Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-lecie osiedla Planty w Radomiu. O jego historii mówią Adam Duszyk i radny Dawid Ruszczyk. Zobacz film

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 16 lat
Planty to radomska część miasta z duszą, swoją historią, ale oczekująca na rewitalizację. Po osiedlu Planty oprowadzają nas Adam Duszyk, historyk, wicedyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz radny Dawid Ruszczyk, od urodzenia mieszkaniec Plant i pomysłodawca plenerowej wystawy na temat Plant.

Osiedle Planty w Radomiu obchodzi swoje 100-lecie

Na naszym filmie Adam Duszyk oraz Dawid Ruszczyk mówią między innymi o budynku Kasyna, gdzie teraz mieszczą się banki, budynku Inżynierskim osławionym ponurą sławą, bo w czasie II wojny światowej była to siedziba gestapo. Jest też mowa o łaźni, niszczejącej, którą jako miejsce schronienia upodobali sobie bezdomni oraz o Potoku Południowym uwięzionym pod chodnikiem pięknego parku.

Osiedle Planty jest jednym z najpiękniej i najlepiej zaprojektowanych osiedli w Polsce Jednocześnie dla wielu radomian to miejsce w ścisłym sensie kultowe, a tym samym swoista wizytówka Radomia. Przed gośćmi odwiedzającymi nasze miasto i wychodzącymi z dworca kolejowego rozpościera się właśnie widok na radomskie Planty. Było ono i jest jednym z najlepiej zaprojektowanych osiedli mieszkaniowych w Polsce. W okresie dwudziestolecia międzywojennego robotnicy w żadnym z polskich miast, nawet w Warszawie, nie mieszkali w tak luksusowych warunkach. Mieszkali w takich samych warunkach jak inżynierowie czy dyrektorzy.

To najstarsze osiedle w Radomiu. Charakterystyczne 3 i 4-ro kondygnacyjne kamienice z charakterystycznymi dwuspadowymi dachami powstały w latach 1923-1928. Do wystroju zewnętrznego budynków wykorzystano elementy historyzujące – neorenesansowe i neobarokowe. Jako pierwszy wybudowano dom mieszkalny dla wysoko kwalifikowanych pracowników Fabryki Broni, przy ulicy Kościuszki 6.

Zobacz też:

Planty powstały na terenie dawnego folwarku Mariackie, na południe od ulicy Gabriela Narutowicza. Było to nowoczesne, pierwsze w mieście duże osiedle mieszkaniowe (23 hektary), wybudowane w latach 1923-1928 dla wysoko wykwalifikowanych pracowników Fabryki Broni w kwartale zamkniętym ulicami Romualda Traugutta, Andrzeja Dowkontta i Tadeusza Kościuszki. Domy mieszkalne na osiedlu projektował Adolf Buraczewski - absolwent ASP w Petersburgu.

Nazwa osiedla wywodzi się prawdopodobnie od "plantu", czyli wyrównanego terenu przygotowanego pod budownictwo; w tym przypadku chodziło zapewne o budowę linii kolejowej Dęblin-Dąbrowa Górnicza lub rozplantowany (wyrównany) teren pod budowę Państwowej Fabryki Broni. Inne zwyczajowe lub potoczne nazwy tego osiedla to Stare Planty i Osiedle Fabryki Broni.

Osiedle rozbudowano w latach 1950-55 według projektu opracowanego przez "Miastoprojekt" z Warszawy. Przy ulicy Tadeusza Kościuszki w latach 1956-58 wybudowano cztery ośmiokondygnacyjne punktowce (pierwsze tak wysokie budynki mieszkalne w Radomiu, z windami), według projektu S. Skibniewskiego. Łącznie w tym okresie wybudowano 37 budynków. Osiedle wyposażono w komplet budynków użyteczności publicznej – szkołę, przedszkole, oraz lokale usługowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto