W Wydziale Transportu Urzędu Miejskiego tworzyły się kolejki od rana, ale przed godziną 13 system CEPiK zaczął działać W Wydziale Transportu Urzędu Miejskiego tworzyły się kolejki od rana, ale przed godziną 13 system CEPiK zaczął działać

W Wydziale Transportu Urzędu Miejskiego tworzyły się kolejki od rana, ale przed godziną 13 system CEPiK zaczął działać. (© Mateusz Kaluga)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

We wtorek, 12 czerwca w godzinach porannych wystąpiła awaria państwowej sieci teleinformatycznej. Problemy pojawiły się też w całym regionie radomskim. Awarię większości systemów usunięto po godzinie 13, ale i tak nie udało się naprawić wszystkich.

O całej sprawie poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. We wtorek od godzin porannych niedostępne były serwisy Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl, Epuap.gov.pl. Niedostępne były także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP.Problemy w Radomiu...


W Urzędzie Miejskim w Radomiu przestał działać system CEPIK. Operacja rejestrowania samochodu, zajmująca około 10-15 minut była niemożliwa przez awarię. Tworzyły się bardzo duże kolejki mieszkańców. - Mam pecha, bo jak chce coś załatwić, to zawsze tworzą się jakieś problemy - mówiła nam pani Ola, którą spotkaliśmy w Wydziale Transportu Urzędu Miejskiego w Radomiu.

- System przestał działać po godzinie 8.22, ale na szczęście udało się go przywrócić przed godziną 13 - mówił nam Janusz Kalinowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu. Awaria sprawiła na prawdę sporo problemów, ponieważ nie można było wprowadzać nowych danych, ani zmieniać tych, które były już w systemie.

- Pracownicy Wydziału Komunikacji sprawdzili osobom czekającym w kolejce dokumenty pod względem formalnym. Poza tym poinformowali interesantów o awarii. Część osób postanowiła zostać i czekać na naprawienie systemu, a inni zrezygnowali z czekania w kolejce. Numerki wyciągnięte zachowują ważność i po wznowieniu pracy systemu te osoby zostaną obsłużone w pierwszej kolejności - zakończył Janusz Kalinowski.

...oraz w regionie radomskim


Centralna awaria sprawiła, że mieszkańcy wszystkich powiatów regionu radomskiego nie mogli załatwić swojej sprawy. Wydziały Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lipsku, Zwoleniu, Białobrzegach, Grójcu, Szydłowcu, Kozienicach oraz Przysusze były oblężone. Tworzyły się spore kolejki, ale od urzędników słyszeliśmy, że część petentów postanowiło swoją sprawę załatwić innego dnia.

Ci bardziej cierpliwi czekali na swoją kolej. I doczekali się ponieważ po godzinie 13 ministerstwo poinformowało, że działanie Systemu Rejestrów Państwowych, Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz platformy ePUAP zostało przywrócone, a obsługa obywateli w urzędach mogła być prowadzona normalnie. Nadal trwały jednak usilne prace nad przywróceniem działania e-usług oraz stron internetowych Pz.gov.pl, Epuap.gov.pl, oraz Cepik.gov.pl.

Co to za system?

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to system, który zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających uprawnienia do kierowania. W systemie gromadzone są takie informacje jak: dane techniczne pojazdu, informacje o dokumentach pojazdu, dane o obecnym i poprzednich właścicielach i posiadaczach pojazdu, informacje o takich zdarzeniach jak: kradzież, odnalezienie, wyrejestrowanie czy zbycie pojazdu, czy informacje o badaniu technicznym i stanie licznika podczas badania.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.


Zobacz też: Awaria CO na ulicy Wrocławskiej w RadomiuILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?
POLECAMY RÓWNIEŻ:
[tabela]
[tr]
[td sz=300]

Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ][/td]
[td sz=300]

Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]
[/td]
[/tr]
[tr]
[td sz=300]

Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10[/td]
[td sz=300]

Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie![/td]
[/tr]
[tr]
[td]

Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?
[/td]
[td sz=300]

Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)[/td]
[/tr]
[/tabela]Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!