Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kameralne Lato 2018 w Radomiu. Znamy program festiwalu. Start już 1 lipca!

Barbara Koś
Ciekawe są zawsze sceny specjalne.
Ciekawe są zawsze sceny specjalne. Kameralne Lato
Tegoroczna edycja festiwalu to aż trzy programy edukacyjne dla młodzieży, trzy konkursy filmowe, liczni goście z zagranicy i mnóstwo wydarzeń towarzyszących - w tym widowiskowe wydarzenia plenerowe. Jedno jest pewne - będzie intensywnie!

Lato zacznie się już w niedzielę, 1 lipca, huczną paradą, rodzinnym piknikiem filmowym i koncertem policyjnej orkiestry. Zmieści się całe miasto!

Uroczysta parada wyruszy tradycyjnie spod siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. 11 Listopada 37/59, 1 lipca, w niedzielę o godz. 17.30. Udział potwierdziły Radomskie Klasyki z ich zabytkowymi autami. Będą również goście specjalni z USA, ale to na razie niespodzianka…
Parada ląduje przed Urzędem Miasta przy ul. Żeromskiego, gdzie na mieszkańców Radomia czeka kameralny piknik filmowy z atrakcjami dla całych rodzin. O godz. 19.00 wydarzenie przenosi się do Muszli Koncertowej w Parku Kościuszki. Tam będzie można posłuchać Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, która wystąpi w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

- Kameralne Lato na tydzień przemieni Radom w mazowiecką stolicę filmu - mówi Karolina Adamczyk z American Corner Radom, dyrektor festiwalu. - W tym roku proponujemy sporo wydarzeń, które będą widoczne w przestrzeniach i na ulicach miasta. Kameralne Lato to mądra rozrywka dla całych rodzin, a wątki edukacyjne są nam podczas tej edycji szczególnie bliskie. Już podczas pikniku będzie okazja do poszerzenia wiedzy na temat filmu, czy wzięcia udziału w całej serii animacji oraz zabaw dla dzieci.

Jeszcze tego samego dnia odbędą się pierwsze festiwalowe projekcje - w Audytorium (ul. Curie-Skłodowskiej 4) zobaczymy filmy z Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Start o godz. 21.30.
Konkurs Filmów Niezależnych zaplanowano na środę (4 lipca), a Konkurs Główny na czwartek i piątek (5-6 lipca). Oba konkursy odbędą się w nowym centrum festiwalowym - Kinie Elektrownia przy ul. Kopernika 1.

Scena pełna napięcia rozegra się przy ul. Żeromskiego 43/45 w środę (4 lipca) między godz. 17.00 a 21.30. Za sprawą rekonstruktorów cofniemy się do lat 40. XX. wieku, do czasów okupacji niemieckiej. Anna Mucha i Marek Braun wcielą się w role konspiratorów, którzy dokonują historycznego napadu na niemiecki bank.

Strategia działania żołnierzy polskiego państwa podziemnego jest solidna i dobrze przemyślana, lecz jak to bywa w takich przypadkach, nie wszystko potoczy się zgodnie z planem. W widowisku wykorzystana zostanie oryginalna broń strzelecka z epoki oraz zabytkowe pojazdy.

Scena specjalna to okazja by zobaczyć, jak w rzeczywistości powstają efektowne filmy historyczne. Stąd profesjonalna opieka artystyczna Bartosza M. Kowalskiego (reżyseria) i Arkadiusza Tomiaka (zdjęcia). Autorem scenariusza jest Przemysław Bednarczyk. Nowoczesny sprzęt dostarczy CANON. Partnerem przedsięwzięcia jest Wytwórnia Filmów i Widowisk Historycznych „WiS".

Po każdym pokazie filmów konkursowych będzie można porozmawiać z ich twórcami, festiwalowymi gośćmi i jurorami. Natomiast Akademia Zawodowców będzie okazją do spotkań w kameralnym gronie z członkami tegorocznego jury Konkursu Głównego.

Autor zdjęć filmowych, Arkadiusz Tomiak, opowie o specyfice pracy na planie filmu fabularnego. Janusz Chabior wyjaśni różnicę w pracy nad długą i krótką formą filmową z perspektywy aktora. Joanna Kos-Krauze podzieli się swoimi refleksjami na temat partnerstwa w procesie twórczym. Wszystkie spotkania odbędą się w Elektrowni.

Na mieszkańców Radomia czeka jeszcze wiele innych atrakcji: pokaz plenerowy gorąco przyjętego podczas ostatniego festiwalu w Gdyni filmu Łukasza Palkowskiego „Najlepszy” z Jakubem Gierszałem w roli głównej (wtorek), pięć koncertów, panele dyskusyjne, debaty branżowe. Równolegle trwać będą międzynarodowe warsztaty i spotkania edukacyjne. Wszystko zwieńczone zostanie uroczystą galą, podczas której poznamy laureatów konkursów filmowych i dowiemy się, kto zdobędzie Złotego Łucznika - nagrodę główną ufundowaną przez prezydenta Radomia.

Pełny program imprezy można sprawdzić na stronie: https://kameralnelato.pl/program-2018.

Kameralne Lato potrwa w tym roku od 1 do 7 lipca. Wydarzenie objęte jest wsparciem finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Mazowieckiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Działania międzynarodowe realizowane są przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz partnerów zagranicznych projektu: KINOGRAPHE (Francja), SZITAFILM (Węgry) i LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).

Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Miasto Radom, partnerem logistycznym KIA Plejada, a partnerem technologicznym CANON.

Więcej informacji: www.kameralnelato.pl.

TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY

Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]

Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!

Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?


Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!

Zobacz też: TAK TO BYŁO ewolucja mundialowych piłek
b]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto