Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radom. Rozpoczęły się pierwsze prace na alei Wojska Polskiego. Zaczęli od wiaduktu [ZDJĘCIA Z BUDOWY]

mk
Trwają prace na alei Wojska Polskiego w Radomiu.
Trwają prace na alei Wojska Polskiego w Radomiu. Joanna Gołąbek
Rozpoczęły się prace związane z przebudową alei Wojska Polskiego w Radomiu. To jedna z najważniejszych arterii w Radomiu, bo między innymi do droga prowadząca do lotniska, które niedługo ma być rozbudowane.

Podczas czwartkowej konferencji włodarze miasta oraz przedstawiciel firmy wykonującej roboty poinformowali o zakresie oraz postępie robót na alei Wojska Polskiego.

Droga strategiczna

Aleja Wojska Polskiego to jedna z najważniejszych dróg w Radomiu. To droga tranzytowa, wykorzystywana do międzynarodowego ruchu ciężarówek. Prowadzi również do lotniska na Sadkowie, które w niedalekiej przyszłości ma być znacznie rozbudowane. - To szansa na rozwój gospodarczy dla miasta, bo dobrze skomunikowany Radom to szansa na nowe miejsca pracy, a w kontekście planów stworzenia dzielnicy przemysłowej na Wólce Klwateckiej znacznie pomoże w rozmowach z potencjalnymi inwestorami - mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Modernizacją alei Wojska Polskiego zajmuje się konsorcjum firm Budromost Starachowice z Wąchocka oraz Mosty Łódź. Cała inwestycja ma wynieść około 120 milionów złotych. 93 milion to dofinansowanie rządowe pozyskane przez miasto. Droga będzie czteropasmowa. - Dzięki współpracy z marszałkiem Adamem Bielanem udało się osiągnąć cel. Warto być cierpliwym i wiedzieć o co się walczy, ponieważ wielokrotnie musieliśmy odpowiadać na zarzuty polityków Prawa i Sprawiedlowości, gdy mówili o tym że powinniśmy sięgnąć po 50 procent dotacji. Udało nam się pozyskać znacznie większą - kontynuował Witkowski.

Prezydent Witkowski stwierdził również, że po zakończeniu budowy trasy S7, S12, trasy kolejowej z Warszawy do Krakowa oraz z Łodzi do Lublina, Radom będzie jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce.

Co z wykupem gruntów?

Aby poszerzyć aleję Wojska Polskiego należało między innymi wykupić grunty z przyległych miejscowości. W kwietniu wojewoda Zdzisław Sipiera nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji o pozwoleniu na budowę. Umożliwiło to, mimo sprzeciwu mieszkańców, podpisanie umowy z wykonawcą. Wicewojewoda Artur Standowicz informował wówczas, że Skarb Państwa przeznaczy na ten cel około 20 milionów złotych. Podczas czwartkowej konferencji do sprawy odniósł się wiceprezydent Konrad Frysztak. Stwierdził, że jest już oficjalne stanowisko wojewody Zdzisława Sipiery, które mówi, że tych pieniędzy miasto nie dostanie. Władze Radomia na najbliższej sesji chcą dokonać niezbędnych przesunięć na ten cel.

Są oferty na wykonanie dokumentacji

Wiceprezydent Konrad Frysztak poinformował również o ofertach, które wpłynęły w ramach przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy wiaduktu na ulicy Żeromskiego nad torami PKP. Dzięki temu rozbudowany będzie również rozbudowany uklad komunikacyjny do połączenia z ulicą Średnią, Metalową i Kaszubską. Nad wiaduktem ma powstać nowy przystanek kolejowy.

W ramach przetargu wpłynęły trzy oferty. Miasto miało zarezerwowane na ten cel 700 tysięcy złotych. Najtańszą złożyła firma Multiconsult - ponad 477 tysięcy złotych, zaś najdroższą krakowska firma MP - Mosty, ktora opiewa na ponad 1,1 miliona złotych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto