18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnie prywatne to dobre szkoły

Marzena M. Maciejczyk
Niepubliczne uczelnie depczą po piętach państwowym szkołom wyższym
Niepubliczne uczelnie depczą po piętach państwowym szkołom wyższym Polskapresse
Tegoroczni maturzyści, mogą bez wahania składać dokumenty do niepublicznych szkół wyższych. Zaletą szkół prywatnych nie jest już to, że bardzo łatwo można się na nie dostać.

Choć państwowe uczelnie cieszą się niezmiennym prestiżem a kształcenie w nich jest bezpłatne, szkoły prywatne z sukcesami konkurują nawet z najlepszymi uniwersytetami i politechnikami

- Niepubliczne szkoły wyższe z reguły mogą się pochwalić nowatorskim podejściem do kształcenia i ofertą dostosowaną do zmian na rynku pracy oraz zapotrzebowania pracodawców - mówi Krystian Michniewicz, doradca zawodowy z Centrum Kariery Progres. - Krzywdząca dla wielu uczelni niepaństwowych jest opinia, że oferują niższy poziom nauczania - dodaje.

Na równi z państwowymi
Również pracodawcy przyznają, że różnica pomiędzy dobrymi szkołami prywatnymi a uczelniami państwowymi zaciera się coraz bardziej. Dyplomy uczelni niepaństwowych są, w świetle istniejących przepisów, równoprawne z dyplomami uczelni państwowych.

Uczelnie prywatne nie tylko zatrudniają profesorów pracujących w renomowanych szkołach publicznych, ale też częściej stać je na wybitnych specjalistów. W dodatku wykładowca jest tu dla studenta a nie, jak to przyjęło się na publicznych uczelniach, student dla wykładowcy. Jednakowe są wymagania minimalne w zakresie zatrudnienia liczby profesorów i adiunktów oraz te dotyczące przedmiotów i liczby godzin zajęć dydaktycznych. Jakimi atutami mogą jeszcze poszczycić się uczelnie prywatne?

Zobacz koniecznie nas serwis specjalny dla studentów!

Chociaż pod względem dydaktycznym wszystkie wyższe szkoły w Polsce funkcjonują na tych samych zasadach, zaletą studiów płatnych jest koncentrowanie się na nauce zawodu, gdzie teorię ogranicza się do niezbędnego minimum. Ponadto uczelnie prywatne mogą pozwolić sobie na lepszą organizację procesu kształcenia niż uczelnie państwowe.

Uczelnie niepubliczne biorą również udział w programie ERASMUS, dzięki któremu można studiować za granicą, jednocześnie ucząc się języka.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto