Legia prowadzi w CLJ U19, goni ją Jagiellonia Legia prowadzi w CLJ U19, goni ją Jagiellonia

(© Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press)

Są w Polsce rozgrywki, w których nie ma meczów mniej lub bardziej ważnych. To Centralna Liga Juniorów. W kategorii U-19 miejsce w szóstce jest szalenie ważne.

Powód? Elitarne dla nastolatków rozgrywki w Polsce czeka reforma. Obecnie trwa rywalizacja w dwóch grupach - wschodniej i zachodniej. W każdej jest 16 zespołów. Po sześć najlepszych z obu w następnym sezonie utworzy jedną ligę. Pozostali spadną do lig wojewódzkich. Z kolei ich zwycięzcy powalczą o cztery miejsca w CLJ.

- Dla Polskiego Związku Piłki Nożnej to bardzo ważne rozgrywki. Zależy nam na podnoszeniu ich poziomu - przekonywał dyrektor departamentu rozgrywek krajowych w PZPN Łukasz Wachowski.

W tym sezonie PZPN mógł przekazać uczestnikom po 30 tys. zł. Mistrz Polski otrzyma 200 tys. zł, wicemistrz 100 tys., a półfinaliści po 50 tys. Całość wygranych kluby muszą wydać na szkolenie młodzieży. Związek zapowiada, że pokryje wszystkie koszty drużyn, czyli pracę sędziów, dojazdy i nagrody. Kwota ma przekroczyć sześć mln zł.

- Na tę chwilę ta reforma nie jest nam na rękę - przyznał trener Polonii Warszawa Adam Chmielecki. „Czarne Koszule”, mimo rozpoczęcia rundy wiosennej od trzech zwycięstw, zajmuje dziewiąte miejsce w grupie wschodniej. Na dziewięć kolejek przed końcem rozgrywek traci pięć punktów do szóstego miejsca, dającego miejsce w CLJ za rok. - Jesienią też tak zaczęliśmy. Przed sezonem oczekiwania mieliśmy inne, ale boiska nas zweryfikowały. Poziom w tym sezonie jest bardzo wysoki. Wyjątkowo. Kluby położyły większy nacisk na drużyny CLJ niż na rezerwy. Łatwiej się do niej dostać, niż się w niej utrzymać. Każdy przede wszystkim myśli o byciu w szóstce. Mamy jeszcze dziewięć meczów, gonimy.

W minioną środę Polonia przegrała w derbach z Legią Warszawa 1:2. Wojskowi, mistrz Polski do lat 19, to zespół, który gonić nie musi. Drużyna Piotra Kobiereckiego jest liderem i jedyną, która w tym sezonie jeszcze nie przegrała. Osiem punktów za nią jest Jagiellonia Białystok, którą legioniści ograli na wyjeździe 1:0 blisko trzy tygodnie temu. W weekend wezmą udział w „Champions Trophy” w Dusseldorfie, turnieju, w którym zmierzą się z miejscową Fortuną, Borussią Moenchengladbach, US Sassuolo i Huddersfield Town. - Zależy nam na zbieraniu doświadczenia - tłumaczył szkoleniowiec.

Na drugim biegunie grupy wschodniej jest Wisła Płock, która z jednym zwycięstwem w 20 meczach może pomału żegnać się z CLJ. 11. miejsce zajmuje Znicz Pruszków, który do szóstego miejsca traci 12 punktów.

W kategorii do lat 17 Mazowsze reprezentują Legia, Znicz i Escola Varsovia. Rozgrywki podzielone są na cztery ośmiozespołowe grupy. Po trzech kolejkach najwyżej, na czwartym miejscu, jest ta ostatnia.

W tym sezonie powstała też nowa kategoria - do lat 15. W niej grają najlepsza jesienią Escola i wicemistrz rundy - Legia.

Wszystkie rozgrywki trwają. Ich zakończenie na początku czerwca.

Wyniki i tabele rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów można śledzić TUTAJ


Centralna Liga Juniorów - NaszeMiasto.pl

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!