Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa z procesją w Muzeum Wsi Radomskiej. Był też kiermasz wielkanocny

Izabela Kozakiewicz
Niedziela Palmowa w radomskim skansenie.
Niedziela Palmowa w radomskim skansenie. Tadeusz Klocek
Biskup radomski Henryk Tomasik odprawił mszę i poświęcił palmy w zabytkowym kościele w Muzeum Wsi Radomskiej. W kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień. W Skansenie był też kiermasz wielkanocny, a w muzealnych chatach można było podpatrzeć, jak przed laty wyglądały świąteczne dekoracje.

Niedziela Palmowa to jedno z ważniejszych wydarzeń organizowanych w Muzeum Wsi Radomskiej. Radomianie i goście z regionu przywykli już spędzać ten dzień w muzeum. W tym roku dopisała pogoda więc gości nie brakowało.

Modlili się z biskupem

Mszę w kościele pod wezwaniem świętej Doroty w Skansenie celebrował ordynariusz diecezji radomskiej ksiądz biskup Henryk Tomasik.

Wierni, jak co roku mieli okazję obejrzeć misterium męki pańskiej przygotowane przez kleryków Radomskiego Seminarium Wyższego.

Po mszy biskup Tomasik poprowadził procesję z palmami, która z kościoła przeszła na muzealne pola. Największe palmy zostały wetknięte w ziemię. To według dawnych zwyczajów miało ochronić zasiewy i zapewnić dobre plony.

Palmy specjalnie na tę okazję wykonała twórczyni ludowa Jolanta Falkiewicz. Biskupowi w czasie święcenia pola towarzyszył zaś zespół ludowy Skaryszewianki.

- Niedziela Palmowa w naszym Skansenie to okazja, żeby przypomnieć dawną obrzędowość radomskiej wsi. Przypominamy zwyczaje, dbamy też o to, żeby pokazać jak dawniej przygotowywano się do świąt i zaczynano Wielki Tydzień - mówiła Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. - Dlatego też nasze muzealne chaty i dwory też już są świątecznie przystrojone.

Kiermasz i warsztaty

W Skansenie, w niedzielę zorganizowano też warsztaty pisania pisanek. - Pokazujemy dzieciom, ale i dorosłym , jak kiedyś przygotowywano pisanki - opowiadała Ilona Jaroszek. - Dziś już niewiele osób potrafi to robić dawnymi metodami.

Ozdoby świąteczne, nie tylko pisanki, ale też koszyczki, serwetki, baranki, zajączki można było kupić od twórców ludowych na straganach ustawionych przy muzealnych wiatrakach. Wystawiali się tam też rzeźbiarze i garncarze.

- Tak naprawdę to my te pisanki przygotowujemy już od środy popielcowej. Ja piszę je woskiem i barwię - opowiadała Maria Ostrowska ze Stowarzyszenia Aktywni na Targowej w Skaryszewie. - Wydmuszki ozdabiam w różne wzory, ale też palny i rozetowe kwiaty charakterystyczne dla regionu radomskiego.

Zaczęliśmy Wielki Tydzień

W liturgii kościoła katolickiego jest ona pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy-dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Do dziś w tym dniu powszechnie święci się palmy, na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta.

Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania - nie wyróżniają się niczym, jeśli chodzi o liturgię.

W wielki czwartek, zaczyna się Triduum Paschalne. Kościół katolicki obchodzi tego dnia święto kapłanów, ponieważ w tym dniu w czasie Ostatniej Wieczerzy został ustanowiony sakrament kapłaństwa oraz sakrament Eucharystii.

Wielki piątek to dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Obowiązuje post ścisły, a więc nie tylko jakościowy, ale i ilościowy. W kościołach odbywają się drogi krzyżowe. Wieczorem Najświętszy Sakrament jest przenoszony do Grobu Pańskiego.

W Wielką Sobotę, wigilię paschalną przed południem święcone są pokarmy, a wieczorem woda.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Oscary 2018: TOP 10 najlepszych kreacji

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Casting na Miss Ziemi Radomskiej. Oto kandydatki


Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi

    od 12 lat
    Wideo

    echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera

    Materiał oryginalny: Niedziela Palmowa z procesją w Muzeum Wsi Radomskiej. Był też kiermasz wielkanocny - Radom Nasze Miasto

    Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto