Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa w zagranicznych piosenkach. Kto śpiewał o powstaniu i stanie wojennym?

Marcin Śpiewakowski
Marcin Śpiewakowski
Wszystko zaczęło się od Davida Bowiego. Brytyjski muzyk odwiedził stolicę na początku lat 70., jako końcowy przystanek podróży koleją transsyberyjską. Miasto zrobiło na nim bardzo duże wrażenie, czemu dał później upust w utworze „Warszawa”, nagranym z Brianem Eno na płytę „Low”. Niestety - jak łatwo może przekonać się każdy, kto zapozna się z utworem - Warszawa, którą Bowie zobaczył w 1973 r., była dość przygnębiającym i ponurym miejscem. "Próbowałem wyrazić w tym utworze uczucia, jakie towarzyszą ludziom, gdy pragną wolności" - opowiadał później w wywiadzie dla „Tylko Rocka” oraz "czują jej zapach, leżąc w trawie, ale nie mogą po nią sięgnąć".



Legenda głosi, że podczas tej króciutkiej wizyty (są tacy, co twierdzą, że Bowie spędził w Warszawie tylko 42 minuty), Bowie odwiedził znajdujący się na ówczesnym placu Komuny Paryskiej (plac Wilsona) sklep z płytami winylowymi, w którym kupił kilka płyt, m.in. album Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Tę teorię potwierdzałaby środkowa część utworu „Warszawa”, która najprawdopodobniej opiera się na motywie z utworu „Helokanie”. Nie jest to oryginalny ludowy utwór, ale piosenka napisana przez kompozytora i twórcę zespołu „Śląsk” Stanisława Hadynę. Tym samym „Warszawa” Bowiego jest jednym z nielicznych utworów, faktycznie próbujących oddać polską muzykę.
Wszystko zaczęło się od Davida Bowiego. Brytyjski muzyk odwiedził stolicę na początku lat 70., jako końcowy przystanek podróży koleją transsyberyjską. Miasto zrobiło na nim bardzo duże wrażenie, czemu dał później upust w utworze „Warszawa”, nagranym z Brianem Eno na płytę „Low”. Niestety - jak łatwo może przekonać się każdy, kto zapozna się z utworem - Warszawa, którą Bowie zobaczył w 1973 r., była dość przygnębiającym i ponurym miejscem. "Próbowałem wyrazić w tym utworze uczucia, jakie towarzyszą ludziom, gdy pragną wolności" - opowiadał później w wywiadzie dla „Tylko Rocka” oraz "czują jej zapach, leżąc w trawie, ale nie mogą po nią sięgnąć". Legenda głosi, że podczas tej króciutkiej wizyty (są tacy, co twierdzą, że Bowie spędził w Warszawie tylko 42 minuty), Bowie odwiedził znajdujący się na ówczesnym placu Komuny Paryskiej (plac Wilsona) sklep z płytami winylowymi, w którym kupił kilka płyt, m.in. album Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Tę teorię potwierdzałaby środkowa część utworu „Warszawa”, która najprawdopodobniej opiera się na motywie z utworu „Helokanie”. Nie jest to oryginalny ludowy utwór, ale piosenka napisana przez kompozytora i twórcę zespołu „Śląsk” Stanisława Hadynę. Tym samym „Warszawa” Bowiego jest jednym z nielicznych utworów, faktycznie próbujących oddać polską muzykę. naszemiasto.pl
Chyba każdy wie już, że David Bowie nagrał piosenkę poświęconą Warszawie i prawdopodobnie większości czytelników obiło się o uszy, że szwedzki Sabaton zainspirował się Powstaniem Warszawskim w utworze "Uprising". Myliłby się jednak ten, kto uznałby że to jedyny ślad jaki stolica odcisnęła na światowej muzyce. Wiecie, kto śpiewał „byłem młody i tak bardzo zakochany / w tobie, Warszawo” albo kto fantazjował o demolce w stolicy w pierwszą noc stanu wojennego? Oto Warszawa w zagranicznych piosenkach - kliknij w zdjęcie, aby przejść do tekstu.
od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Warszawa w zagranicznych piosenkach. Kto śpiewał o powstaniu i stanie wojennym? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto