Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radom. Bezpłatne badania dla 6000 osób. Ruszył darmowy program profilaktyczny

jp
Doktor Wojciech Chlebny demonstruje na czym polegają badania fiberoskopem.
Doktor Wojciech Chlebny demonstruje na czym polegają badania fiberoskopem.
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym rusza program wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. W ramach programu będzie mogło przebadać się aż 6000 osób w wieku od 40 do 65 lat.

Program będzie realizowany przez radomski szpital we współpracy z Nu-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Ma być realizowany przez trzy lata. Program ma polegać na darmowych badaniach fiberoskopowych, dzięki którym łatwiej i szybciej można wykryć zmiany w drogach oddechowych.

- Zmiany nowotworowe w obrębie głowy i szyi to problem narastający, rośnie liczba stwierdzonych przypadków, a przy tym są to newralgiczne miejsca ciała ludzkiego. Zmiany patologiczne bardzo często prowadzą do szybkiej dysfunkcji całego organu. Dochodzi do zaburzeń w mowie, połykaniu, w karmieniu, a chorzy narażeni są na bardzo przykre konsekwencje związane ze zdrowiem - mówił podczas konferencji prasowej w szpitalu dyrektor placówki Tomasz Skura.

- Zachęcamy wszystkich do badań. Wczesne wykrycie zmian chorobowych ogromnie zwiększa szansę wyleczenia, a niektórych przypadkach szansa wyleczenia sięga prawie 100 procent - przekonywał doktor Wojciech Chlebny, szef pododdziału otolaryngolii szpitala.

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać kobiety i mężczyźni w wieku od 40 do 65 lat. Podstawą do zakwalifikowania do badań jest wypełnienie ankiety. Nie potrzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem 48 3614988. Osoby zakwalifikowane do badań będą zapraszane na konkretną godzinę. Nie trzeba więc będzie czekać w kolejce. Samo badanie jest bezbolesne, trwa kilka minut, przeprowadza się je przy znieczuleniu miejscowym za pomocą fiberoskopu. To urządzenie pozwalające za pomocą cienkiego elastycznego przewodu zakończonego kamerą wprowadzonego do nosa i dalej obejrzeć drogi oddechowe. Urządzenie pozwala robić zdjęcia i filmy, które mogą być pomocne przy dalszej diagnostyce.

Cały program skierowany zwłaszcza do osób, które wiele lat palą papierosy, nadużywają alkoholu, niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej, narażeni są na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, mają niedobór żelaza, witaminy B12 i witaminy C.

Objawy, które powinny zaniepokoić każdego potencjalnego pacjenta to ból gardła, pieczenie języka lub biały nalot w jamie ustnej, jednostronna niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, przewlekła, trwające na przykład trzy tygodnie chrypka, ból w trakcie połykania, guz na szyi. Zachorowalność na raka głowy lub szyi jest większa wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Aż 5 razy więcej mężczyzn zapada na tego typu nowotwory niż kobiety. Mężczyźni mogą na nie zachorować między 15 a 35 rokiem życia i po 50 roku życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radom. Bezpłatne badania dla 6000 osób. Ruszył darmowy program profilaktyczny - Radom Nasze Miasto

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto