Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielką Sobotę będą kwestować na rzecz cmentarza

Redakcja
Rafał Terkner / Creative Commons
Wielkanocną kwestę przeprowadzi tradycyjnie w Wielką Sobotę Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Dochód zostanie przeznaczony na ratowanie najcenniejszych grobów wytypowanych do renowacji.

Wielkanocna kwesta odbędzie się w Radomiu po raz ósmy. Jak podkreśla wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Sławomir Adamiec, w Wielką Sobotę odwiedza groby wielu radomian, którzy chętnie wspierają kwestujących datkami. Pieniądze zebrane podczas tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na renowację neoklasycystycznego nagrobka rodziny Nowickich i Wysockich. - Jest on w bardzo złym stanie i wymaga natychmiastowej renowacji, a ma szczególną wartość ze względu na walory artystyczne. To piękna urna na postumencie – podkreślił Adamiec. Cześć pieniędzy na ten cel zebrano już w ub. roku podczas zwyczajowej kwesty w dniu Wszystkich Świętych; do puszek trafiło wówczas ponad 33,8 tys. zł.

Czytaj także: Prace o tematyce wielkanocnej w Muzeum Sztuki Współczesnej

W tym roku kwestować będą także członkowie Stowarzyszenie Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich. Razem ze Społecznym Komitetem zbierają oni pieniądze na renowację nagrobka Wacława Kotowicza, jedynego Orlątka Lwowskiego na cmentarzu w Radomiu. W kweście wezmą również przedstawiciele radomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, które zabiega o renowację grobu swojego patrona Teofila Rewolińskiego, pochowanego na radomskim cmentarzu w 1899 r. W zamian za datki darczyńcy rozdawać będą specjalne wydawnictwa parafii św. Wacława, która jest zarządcą cmentarza. Jedna publikacja prezentuje znanych radomian pochowanych na zabytkowej nekropolii, druga zaś poświęcona jest uczestnikom powstania styczniowego.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu powstał w 1812 r. Wcześniej pochówki były organizowane przy parafiach. Do 1975 r., kiedy powstał cmentarz komunalny na Firleju, była to jedyna nekropolia w mieście, na której odbywały się pochówki mieszkańców Radomia wyznania rzymskokatolickiego. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt i doktor Ludwik Przybyłko uznawany za twórcę polskiej szkoły kardiochirurgii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto