinami. Wystarczy do gorącej wody dodać dwie łyżki soku malinowego dobrej jakości, trochę miodu, a także dwie szczypty galgantu, przyprawy podobnej do imbiru. Ten niezwykły napój rozgrzewa i mobilizuje siły obronne organizmu do walki z chorobą. Warto też częściej sięgać po czosnek, a także kurować się syropem z cebuli. Plastry tego warzywa zalewamy miodem, najlepiej spadziowym, który ma działanie antybiotyczne, zostawiamy na kilka godzin, aby cebula puściła sok. Miksturę podajemy świeżą, najlepiej na każdy dzień przygotować nową. Dorosłym zalecam 2-3 łyżki syropu dziennie, dzieciom podawać małą łyżeczką - mówi Teresa Tomaszewska, zielarka i fizjoterapeutka.

Nie do przecenienia są dobroczynne właściwości czarnego bzu. Zwłaszcza w przeziębieniach ten owoc sprawdza się doskonale. - Na kaszel dobre są dziewanna i miodunka plamista. Obie rośliny mają działanie wykrztuśne i powlekająco-osłaniające drogi oddechowe. Z miodunki najlepiej przygotować odwar. Zalać łyżkę ziół szklanką ciepłej wody i ogrzać do wrzenia. Potem gotować około 10 minut na małym ogniu. Odstawić na 5 minut i wypić. Z dziewanny lepiej przygotować napar. Kwiaty zalać wrzątkiem, parzyć około 10-15 minut i wypić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto