Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na deptaku w Radomiu stanął zabytkowy rower. Ostatnia rzeźba pokazująca historię miasta jest już gotowa

Mateusz Kaluga
„Sprężyści”, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej i pomysłodawcy projektu pozowali przy odsłoniętym rowerze.
„Sprężyści”, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej i pomysłodawcy projektu pozowali przy odsłoniętym rowerze. Joanna Gołąbek
Na Placu Corazziego stanęła ostatnia rzeźba - rower, która jednocześnie będzie przypominać o bogatej historii radomskiego przemysłu. Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

„Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury” to nazwa projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

Mimo, iż rzeźby w Radomiu pojawiły się kilkanaście dni temu, to już autorzy tego projektu odbierają gratulacje oraz pochwały. - Nasz pomysł spotkał się z bardzo dobrym odbiorem społecznym. Ludzie zatrzymują się przy rzeźbach, oglądają je z zaciekawieniem. Słyszymy wiele głosów poparcia dla kontynuowania tego typu idei - mówili nam pomysłodawcy.

Czternaście rzeźb stanęło w Radomiu

Autorami projektu są Sebastian Piątkowski i Maciej Stępnikowski, członkowie Bractwa Rowerowego, którzy wpadli na pomysł, by na ulicach Radomia pojawiły się w formie artystycznych rzeźb przedmioty, jakie wytwarzał radomski przemysł. Dlatego też w głównych punktach miasta pojawiło się czternaście przedmiotów-symboli, z których słynął lub nadal słynie Radom.

Są to: pistolet „VIS”, maska przeciwgazowa produkowana przez Wytwórnię Sprzętu Przeciwgazowego, telefony z RWT, maszyna do pisania z Zakładów Metalowych, maszyna do szycia, buty z „Radoskóru”, równie słynne buty „Sofix” czy nawet opakowanie serka waniliowego z „Rolmleczu”. - Wzorowaliśmy się na Wrocławskich Krasnalach, które zdobią tamtejszy rynek, ale chcieliśmy ten pomysł wzbogacić o lokalną historię, którą Radom ma bardzo bogatą - mówili nam pomysłodawcy.

Uroczyste odsłonięcie roweru z Fabryki Broni

Ukoronowaniem projektu był montaż rzeźby roweru wojskowego, przy którym spotkali się autorzy przedsięwzięcia oraz miłośnicy historii rowerowej naszego miasta z Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej oraz Towarzystwa Retrocy-klistów „Sprężyści”. Przed drugą wojną światową rower był produkowany w radomskiej Fabryce Broni.

- Zarówno członków Bractwa Rowerowego, „Sprężystych” jak i nas rekonstruktorów jednoczy rower. Wspaniały pomysł Sebastiana i Macieja przypomina starszym, a głównie młodszym mieszkańcom Radomia, z czego słynęło i słynie nasze miasto. Cieszę się, że mogłem wspomóc tę inicjatywę udostępniając maskę i replikę pistoletu VIS, do zrealizowania rzeźb - mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski, komendant rekonstruktorów policyjnych.

Przedmioty niezbędne do wykonania małych form rzeźbiarskich zostały pozyskane od mieszkańców Radomia i kolekcjonerów z kraju. Wszystkie rzeźby wykonał kielecki artysta rzeźbiarz Sławomir Micek, który jest także autorem stolika Gombrowicza ustawionego w Radomiu na placu Konstytucji 3 Maja. By ułatwić wykonanie dzieła, rower udostępnił Marcin Bolforski - historyk i rekonstruktor z Kielc, który pisał o radomskich rowerach na łamach Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia, serii wydawniczej poświęconej uzbrojeniu Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej. Na początku stycznia 2019 roku, ukaże się kolejne wydawnictwo tego autora, w którym będzie pisał między innymi o maskach przeciwgazowych produkowanych w Radomiu.

Całkowity koszt projektu „Piękniejsze Śródmieście” to 130 tysięcy złotych.

Shantel i Power Boy w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprez!

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część I]





Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część II]






QUIZ.
Jesteś fanem zespołu IRA? Sprawdź, jak dobrze znasz grupę!






QUIZ. Co Ty wiesz o zespole Playboys?




Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto