Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Polacy z werwą". Czworo nominowanych związanych z Warszawą

Materiały prasowe
"Polacy z werwą" - poznaj kandydatów z Mazowsza
"Polacy z werwą" - poznaj kandydatów z Mazowsza Materiały prasowe
"Polacy z werwą". 12 czerwca rozpoczęło się głosowanie w drugiej edycji prestiżowego plebiscytu „Polacy z werwą”. Do 7 września internauci mogą oddawać głosy na nominowanych do tego tytułu. Zwycięzca otrzyma wyjątkową nagrodę – grant w wysokości 50 tys. zł na dalszy rozwój zawodowy.

„Polacy z werwą” to pierwszy plebiscyt, który nagradza i promuje młodych Polaków w siedmiu najważniejszych dla rozwoju Polski dziedzinach: Nauka, Medycyna, Ochrona środowiska, Design i architektura, Innowacje w biznesie, Kultura i Sport. Celem akcji jest pokazanie młodych, wybitnie uzdolnionych ludzi, którzy tworzą rozwiązania i projekty przyczyniające się do budowy nowoczesnej Polski.

Pasja do uprawiania nauki

Urodzeniem i wyborem związany z Warszawą jest dr hab. Andrzej Dziembowski - biolog molekularny, biochemik, genetyk. Związany z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN oraz Wydziałem Biologii UW. Zajmuje się głównie badaniami podstawowymi. Stara się zrozumieć mechanizmy regulacji działania genów. Jego badania przyczyniły się do zrozumienia molekularnych podstaw chorób genetycznych. Publikował artykuły naukowe w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych w dziedzinie biologii. Otrzymał wiele nagród i prestiżowych grantów, m.in. ERC Starting Grant. Zawodowo marzy o tym, żeby prowadzone przez niego badania przyczyniły się do zrozumienia molekularnych mechanizmów funkcjonowania organizmów żywych.

Czytaj również: "Polacy z werwą". Głosuj na dr hab. Magdalenę Król z Płocka!

W kategorii Nauka zespół jurorski pod przewodnictwem prof. Magdaleny Fikus nominował 3 obiecujących naukowców - dr hab. Andrzeja Dziembowskiego, dr hab. Jadwigę Śliwkę i dr hab. Magdalenę Król.

Terapia ”szyta na miarę”

Warszawianka od zawsze, dr Magdalena Winiarska jest adiunktem w Zakładzie Immunologii Centrum Biostruktury WUM, uczestniczka stażu podoktorskiego w programie TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jest współautorką 33 prac naukowych. Prowadzi własną grupę badawczą, która realizuje kilka projektów finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundację Nauki Polskiej oraz firmy biotechnologiczne. Ma nadzieję, że jej badania przyczynią się do poprawienia efektów leczenia pacjentów cierpiących na nowotwory.

Do tej pory skupiała się na poszukiwaniu optymalnych terapii chłoniaków i białaczek. Wykonując swoją pracę stara się pomóc w jak najlepszym optymalizowaniu i „szyciu na miarę” terapii z użyciem przeciwciał monoklonalnych.

W kategorii Medycyna zespół jurorski pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Gacionga nominował 3 lekarzy, których dokonania mogą realnie wpłynąć na poprawę jakości życia: dr Magdalenę Winiarską, dr Anną Czarnecką i dr. hab. Przemysława Juszczyńskiego.

Odpowiedzialność za krajobraz

Wskazujący rozwiązania korzystne dla poprawy jakości krajobrazu dr Krzysztof Herman pracuje jako adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW. We wrześniu 2009 roku zorganizował, dzięki pomocy stołecznego Biura Ochrony Środowiska, pierwszy warszawski Park(ing) Day (inicjatywa międzynarodowa), tworząc mini-parki na miejscach parkingowych w ścisłym centrum miasta. Jest współtwórcą programu cyklu „Zielonych Debat – śniadań na trawie” organizowanego w 2009 przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

Jego wielkim zawodowym marzeniem jest wzmocnienie roli architektów krajobrazu w procesach projektowania miasta. Zaś z tych celów „na dziś” chciałby założyć w Warszawie publiczny Ogród Leśny owocowo-warzywno-ziołowy. Dzięki temu mógłby sprawdzić możliwości wprowadzania form agroleśnictwa do polskich miast. Byłby miejscem edukacji i aktywnej zbierackiej rekreacji.

W kategorii Ochrona środowiska zespół jurorski pod przewodnictwem Jacka Bożka nominował 3 młodych, zaangażowanych obrońców dziedzictwa przyrodniczego - dr Krzysztofa Hermana, Joannę Mieszkowicz i Monikę Selin.

Znaleźć swoją ścieżkę w procesie twórczym

Najbardziej znaną pracą Jana Lutyka jest stołek Ribbon. Lekka konstrukcja ze sklejki wydaje się przeplatać w przestrzeni niczym wstążka. Za ten projekt Lutyk otrzymał kilka ważnych nagród. W swoich pracach prowadzi dialog między różnymi, niekiedy zupełnie niepowiązanymi ze sobą dziedzinami, eksplorując własne zainteresowania i możliwości. Zawodowo marzy o tym, by móc wpływać na świat poprzez projektowanie dobrych, potrzebnych rzeczy.

Czytaj też: Płocczanin Roku 2013. Zwyciężył Paweł Śliwiński [ZDJĘCIA]
W kategorii Design i architektura zespół jurorski pod przewodnictwem Tomasza Sadurskiego nominował w sumie 3 młodych, obiecujących projektantów - Jana Lutyka, Natalię Paszkowską i Hugona Kowalskiego.

Głosowanie
Od 12 czerwca wszyscy Polacy mogą głosować na swoich faworytów i w ten sposób wybrać finalistów Plebiscytu – po dwóch w każdej z siedmiu kategorii. W każdej z nich można wskazać tylko jedną osobę. Głosy oddawać można za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej.

Głosowanie publiczne trwać będzie do 7 września 2014 r., zaś nazwiska Laureatów Plebiscytu poznamy podczas uroczystej Gali w październiku 2014 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto