Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomskie zagrożone ubóstwem. Raport Urzędu Statystycznego o najbiedniejszych powiatach regionu

Janusz Petz
Poziom zagrożenia ubóstwem w regionie radomskim według danych Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Poziom zagrożenia ubóstwem w regionie radomskim według danych Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Urząd Statystyczny w Warszawie wydał raport na temat zjawiska ubóstwa w województwie mazowieckim w 2014 roku. Największa bieda panuje w powiecie szydłowieckim, niewiele lepiej jest w powiecie przysuskim, na drugim końcu skali jest nie tylko bogata Warszawa, ale też powiat grójecki.

Z obliczeń Urzędu Statystycznego w Warszawie wynika, że na czele powiatów województwa mazowieckiego najbardziej zagrożonych ubóstwem są dwa powiaty regionu radomskiego - szydłowiecki i przysuski. Przy wyliczeniach uwzględniono dochody gospodarstw domowych, wiele różnych danych dotyczących bezrobotnych oraz świadczenia wypłacane z pomocy społecznej - te, które wyliczane są na podstawie dochodów rodzin. Uwzględniono też obecność w rodzinach osób niepełnosprawnych, albo poziom wykształcenia, często blokujący dostęp do dobrze płatnej pracy.

Nie wszędzie jest tak źle jak w powiatach szydłowieckim i przysuskim, choć region radomski w sumie odstaje od średniej wojewódzkiej. Z ostatniej grupy z wysokim poziomem zagrożenia bezrobocia wydostał się powiat radomski, a powiat grójecki awansował do powiatów, gdzie zagrożenie ubóstwem jest bardzo małe.

Niezbędne wydatki

Statystycy opracowują współczynnik zagrożenia ubóstwem na podstawie wymiernych danych pochodzących ze sprawozdawczości wojewódzkiej z zakresu pomocy społecznej oraz bezrobocia, a także szacunków dotyczących wskaźników zagrożenia ubóstwem prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie badania budżetów gospodarstw domowych.

Ubóstwo zdefiniowano jako stan, w którym osobie lub grupie społecznej brakuje środków na zaspokojenie potrzeb uznanych w danym społeczeństwie za niezbędne. Warto dodać, że w 2014 roku na Mazowszu aż 214 530 osób korzystało ze świadczeń pomocy społecznej.

Nie tylko bezrobocie

W analizie zjawiska bezrobocia uwzględniono nie dane dotyczące liczby bezrobotnych i osób pobierających zasiłki na 1000 mieszkańców, ale też inne dane wpływające na biedę. Wiadomo, że w innej sytuacji jest bezrobotny, który chwilowo jest bez pracy, a w innej człowiek, który od wielu lat nie ma zajęcia. Na Mazowszu w tej grupie osób największy odsetek był w powiecie przysuskim - aż 48 procent bezrobotnych nie miało pracy od 24 miesięcy. W powiecie białobrzeskim takich osób wśród bezrobotnych jest 36,3 procent.

Uwzględniono też liczbę dzieci w rodzinie, poziom wykształcenia, a także to, czy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna.

W Polsce przyjmuje się, że poziom skrajnego ubóstwa jest wtedy, gdy dochód na jedną osobę w gospodarstwie jednoosobowym wynosi 495 złotych, a w rodzinie wieloosobowej (2 osoby dorosłe plus dwoje dzieci w wieku do 14 lat) - 1336. Poziom ubóstwa ustawowego to odpowiednio 477 zł i 1404 zł.

Statystyczna bieda w powiatach

Urząd Statystyczny w Warszawie przeprowadził porównanie zagrożenia ubóstwem w latach 2009 i 2014, aby ustalić tendencje w poszczególnych powiatach. Okazało się, że w jednym i drugim przypadku na na końcu stawki - na miejscu 42 znalazł się powiat szydłowiecki. Powiat przysuski był na przedostatnim 41 miejscu, ale awansował na 39 miejsce.

Badacze stwierdzili więc w ciągu 5 lat poprawę. Największą poprawę zanotowano w odniesieniu do powiatu radomskiego, który z wysokiej grupy zagrożenia ubóstwem przeszedł do grupy średniej. Miasto Radom jest na 24 miejscu, powiat kozienicki na 25, zwoleński 29, białobrzeski 30, lipski 32.

Najbardziej niezagrożony ubóstwem okazał się powiat warszawski zachodni, na drugim miejscu był powiat piaseczyński, na trzecim miasto stołeczne Warszawa, a na czwartym powiat pruszkowski, piatym otwocki, szóstym legionowski. Powiat grójecki jest na 7 miejscu. W ciągu 5 lat awansował z grupy „niskie” zagrożenie do grupy „bardzo niskie”.

Zobacz też: Kardynał Kazimierz Nycz na wigilii z ubogimi / TVN 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto