Nasza czytelniczka ostrzega przed oszustami podającymi się za wolontariuszy i nielegalnie zbierającymi pieniądze. Wyposażeni w listy członkowie rzekomego Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie przekonują, że chcą "stworzyć narodowe centrum pomocy". Dalsza część artykułu poniżej.

Mają listy ze znakiem inwalidy oraz logiem UE. Nielegalnie zbierają pieniądze podając się za Stowarzyszenie Regionalne Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie. Przekonują, że chcą stworzyć narodowe centrum pomocy, proszą o wsparcie.

Spotkała ich m.in nasza czytelniczka, pani Helena w okolicach Ronda ONZ. - Wygląda na to, że natknęłam się na młode oszustki. Proszę ostrzec mieszkańców Warszawy. Po wyszukaniu w Internecie pojawiają się linki o oszustwach całej Polsce - pisze p. Helena.

Aby nie dać się oszukać należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, osoby prowadzące zbiórkę bezwzględnie muszą posiadać identyfikatory zawierające imię i nazwisko, a także informacje o nazwie, celu zbiórki i jej organizatorze. Konieczny jest także numer zbiórki publicznej.

Każda organizacja, która prowadzi zbiórkę musi ją zgłosić odpowiedniemu ministerstwu. Sprawdzicie to wchodząc na Portal Zbiórek Publicznych MSWiA na stronie internetowej zbiorki.gov.pl. Jeśli macie podejrzenia co legalności zbiórki, zgłoście się do najbliżej jednostki Policji bądź zadzwońcie na numer 997 lub 112.


Zobaczcie też: Tak się kradnie w Warszawie. Były włamywacz zdradza, jak zrobić to w 10 minutZ miasta

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!