Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak żyli i walczyli japońscy samuraje? Wystawa w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu otwarta. Zobacz zdjęcia

Barbara Koś
Przybyłych powitał Leszek Ruszczyk, dyrektor "Malczewskiego", obok Katarzyna Jendrzejczyk, kuratorka wystawy.
Przybyłych powitał Leszek Ruszczyk, dyrektor "Malczewskiego", obok Katarzyna Jendrzejczyk, kuratorka wystawy. Muzeum Malczewskiego Facebook, Daniel Adamczyk
Wystawa „Kwiaty wiśni - Samuraje" to nowa ekspozycja Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jej otwarcie nastąpiło w piątek, 1 września, w muzeum, przy ulicy Rynek 11.

Wystawa o samurajach radomskim muzeum już otwarta

Na wernisaż przyszło bardzo wielu miłośników Japonii i sztuki Wschodu. Tym którzy nie mogli być osobiście na wystawie po raz pierwszy "zafundowano" tranmisję live, co, jak zapowiedział witając przybyłych Leszek Ruszczyk, dyrektor "Malczewskiego", stanie się teraz powszechne. A to wszystko - wystawa i nowy sprzęt, ma związek z obchodami 100-lecia radomskiego muzeum, które świętowane będzie w październiku.

- A ta wystawa jest jedną z tych, które przybliżą nam cały świat - podkreślił dyrektor Ruszczyk, wręczając kwiaty kuratorce ekspozycji, Katarzynie Jendrzejczyk i przekazując jej mikrofon.

- Wystawa ma celu przybliżenie tajemniczego świata samurajów. Chcemy pokazać na niej codzienność, uzbrojenie. ceremoniały i całe tło historyczne towarzyszące tej niezwykłej kaście wojowników - uściśliła Katarzyna Jendrzejczyk.

Wystawa „Kwiaty wiśni - Samuraje" ukazuje zatem uzbrojenie, przedmioty codziennego użytku oraz drzeworyty związane z niezwykłym i tajemniczym światem japońskich wojowników. Jej zadaniem jest pokazanie prawie 700-letniej historii supremacji wyjątkowo hermetycznej kasty społecznej jaką byli samurajowie.

Pierwsza części wystawy zaznajomi widza z kultami shintō – drogi bogów oraz butsudō – drogi buddy, które niezaprzeczalnie wpływały na kształtowanie się i wizerunek społeczności samurajów.

Ciekawym tematem jest życie samurajów, począwszy od ich narodzin poprzez dzieciństwo aż do osiągnięcia dojrzałości. Opowiadając o codzienności tych wojowników i ich rodzin nie sposób nie zacząć od bushido – drogi samuraja, kodeksu zawierającego podstawowe prawa i zasady, jakimi powinien się kierować samuraj.

Dla miłośników broni pokazano włócznie naginaty, jūmonji yari, suyari, nie zabrakło również łuków z pięknymi lakowanymi kołczanami.

Oprócz tego na ekspozycji znalazły się elementy zbroi samurajskich oraz ashigaru (lekko uzbrojeni piesi żołnierze) takie jak maski mempo, ochraniacze gardła yodare-kaké czy hełmy, no i oczywiście to, co przede wszystkim kojarzy się z samurajami – broń biała, w tym tachi, katany, wakizashi, małe nożyki kozuki/kogatana oraz części składowe miecza, zwłaszcza niezwykle dekoracyjne tsuby (jelce), będące jednym z najbardziej pożądanych przedmiotów kolekcjonerskich.

Wystawie towarzyszyć będą liczne spotkania przybliżające kulturę kraju kwitnącej wiśni, w tym ceremonia parzenia herbaty chanoyu, sztuka zakładania kimona, warsztaty origami oraz pokazy sztuk walki.

Podczas wernisażu muzykę w klimacie Wschodu zaprezentowali Aleksandra Michalczewska i Piotr Zarzyka.

Prezentowane 150 eksponatów pochodzi ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Lublinie a także kolekcji prywatnych.

Wystawę oglądać można do 10 grudnia 2023 roku.

Zobacz także:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto