Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9 ton mazutu wyciekło do Wisły z elektrowni "Kozienice". Strażacy stawiają zapory

Agata Witek
Około 9 ton mazutu wyciekło do Wisły z elektrowni "Kozienice"
Około 9 ton mazutu wyciekło do Wisły z elektrowni "Kozienice" Grupa Enea
Wyciek mazutu, Kozienice. Około 9 ton mazutu wyciekło do Wisły z elektrowni "Kozienice" w Świerżach Górnych. Straż pożarna szacuje, że to bardzo duża ilość substancji, która zagraża środowisku naturalnemu.

Informacja o zdarzeniu pojawiła się w środę ok. 11. Wyciek zauważono bardzo szybko. Szczęśliwie substancja nie dostała się do głównego nurtu rzeki.

W większości mazut został "złapany" przez zapory zainstalowane na stałe w elektrowni. Obecnie strażacy stawiają dodatkowe zapory, które mają zapobiec dalszemu wyciekowi substancji do Wisły. Powstałą plamę będą zbierały również specjalne pompy. Odzyskana substancja znajduje się w zamkniętym, zabezpieczonym podwójną zagrodą zbiorniku. Trwają oględziny koryta rzeki. Na miejsce skierowano także dodatkowe zastępy Straży Pożarnej.

Wyciek mazutu w Kozienicach. Jakie będą jego skutki?

- Zatrzymanie tego zanieczyszczenia będzie bardzo trudne, ze względu na gwałtowną falę wezbraniową, która przechodzi przez Polskę. W Warszawie rzeka poszerzyła się już o metr. Wyciek to także zagrożenie dla młodych ptaków. Jest środek sezonu lęgowego, gdyby doszło do bezpośredniego wycieku do rzeki, to byłoby strasznie - powiedział Przemysław Pasek z Fundacji "Ja Wisła".

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uspokaja, twierdząc, że nie ma mowy o katastrofie ekologicznej.

Przyczyną wycieku była usterka zaworu w układzie zasilania jednego z kotłów. Teraz elektrownia pracuje normalnie. W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał.

Czytaj również: Spektakularny pokaz gaszenia pożaru i akcja zbierania krwi

Mazut to ciężki olej opałowy powstający po destylacji ropy naftowej. Jest stosowany jako paliwo okrętowe, a także w procesie uzyskiwania benzyny i olejów.

Elektrownia Kozienice to druga co do wielkości elektrownia w Polsce. Jest zlokalizowana w Świerżach Górnych w pobliżu Kozienic. Zainstalowanych jest w niej 10 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy 2913 MW. Daje to około ośmiu procent udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto