Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół średnich w Radomiu. Uderzenie dwóch roczników do liceów: ciężko o miejsce w dobrym ogólniaku, jest za dużo chętnych

Redakcja
- W jednej z klas naszego liceum jest trzech chętnych na jedno miejsce - mówi Agnieszka Ścieglińska, dyrektorka I LO w Radomiu.
- W jednej z klas naszego liceum jest trzech chętnych na jedno miejsce - mówi Agnieszka Ścieglińska, dyrektorka I LO w Radomiu. Joanna Gołąbek
Tego można było się spodziewać: w dobrych radomskich liceach zabraknie miejsc dla ambitnych uczniów. Bywa, że nawet dwie trzecie chętnych nie dostanie się do swojej wymarzonej szkoły. To efekt między innymi pospiesznych zmian w oświacie, wprowadzonych przez rząd PiS. 20 maja zakończyła się rejestracja chętnych.

[podobne]

- Osiem lat nauki mojej córki w podstawówce, do tego wielki stres dziecka, bo w trakcie nauki zmienili program, a teraz na koniec może okazać się, że córka zamiast w liceum wyląduje w jakiejś podrzędnej szkółce, bo zabraknie dla niej miejsc. Rozpacz - żaliła się pani Monika, jedna z matek, z którą rozmawialiśmy w Radomiu.

Zakończona rejestracja

To będzie wyjątkowy rok. Od 1 września do szkół średnich ruszą absolwenci zarówno klas ósmych zreformowanych podstawówek oraz klas trzecich wygaszanych gimnazjów. Nabór do szkół średnich rozpoczął się 13 maja, a 20 maja zakończyła się rejestracja chętnych. Widać gołym okiem, czego chce młodzież i jakie klasy wybiera.

Radomskie szkoły ponadpodstawowe odpowiednio wcześniej przygotowały zdecydowanie więcej miejsc niż zwykle. Na rok szkolny 2019/2020 radomskie licea są gotowe przyjąć do pierwszych klas 3360 osób. Młodzież może wybierać wśród propozycji 11 liceów ogólnokształcących i łącznie 105 oddziałów. W technikach i szkołach branżowych przygotowano 5376 miejsc. W technikach będzie to 3264 miejsc, a w szkołach branżowych I stopnia - 2112 miejsc i łącznie 168 oddziałów.

Ale liczby, to nie wszystko, bo te wiodące szkoły, choćby notowane w rankingu „Perspektyw”, są najbardziej łakomym kąskiem dla uczniów.

- Tam poziom kształcenia jest dużo wyższy, niż w pozostałych, a kadra nauczycieli świetnie przygotowana, a wyniki zdawalności choćby matur potwierdzają, że warto tam posłać dziecko - mówi jeden z rodziców spotkanych w III Liceum Ogólnokształcącym.

Wskazali preferencje

Na stronie internetowej oświatawradomiu.pl można zobaczyć, jakie szkoły cieszą się największym zainteresowaniem po zakończeniu rejestracji. Kandydaci mogą wskazywać w tym roku aż cztery szkoły do wyboru i w każdej szkole dowolną liczbę klas. Bierzemy tu pod uwagę wskazania uczniów szkół, jako pierwsze.

Widać wyraźnie, że licea ogólnokształcące z numerami od I do VI włącznie mają więcej chętnych z pierwszego wskazania, niż przygotowanych miejsc. Takie dane są zarówno dla absolwentów gimnazjów, jak i szkół podstawowych.

Dla przykładu, dla absolwentów podstawówek: I LO ma 96 miejsc i aż 208 chętnych. Daje to więc ponad dwóch kandydatów na jedno miejsce. W II LO - 192 miejsca i 339 chętnych (a wraz ze wskazaniami, jako druga szkoła, czy trzecia - aż 1243 chętnych), III LO - 160 miejsc i 257 chętnych, IV LO - 192 miejsca i 306 chętnych, V LO - jest wyjątkiem, bo na 192 miejsca jest 152 chętnych pierwszego wskazania, ale jako kolejne liceum wskazało aż 800 chętnych). W VI LO - 186 miejsc i 212 chętnych. Ciężko będzie dostać się do „plastyka” na 26 miejsc jest 53 chętnych.

Wiodące szkoły, to nie tylko licea. Równie dobre są niektóre radomskie technika. W Zespole Szkół Elektronicznych do technikum przygotowano 140 miejsc, a jest 298 chętnych. Technikum w budowlance - 150 miejsc i 203 chętnych, a w Zespole Szkół Technicznych na 224 miejsca jest 355 osób.

Mniej więcej podobne wskazania można zaobserwować dla absolwentów gimnazjów. Tam te same licea i szkoły techniczne cieszą się większym zainteresowaniem. Ci uczniowie, którzy się nie dostaną, zaczną naukę od 1 września w mniej obleganych liceach i technikach.

- Nasze liceum może utworzyć maksymalnie 12 oddziałów. Nie damy rady więcej przyjąć uczniów, bo tyle zmieści się w budynku. Mimo to i tak będziemy musieli zorganizować naukę na dwie zmiany. Ostatni licealiści od września będą kończyć naukę o godzinie 18.00 - mówi Agnieszka Ścieglińska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Radomiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto