Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierz uczelnię

Monika Szymańska
Już niebawem tegoroczni maturzyści staną przed jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu: wyborem szkoły wyższej. Część z nich zdecyduje się zapewne na uczelnie państwowe, ale mają one ograniczoną liczbę miejsc na ...

Już niebawem tegoroczni maturzyści staną przed jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu: wyborem szkoły wyższej.
Część z nich zdecyduje się zapewne na uczelnie państwowe, ale mają one ograniczoną liczbę miejsc na kierunkach. Wielu abiturientów będzie zmuszonych więc rozejrzeć się za miejscem na wymarzonym kierunku w szkole niepublicznej. Dlatego warto zainteresować się ofertą takich uczelni.

Wciąż funkcjonuje wiele mitów i stereotypów na temat prywatnych szkół. Zarzuca się im głównie niski poziom kształcenia. Jednakże niewiele z nich znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. System szkolnictwa zmienił się na tyle, że dziś wiele uczelni prywatnych śmiało może konkurować z renomowanymi uniwersytetami. Prawda jest taka, że szanse na etat są takie same zarówno dla absolwentów państwowych, jak i prywatnych uczelni.

Niepubliczne szkoły prześcigają się w ofertach i mają, oprócz naprawdę bogatego wyboru kierunków, także nowatorskie programy nauczania. Współpraca z zagranicą owocuje wyjazdami studentów w ramach programu Socrates Erasmus, na które znacznie łatwiej dostać się na prywatnej uczelni. Natomiast kadra dydaktyczna to często wykładowcy z państwowych uczelni.
Za studia w prywatnej szkole wyższej będziemy musieli jednak zapłacić. Jest to wydatek od 4 do nawet 7 tysięcy złotych za rok (wysokości czesnego w ramce powyżej). Jednak studenci, podobnie jak ich koledzy z państwowych uczelni, mogą liczyć na stypendia socjalne i naukowe.

W kwestiach finansowych uczelnie często idą studentom na rękę, rozkładając płatności na raty, a niektóre szkoły swoich najlepszych żaków zwalniają z opłat czesnego i finansują im całe studia.
W ofercie edukacyjnej uczelni prywatnych znajdzie się coś zarówno dla humanistów, jak i dla umysłów ścisłych.
Przyszli adepci dziennikarstwa czy PR-owcy mogą studiować na trzech wrocławskich uczelniach niepaństwowych: w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, Wyższej Szkole Zarządzania "Edukacja" i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Oprócz tradycyjnego dziennikarstwa, można studiować tam public relation wraz z corporate identity czy creative writing.
Przyszli informatycy powinni natomiast zainteresować się ofertą Wrocławskiej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej. Tam czeka na nich duży wybór kierunków, między innymi poznają tajniki projektowania stron internetowych, grafiki komputerowej czy kryptografii.
Również we Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej kształci się przyszłych przewodników i specjalistów od rekreacji, ten sam kierunek znajdziemy w ofercie Wyższej Szkoły Handlowej.
Aby przyciągnąć studentów, co roku uczelnie wzbogacają swoją ofertę o nowe specjalności. W Dolnośląskiej Szkole Wyższej już od nowego roku akademickiego będzie można studiować nowy kierunek - nawigację. Już można studiować geoinformatykę.
W swojej ofercie, oprócz standardowych kierunków, prywatne uczelnie mają również studia podyplomowe, a także prestiżowe dwuletnie międzynarodowe studia MBA dla kadry menedżerskiej.

Jaki kierunek, gdzie i za ile

- Dolnośląska Szkoła Wyższa:
nauki o rodzinie - 490 zł
dziennikarstwo - 600 zł
- Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej:
informatyka - 435 zł
- Wyższa Szkoła Zarządzania "Edukacja":
dziennikarstwo - 420 zł
turystyka i rekreacja -350 zł
informatyka - 460 zł
zarządzanie i marketing - 420 zł
- Dolnośląska Wyższa Szkoła Służb Publicznych "Asesor":
administracja - 420 zł
praca socjalna - 420 zł
- Wyższa Szkoła Handlowa:
turystyka i rekreacja - 480 zł
europeistyka - 440 zł
ekonomia - 440 zł
informatyka - 440 zł
- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej:
dziennikarstwo - 555 zł
psychologia -750 zł

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto