Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Makroregion Polski Centralnej - mazowieckie i łódzkie jednoczą siły

Agata Witek
W priorytetowym obszarze współpracy między województwami znalazły się sektory m.in.: turystyczny, energetyczny, gospodarczy i kulturowy.
W priorytetowym obszarze współpracy między województwami znalazły się sektory m.in.: turystyczny, energetyczny, gospodarczy i kulturowy. archiwum
Makroregion Polski Centralnej. Kolej Dużych Prędkości, Krajowe Centrum Biotechnologii czy też Akademickie Centrum Talentów to tylko niektóre projekty, które już niedługo mogą zostać zrealizowane w ramach strategii. Wszystko za sprawą koncepcji opracowanej wspólnie przez województwa mazowieckie i łódzkie.

We wtorek odbyło się spotkanie z udziałem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia oraz marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, na którym przedstawiona została jej koncepcja.

Regiony odgrywają dziś coraz większą rolę w planowaniu i wdrażaniu polityki rozwoju w Unii Europejskiej. Każdy samorząd wojewódzki, znając specyfikę swojego województwa, dostosowuje działania do jego indywidualnych i konkretnych potrzeb. Są jednak kwestie, których charakter i skala wykracza poza możliwości jednego regionu. Istnieją również problemy, z którymi sąsiednie regiony mogą radzić sobie samodzielnie, ale bardziej efektywne jest ich rozwiązywanie na drodze współpracy.

Makroregion? Korzyści w skali makro

Taka kooperacja umożliwia osiągnięcie tzw. efektu synergii, czyli rezultatów lepszych niż wynikałoby to z prostego zsumowania poszczególnych działań obu regionów. Dlatego tak istotne jest podejmowanie wspólnych inicjatyw w skali makroregionalnej. W przypadku województw mazowieckiego i łódzkiego będą mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski centralnej oraz podniesienie konkurencyjności makroregionu na arenie międzynarodowej.

Koncepcja Strategia Rozwoju Makroregionu Polski Centralnej 2030 odpowiada na szereg wyzwań wspólnych dla tych obu województw. Głównym jej założeniem jest wzmacnianie i lepsze wykorzystanie potencjałów rozwojowych makroregionu i wzrost konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Makroregion Polski Centralnej - obszar współpracy
Kluczowym obszarem współpracy jest nauka oraz działalność badawczo-rozwojowa. Zarówno woj. mazowieckie, jak i łódzkie są znaczącymi w skali kraju ośrodkami kształcenia, badań, innowacji oraz wdrażania nowych technologii. Te dziedziny są zaś istotnym elementem rozwoju wszystkich sektorów nowoczesnej gospodarki. Duże znaczenie ma również współpraca w zakresie transportu zarówno osób, jak i towarów. Umożliwi ona koordynację działań np. w zakresie rozkładów jazdy, taryf oraz systemów biletowych. Przede wszystkim jednak wzmocni podejmowanie inicjatyw na rzecz kluczowych projektów krajowych, takich jak budowa Kolei Dużych Prędkości czy też Centralnego Portu Lotniczego pomiędzy Łodzią i Warszawą.

W Koncepcji uwzględniono również takie dziedziny jak produkcja rolno-spożywcza, przemysł kreatywny i farmaceutyczny oraz usługi medyczne. Współpraca w tych obszarach ułatwi realizację wspólnych przedsięwzięć, wzmocni związki funkcjonalne i infrastrukturalne Makroregionu Polski Centralnej. Pozwoli to na lepszą identyfikację potrzeb, a tym samym lepsze zagospodarowanie zasobów.

Warto podkreślić, że zarówno w strategii rozwoju województwa mazowieckiego, jak i w strategii rozwoju województwa łódzkiego, szczególną uwagę poświęcono znaczeniu miedzyregionalnych inicjatyw klastrowych.

Inicjatywy klastrowe. O co chodzi?

Jedną z takich inicjatyw jest Środkowoeuropejski Klaster Tekstylno-Odzieżowy. Jest to projekt współpracy łódzkiego klastra włókienniczo-odzieżowego z przedsiębiorcami produkującymi odzież oraz specjalistyczne tkaniny w województwie mazowieckim. Wpisuje się on w drugi cel strategiczny Koncepcji Strategii Rozwoju Makroregionu, który wskazuje na potrzebę tworzenia przestrzeni przyjaznej twórcom i projektantom.

W ramach innego klastra – Klastra Farmaceutyczno-Medycznego – rozwijana będzie współpraca między uczelniami medycznymi, instytucjami naukowo-badawczymi z dziedziny farmacji, medycyny i biotechnologii, producentami lekarstw i sprzętu medycznego oraz wyspecjalizowanymi placówkami lecznictwa szpitalnego. Tego typu działania będą wspierane w ramach trzeciego celu strategicznego dotyczącego innowacyjnej sieci medyczno-farmaceutycznej.

Czytaj również: Muzeum Romantyzmu zyska nowy obiekt. Oranżeria w Opinogórze zaprasza

Z kolei współpraca dla rozwoju innowacyjnej gospodarki może być realizowana w ramach Środkowoeuropejskiego Klastra Zaawansowanych Technologii. Nie bez znaczenia pozostaje rozwój przemysłu wykorzystującego bio- i nanotechnologie, zwłaszcza poprzez tworzenie sieciowych struktur gospodarczych. Takie działania wpisują się w pierwszy cel strategiczny Koncepcji Strategii Rozwoju Makroregionu Polski Centralnej: zintegrowaną przestrzeń wiedzy i innowacji.

W strategiach regionalnych dostrzeżono również potencjał rozwoju sektora owocowo-warzywnego, w szczególności w północno-wschodniej części regionu łódzkiego i środkowo-zachodniej części Mazowsza. Współpraca na tym polu może być realizowana m.in. w ramach istniejącego Łódzko-Mazowieckiego Klastra Owocowo-Warzywnego. Powstały w 2009 r. klaster skupia się na propagowaniu nowoczesnych metod produkcji owoców i warzyw, modernizacji i rozwój przemysłu przetwórczego, wdrażania innowacyjnych technologii oraz ilościowym i jakościowym wzroście produkcji przetworów i koncentratów. Takie działania będą realizowane poprzez kreowanie w makroregionie międzynarodowego centrum żywności prozdrowotnej, co stanowi czwarty cel strategiczny dla Polski Centralnej.

Patrz też: Znamy ceny biletów na Pendolino. Sprawdź ile będzie kosztować przejazd

Województwa mazowieckie i łódzkie tworzą Makroregion Polski Centralnej. Swoim zasięgiem obejmują 66 powiatów oraz 491 gmin. Według danych z końca 2012 r. mieszka tu ok. 7,8 mln osób, co stanowi 20,3% ludności Polski i plasuje ten makroregion na 2 miejscu w kraju. Ich współpraca wzmocni nie tylko ich pozycję na tle innych województw, ale też w Unii Europejskiej. Przyczyni się również do zwiększenia dynamiki ich rozwoju.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Mazowszem i Łódzkim podpisano nieco ponad dwa lata temu, 13 lipca 2012 r. w Nieborowie. W ubiegłym roku oba województwa przyjęły nowe strategie rozwoju. W każdym z tych dokumentów wskazano potrzebę wzmocnienia związków społeczno-gospodarczych Warszawy i Łodzi w ramach układu bipolarnego. W odpowiedzi na te i inne wyzwania udało się w tym roku stworzyć nowy dokument - Koncepcję Strategii Rozwoju Makroregionu Polski Centralnej 2030. Dokument ten stanowi kolejny etap współpracy obu województw. Koncepcja zostanie skierowana do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które nada dokumentowi ostateczny kształt i przekaże go do akceptacji Radzie Ministrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto