Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kocborowie. Trwa modernizacja systemu ciepłowniczego

ME
Pierwszy z lewej to Henryk Grzonka
Pierwszy z lewej to Henryk Grzonka
Starogard Gd. posiada zatwierdzony w 2000 r. plan zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. W planie przyjęto celowość rozwoju lokalnej elektrociepłowni opalanej gazem pracującej ze zmodernizowanym systemem grzewczym w Zespole Szpitalnym Kocborowo, z kotłownią i małą elektrociepłownią opalanymi gazem.

- Kotłownia węglowa i kotłownie lokalne charakteryzowały się niską sprawnością eksploatacyjną - wyjaśnia Henryk Grzonka, starszy inspektor do spraw energetycznych w szpitalu. - Instalacje technologiczne ponad stuletniej kotłowni, sieci i węzły parowe, były w złym stanie technicznym i wymagały wymiany.
Na ten cel placówka pozyskała dofinansowanie w wysokości nieco ponad 70 proc. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO, prawie 25 proc. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5 proc. stanowiły pieniądze Samorządu Woj. Pomorskiego. Inwestycja w sumie kosztować będzie prawie 7,7 mln zł.

Modernizacja została podzielona na dwa etapy, z których jeden się właśnie zakończył. Przeprowadzenie modernizacji systemu zaopatrzenia w ciepło spowoduje, że m.in. nastąpi poprawa stanu technicznego infrastruktury ciepłowniczej,obniżą się wydatki szpitala na cele grzewcze. - System ciepłowniczy będzie mógł być wykorzystywany dla wypełniania swoich funkcji przez minimum następne 20 lat - wyjaśnia Henryk Grzonka. - Dodatkowo przejście z pary wodnej na wodę, jako czynnik grzewczy umożliwi kolejne modernizacje budynków. Projekt załatwia kompleksowo problem modernizacji systemu zaopatrzenia w ciepło obiektów szpitala, biorących udział w projekcie.

Zakres prac jest bardzo szeroki. Zmodernizowane zostanie źródło ciepła, w tym przejście z węgla jako paliwa na gaz ziemny. Dojdzie do likwidacji dwóch lokalnych kotłowni węglowych i podłączenie obiektów do sieci cieplnej.

- Zgodnie z oczekiwanymi wynikami energetycznymi, modernizacja prowadzi do ograniczenia strat w systemie przesyłu i dystrybucji ciepła do obiektów - dodaje H. Grzonka. - Nastąpi redukcja energii pierwotnej, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej o 13,8 proc. Szpital zyska zmodernizowane, nowoczesne źródło, system dystrybucji ciepła do obiektów, z wykorzystaniem bloku kogeneracyjnego wytwarzającego ok. 30 proc. energii elektrycznej na potrzeby własne szpitala. W wyniku modernizacji systemu wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej nastąpi wzrost sprawności całego systemu z 75 proc. do 85 procent.

Codziennie rano najświeższe informacje ze Starogardu Gdańskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto