Opłata za odbiór śmieci w Radomiu będzie niższa - zapowiedział we wtorek prezydent miasta Andrzej Kosztowniak. Na zmianach, które najwcześniej będę obowiązywać od lutego 2014 r., najbardziej skorzystają segregujący śmieci mieszkańcy budynków wielorodzinnych.

Opłata za odbiór śmieci w Radomiu


Według Kosztowniaka opłata za odbiór śmieci w Radomiu może być niższa, ponieważ okazało się, że koszty są niższe niż zakładano w momencie wprowadzania nowego systemu. Chodzi m.in. o wysokość stawek ustalonych w przetargach na wybór firm odbierających od mieszkańców odpady. Według nowego pomysłu magistratu opłata za odbiór śmieci w Radomiu nie zmieni w przypadku odpadów niesegregowanych. Mniej od 2 do 8 zł miesięcznie zapłacą natomiast mieszkańcy segregujący śmieci. Jak wyjaśniał dziennikarzom prezydent miasta, władze Radomia chcą w ten sposób promować selektywną zbiórkę odpadów.

Czytaj także: Remont zabytkowej kamienicy w Radomiu dzięki pożyczce z Unii

Obecnie opłata za odbiór śmieci w Radomiu uzależniona jest od metrażu mieszkania i od tego, czy mieszkańcy segregują odpady. Teraz dodatkowo władze miasta chcą wprowadzić inne stawki dla segregujących odpady mieszkańców domków jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych.

Opłata za odbiór śmieci w Radomiu - jakie będą nowe stawki?
W przypadku mieszkania o powierzchni przekraczającej 30 m kw., jednak nie większej niż 70 m kw., zamiast 30 zł miesięcznie opłata wynosiłaby 24 zł (budynki wielorodzinne) i 28 zł (budynki jednorodzinne). W przypadku gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni przekraczającej 70 m kw., zamiast 40 zł mieszkańcy płaciliby 32 zł (budynki wielorodzinne) i 38 zł (domki jednorodzinne). Zmianie nie ulegnie natomiast opłata w wysokości 18 zł w przypadku mieszkań o metrażu do 30 m kw.

Czytaj także: Zmiany w systemie zarządzania oświatą w Radomiu

Opłata za odbiór śmieci w Radomiu w przypadku odpadów niesegregowanych nadal mają wynosić od 24 do 50 zł, w zależności od wielkości lokalu mieszkalnego. Prezydent Radomia zaznaczył, że w związku ze zmianami stawek mieszkańcy po raz drugi będą musieli złożyć w magistracie deklaracje. - Niestety ustawodawca nie przewidział sytuacji, że można dokonać zmiany w systemie, choćby samej kwoty. Bez względu na to, czy obniżamy o 10 groszy, czy o 8 zł, musimy powtórzyć ten sam proces od nowa – wyjaśnił Kosztowniak. Dodał, że nowe stawki mogą być wprowadzone najwcześniej od lutego 2014 r.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!