Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Radomiu reforma oświaty kosztuje blisko 5 milionów złotych. Duże zmiany w sieci szkół

Sok
Dobiega końca jedna z ważniejszych tegorocznych inwestycji w radomskiej oświacie - rozbudowa Publicznej Szkoły Podstawowej numer 33.  Jest nowy segment dydaktyczny, hala sportowa.
Dobiega końca jedna z ważniejszych tegorocznych inwestycji w radomskiej oświacie - rozbudowa Publicznej Szkoły Podstawowej numer 33. Jest nowy segment dydaktyczny, hala sportowa. Tadeusz Klocek
Zmiany w oświacie wprowadzona przez rząd PiS, czyli likwidacja gimnazjów i zmiany w szkołach podstawowych i średnich boleśnie odczuje radomski budżet. Za odprawy dla zwalnianych nauczycieli radomscy podatnicy zapłacą prawie 3 miliony złotych. - Modernizacja placówek do nowych potrzeb to szacunkowy koszt około 5 milionów złotych - mówi Anna Ostrowska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Radomiu.

Nauczycielom brakuje godzin do pensum. Z pracy odejdzie blisko 100 osób, w tym te na emeryturę, ale co gorsza, aż 585 nauczycieli będzie miało niepełne etaty, ledwie po parę godzin zajęć w tygodniu.

- Układanie grafików w szkołach nadal trwa i część osób może znaleźć jeszcze pracę. Paradoksalnie - zaczęło nam brakować nauczycieli w gimnazjach, choćby fizyków, bo nauczyciele z gimnazjów odchodzili wcześniej i znaleźli pracę gdzie indziej - dodaje Anna Ostrowska.

Po wprowadzeniu reorganizacjo oświaty pięć gimnazjów w Radomiu zostało przekształconych w szkoły podstawowe. Trzeba było ponieść jednak koszty adaptacji, choćby w gimnazjum numer 5 przy Warszawskiej, gdzie od 1 września będzie znajdowało się VII liceum, czyli „Baczyński”. Jeszcze więcej poszło na adaptację pomieszczeń przedszkolnych, a wiele oddziałów będzie w budynkach szkół.

- Mamy o 38 oddziałów przedszkolnych więcej, niż rok temu, w których będzie przebywać łącznie 5130 przedszkolaków - mówi pani dyrektor.

Rządowa reforma, ale i niż demograficzny sprawiły, że niektóre szkoły nie mają naboru. Ciężki los czeka gimnazjum numer 11 przy Kujawskiej, gdzie nie udało się uruchomić alternatywnej szkoły zawodowej. Nie było też chętnych do nauki od pierwszej klasy w dwóch radomskich liceach: w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego i w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Słowackiego.

W tym ostatnim liceum część pracowni będzie wykorzystanych przez sąsiedni Zespół Szkół Technicznych. Wszystko wskazuje na to, że szkoły, które nie mają nowych klas, zostaną wygaszone, gdy tylko mury opuszczą ostatnie roczniki.

ZOBACZ TEŻ: Samorząd o reformie oświaty w Radomiu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto