Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. W Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie rządowo-samorządowego zespołu ds. uchodźców. Co udało się ustalić?

Redakcja
W środę, 4 maja, odbyło się pierwsze merytoryczne spotkanie rządowo-samorządowego zespołu ds. uchodźców. Rozmawiano przede wszystkim o edukacji, ochronie zdrowia, pracy oraz relokacji Ukraińców. Poruszono kwestie m.in. zwiększenia rządowego poziomu dofinansowania dla przedszkolaków z Ukrainy, możliwości tworzenia i dotowania niepublicznych domowych punktów przedszkolnych czy renegocjacji kontraktów dla szpitali. Szczegóły poniżej.

Powołany pod koniec kwietnia br. zespół doraźny ds. uchodźców z Ukrainy liczy 12 członków - 6 przedstawicieli rządu oraz 6 reprezentantów samorządów. W piątek, 29 kwietnia, doszło do pierwszego spotkania, ale w formie zdalnej, Dziś, 4 maja, w Warszawie odbyło się pierwsze merytoryczne spotkanie "na żywo". Edukacja, zdrowie, polityka społeczna i praca oraz relokacja uchodźców to kluczowe obszary, o których rozmawiano.

Edukacja

Renata Kaznowska podkreśliła, że w obszarze edukacji konieczne jest zwiększenie rządowego poziomu dofinansowania dla przedszkolaków z Ukrainy.

Obecnie otrzymane z budżetu państwa środki pokrywają tylko niecałe 30 proc. faktycznych wydatków, które ponosimy w tym zakresie. Usłyszeliśmy, że strona rządowa pracuje nad rozwiązaniem problemu wychowanków w przedszkolach. Na razie jest to propozycja nieco ponad 350 zł na dziecko miesięcznie, a utrzymanie malucha w przedszkolu w Warszawie to koszt ponad 1200 zł miesięcznie - przekazała na konferencji po spotkaniu rządowo-samorządowego zespołu.

Dodała, że przedstawicielom samorządów nie udało się przekonać Ministerstwa Edukacji i Nauki, żeby wprowadzić dla młodzieży inny system egzaminów maturalnych.

W Warszawie do matur zgłosiło się dwoje uczniów z Ukrainy, w całej Polsce 41, a przed nami egzamin dla uczniów klas ósmych. Nie wyobrażamy sobie, żeby młodzież ukraińska nie znająca języka polskiego, miała zdawać egzaminy po polsku. Ale nie znajdujemy na razie konsensusu w tej sprawie - powiedziała Kaznowska.

Samorządowcy apelują również o możliwość tworzenia i dotowania niepublicznych domowych punktów przedszkolnych do 7 dzieci - jedna mama, która będzie otrzymywać wynagrodzenie, ma prowadzić taki punkt, aby inne mamy mogły iść do pracy. Poza tym domagano się od rządu pomocy w organizacji i dofinasowaniu kształcenia uczniów w systemie ukraińskim oraz pieniędzy na budowę nowych placówek i rozbudowę obiektów oświatowych.

Zdrowie

Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, wskazywała na potrzeby samorządów obszarze w zdrowia.

Konieczna jest natychmiastowa renegocjacja kontraktów dla szpitali. Wnioskowaliśmy o przejrzyste zasady finansowania świadczeń medycznych, najlepiej przez utworzenie funduszu w ramach NFZ. Rozmowy samorządowców z przedstawicielami władz centralnych dotyczyły również kwestii zatrudniania medyków z Ukrainy. W województwie lubuskim moglibyśmy już zatrudnić 400 osób, w tym również asystentów medycznych ze znajomością języka ukraińskiego, ale niestety długo czekamy na zgodę ministra zdrowia - przekazała.

Samorządowcy gotowi do współpracy

Obszarów do uregulowania jest znacznie więcej. Kolejne posiedzenie zespołu roboczego ws. budownictwa odbędzie się 10 maja i następnie, 16 maja zaplanowano spotkanie zespołu doraźnego rząd-samorząd. Samorządowcy podkreślają jednak, że są zadowoleni i "widzą światełko w tunelu".

Traktuję z zadowoleniem to, że możemy od czasu do czasu rozmawiać ze zrozumieniem. Widzę światełko w tunelu. Dużo sobie obiecuję po następnym spotkaniu, bo do celu trzeba iść z wytrwałością - powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański.

Na czele zespołu ds. uchodźców stoi Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców. Stronę rządową reprezentują również Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej), Janusz Cieszyński (sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa), Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia), Dariusz Piontkowski (wiceminister edukacji), Małgorzata Jarosińska-Jedynak (sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej).

Współprzewodniczącym zespołu jest Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Samorządowców reprezentują również w zespole: Renata Kaznowska (zastępca prezydenta m.st. Warszawy), ElżbietaPolak (marszałek województwa lubuskiego), Jan Grabkowski (starosta poznański), Krzysztof Iwaniuk (wójt Terespola, Związek Gmin Wiejskich), Grzegorz Cichy (burmistrz Proszowic, Unia Miasteczek Polskich).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto