Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstruktorzy historyczni i Sprężyści z Radomia gościli na retro złocie w Puławach. Zobacz zdjęcia

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia uczestniczyli w „Motocyklowej Niedzieli w stylu retro” w Puławach.
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia uczestniczyli w „Motocyklowej Niedzieli w stylu retro” w Puławach. Archiwum Pawła Łuka-Murawskiego
Radomscy rekonstruktorzy Policji Państwowej oraz cykliści z grupy „Sprężyści”, wzięli udział w „Motocyklowej niedzieli w stylu retro”, jak została zorganizowana w Puławach.

W ostatnią niedzielę 20 marca bieżącego roku w puławskim Browarze „Trzy Korony”, odbyła się już szósta edycja „Motocyklowej Niedzieli w stylu retro”.

Radomskie akcenty

Imprezę współorganizowali radomianie z klubu miłośników starych motocykli i samochodów Veteran Club Radom „Feniks” oraz członkowie Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”. Licznie przybyła publiczność mogła zobaczyć ponad czterdzieści zabytkowych motocykli różnej konstrukcji i różnego przeznaczenia. Zaprezentowano maszyny tak znanych niemieckich marek jak DKW, BMW, NSU czy też Zundapp. Nie zabrakło także amerykańskich Harley-Davidsonów oraz Indianów, również w wersji wojskowej. Doskonale wyglądały także motory angielskie, takich firm AJS, Ariel lub Royal-Enfield, firmy która produkowała broń strzelecką.

W międzyczasie w okolicach na trasie Puławy – Kazimierz Dolny – Puławy, trwał Muzealny Rajd zabytkowych rowerów wyprodukowanych do 1950 roku. Była to ciekawa wycieczka wiodąca głównie drogami gruntowymi w pięknych pejzażach nadwiślańskich. Uczestnicy rajdu zakończyli eskapadę w Browarze Trzy Korony, dołączając do zabytkowych motocykli. Przewodził im znany radomski pasjonat jednośladów Łukasz Wykrota.

Głównym tegorocznym motywem spotkania były hasło „Kobiety i motocykle”. Tutaj swoje możliwości i wdzięk pokazały „Retro Dziewczyny” w Lublina organizując pokaz mody z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, związanych ze sportem motorowych, który nie obcy był ówczesnym kobietom.

Wystawa zabytkowej broni

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Radomia zaprezentowała tym razem lekcję historyczną pod tytułem „Nauka o broni”, udowadniając, że konstrukcje motocykli mają wiele wspólnego z konstrukcjami karabinów. Opowieści towarzyszyła wystawa zabytkowej broni, w tym używanej przez przedwojennych stróżów prawa.

- Po raz czwarty uczestniczymy w tym bardzo interesującym spotkaniu pasjonatów dawnych pojazdów. Nasz prezentacja oparta na technicznych skojarzenia, udowadniała, że działanie silnika dwu lub czterosuwowego, jest w istocie podobnym do działania karabinu z zamkiem dwu lub czterotaktowym. Zresztą wiele firm zbrojeniowych produkowało motocykle. Takim przykładem może być motocykl „Łucznik” z Fabryki Broni w Radomiu, którego wrażano do produkcji na początku 1939 roku, niestety wybuch wojny przerwał dalsze prace. – mówi podkomisarz Paweł Łuk – Murawski, komendant radomskich rekonstruktorów policyjnych.

Radomianie nie zapomnieli również o haśle przewodnim tego historycznego zlotu, w którym uczestniczył też dwie rekonstruktorki w mundurach Policji Państwowej, pokazując dość nietypową odmianę mody kobiecej mody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto