Izabela Brejtkop, Jarosław Rabenda i Marek Braun już kilkakrotnie występowali razem na scenie Izabela Brejtkop, Jarosław Rabenda i Marek Braun już kilkakrotnie występowali razem na scenie

Izabela Brejtkop, Jarosław Rabenda i Marek Braun już kilkakrotnie występowali razem na scenie. Teraz zgraja w sztuce "Napis". (© Teatr Powszechny)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Francuska czarna komedia ”Napis”, bajka dla najmłodszych i Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski to najbliższe propozycje Teatru Powszechnego. A będą jeszcze inne sztuki.

Letnia przerwa nie oznaczała dla teatru bezczynności. Wręcz przeciwnie. Już wtedy rozpoczęto próby do wrześniowej premiery sztuki „Napis” Geralda Sibleyrasa w reżyserii Krzysztofa Babickiego i bajki dla dzieci. Właśnie one zapoczątkują nowy artystyczny sezon w Teatrze Powszechnym.

Nie pisz po ścianach windy!W windzie jednej z porządnych paryskich kamienic pewnego dnia dochodzi do nieprzyjemnego incydentu - pojawia się obelżywy napis szkalujący nowych lokatorów, małżeństwo Lebrun. Dotknięty do żywego mimowolny bohater zdarzeń postanawia ustalić, kim jest autor inwektywy i co było powodem tego niewybrednego publicznego ataku.Czy znajdzie się autor wulgarnego hasła? Jak wobec tej niekomfortowej sytuacji zachowają się dotychczasowi mieszkańcy? I kim naprawdę są nowi sąsiedzi? To wszystko w sztuce „Napis” Geralda Sibleyrasa, którą na radomskiej scenie reżyseruje Krzysztof Babicki. Premiera na scenie kameralnej odbędzie się w piątek, 14 września, o godzinie 19. Grają:Izabela Brejtkop, Danuta Dolecka,Maria Gudejko, Marek Braun,Piotr Kondrat i Jarosław Rabenda.

Dla najmłodszych - piesekA już w niedzielę, 16 września, o godzinie 13, na Scenie Fraszka „Daszeńką”Karela Čapka w reżyserii Marka Zákostelecký’ego.
Które dziecko nie marzy o tym, aby mieć szczeniaczka? Spektakl nawiązuje do tego dziecięcego marzenia - opowiada o psim dzieciństwie i dorastaniu. Jego bohaterka, urocza foksterierka Daszeńka z pasją gania za własnym ogonem, jest smakoszem mleka, uwielbia bajki na dobranoc, rozrabia i psoci, ma przy tym nieprzebrane pokłady wdzięku, zadaje morze pytań i nieustannie dziwi się wszystkiemu. Graja Agnieszka Grębosz, Przemysław Bosek i Mateusz Michnikowski.

Wśród przygotowywanych pozycji jest także sztuka „Ja, Feuerbach” Tankreda Dorsta w reżyserii Zbigniewa Rybki.

Co na Festiwalu?

.

25 Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w dniach 20 - 26 października. Zainauguruje go radomska adaptacja „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w reżyserii Aliny Moś-Kerger, zwyciężczyni konkursu dla młodych reżyserów. Cały repertuar znany będzie już niedługo.

Już wiadomo, że w ciągu 7 festiwalowych wieczorów zaprezentowanych zostanie 12 spektakli (w tym dwa premierowe i jeden prapremierowy), otwarte też będą dwie wystawy fotograficzne.
W tegorocznej edycji z „Operetką" zmierzą się doświadczeni artyści zakopiańskiego Teatru Witkacego i wkraczający na zawodowe sceny niedawni studenci łódzkiej Filmówki, Warszawski Teatr Ateneum wyruszy w podróż „Trans-Atlantykiem", by porozmawiać o ojczyźnie i synczyźnie. Za sprawą teatru z Zielonej Góry na scenie ponownie pojawi się „Tancerz mecenasa Kraykowskiego", który przed laty zrealizował na radomskiej na scenie Krzysztof Warlikowski.
"Iwonę księżniczkę Burgunda" pokażą teatry z Wałbrzycha i Wiednia a "Ferdydurke" oprócz radomskiego Powszechnego pokażą też teatry z Warszawy i Buenos Aires. Nie zabraknie również mistrzowskiego scenicznego spotkania Gombrowicza, Miłosza i Herberta.

Teatr intensywnie pracuje też nad tym, by doposażyć dużą scenę, a widzom poprawić komfort wizyt w teatrze. Kończy się montaż urządzeń do schładzania powietrza - inwestycja obejmuje wszystkie cztery sceny. Jesienią teatr zaprosić widzów do nowego eleganckiego foyer, w którym będzie można miło spędzić czas przy kawie i ciastku, ciekawej wystawie czy - od czasu do czasu - spotkać się z artystami.

Teatr Powszechny zaprosi też w sobotnie przedpołudnie - 15 września, pierwszy Teatralny Spacer po mieście. Postanowił w ten sposób dorzucić swój niewielki kamyczek do Spacerownika Teatralnego - pomysłu zainicjowanego i prowadzonego przez Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Będzie można sięgnąć do tradycji teatralnej Radomia mającej ponad 300 lat, dowiedzieć się, kiedy powstał i gdzie się znajdował pierwszy samodzielny budynek teatralny w mieście a także jakie znakomite nazwiska mają bliskie sceniczne związki z Radomiem albo co łączy Domek Esterki i teatr.
Start spod teatru w sobotę 15 września o godzinie 11.

Po spacerze wirtualna wersja z opisami poszczególnych miejsc dostępna będzie na stronie internetowej teatr: www.teatr. radom.plTop Girls w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z piątkowej imprezy!

POLECAMY RÓWNIEŻ:
[tabela]
[tr]
[td sz=300]

TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018[/td]
[td sz=300]

Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!
[/td]
[/tr]
[tr]
[td sz=300]

TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?[/td]
[td sz=300]

Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10[/td]
[/tr]
[tr]
[td]

Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać![/td]
[td sz=300]


Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych[/td]
[/tr]
[/tabela]
Zobacz też: Air Show 2018 w Radomiu. Filmowy skrót z pokazów lotniczych


Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!