18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

18 października rusza 10. Radomski Festiwal Jazzowy

UM Radom
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Bartek Kosiński/Polskapresse
W programie 10. Jubileuszowego Radomskiego Festiwalu Jazzowego, który trwać będzie od 18-22 października są liczne koncerty, warsztaty muzyczne, wystawa fotografii, pokaz filmu. Festiwal organizowany jest przez Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia” i American Corner w Radomiu.

Program 10. Festiwalu Jazzowego

18 października (wtorek)

godz.18.00

Leszek Jastrzębiowski: „Oblicza jazzu” - 40 lat z obiektywem

Autor jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Fotoklub RP w Warszawie i wieloletnim prezesem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Laureat medalu 150-lecia fotografii. Praca z obiektywem, jak również muzyka jazzowa, zainteresowały go podczas studiów na Politechnice Warszawskiej. Pasje te towarzyszą jego życiu zawodowemu, związanemu z branżą energetyczną. Jest stałym słuchaczem i dokumentalistą Radomskich Festiwali Jazzowych. - W muzyce jazzowej ważna jest, między innymi, umiejętność improwizacji, samodzielnego interpretowania tematu, w fotografii również improwizujemy warunkami ekspozycji, oświetleniem, kompozycją, a przede wszystkim momentem naciśnięcia spustu migawki - zaznacza autor.

„Łaźnia” RKŚTiG, ul Traugutta 31/33
Wstęp wolny

Zobacz także: Dni Herbaty na Mazowszu. Promocja kultury herbaty w Polsce

20 października (czwartek)

Jazz na ekranie – Maraton Filmowy
godz. 11:00 – 12.30

„Legends of jazz with Ramsey Lewis” - LRS media, 2006 - pokaz fragmentów projektu. Spotkanie dla młodzieży szkolnej

Film to zapis spotkań legendarnego amerykańskiego pianisty i kompozytora – Ramseya Lewisa – z innymi ikonami jazzu. Artyści opowiadają zarówno o początkach tego gatunku muzycznego, jak i jego przyszłości, w przerwach prezentując własne możliwości twórcze. Film w języku angielskim. Projekcja poprzedzona krótkim spotkaniem informacyjnym na temat działalności American Corner. Ilość miejsc ograniczona.

„Łaźnia” RKŚTiG, ul Traugutta 31/33
Wstęp wolny

godz. 17.00 – 18.30

„Jazz icons”, Reelin’ In The Years Production, 2007 – pokaz dla koneserów muzyki jazzowej

“Jazz icons” to zapis unikalnych koncertów na żywo najwybitniejszych przedstawicieli światowego jazzu. Usłyszymy muzyków takich jak: John Coltrane, Dexter Gordon, Dave Brubeck, Sarah Vaughan czy Wes Montgomery. Seria „Jazz Icons” zawiera materiały, które w znacznej części nie ukazały się wcześniej w formie płyt DVD ani nie były pokazywane publicznie. Koncerty pochodzą z lat 50 –tych i 60-tych.

Pokaz filmowy organizowany przez American Corner.

„Legenda” ul Traugutta 31/33
Wstęp wolny

21 października (piątek)

godz. 19.00

Tetrapod Jazz Band

Zespół, którego współzałożycielem i liderem jest Ryszard Kupidura, radomianin, nauczyciel muzyki w klasie fortepianu i perkusji. Wokalistka także jest radomianką. Formacja skupia muzyków sesyjnych z rożnych stron kraju. Skład zespołu gwarantuje mnóstwo energii scenicznej przy dźwiękach autorstwa legendarnych kompozytorów gatunku: Milesa Davisa, Herbiego Hancocka, Antonia Carlosa Jobima.

Skład formacji: Edyta Popławska – wokal, Rafał Kądziela – saksofon alt, Paweł Południak – trąbka, Łukasz Rakalski – puzon, Michał Szkil – piano, Krzysztof Błaszkiewicz – bass, Ryszard Kupidura – bębny.

„Legenda” ul Traugutta 31/33
Cena biletu: 15 zł

22 października (sobota)

godz. 12.00-13.30

Warsztaty muzyczne z muzykami projektu Frank Parker & Maciej Strzelczyk Quartet

Warsztaty organizowane przez American Corner.

Zespół Szkół Muzycznych, ul. 25 Czerwca 70

Czytaj dalej na następnej stronie >>

godz.16.00

Frank Parker & Maciej Strzelczyk Quartet

Projekt Frank Parker & Maciej Strzelczyk Quartet to fuzja kultury amerykańskiej i europejskiej, która tworzy niepowtarzalny klimat artystyczny i brzmieniowy zespołu. Silne osobowości muzyczne spotykają się na jednej scenie by przenieść słuchaczy w klimatyczny świat jazzu.

Skład zespołu: Maciej Strzelczyk – skrzypce, Frank Parker – perkusja, Jarosław Małys – piano, Janusz Kozłowski – kontrabas

Maciej Strzelczyk (skrzypce) od wielu lat zaliczany jest do czołówki wiolinistów jazzowych. Magazyn Jazz Forum sześciokrotnie ogłosił go pierwszym skrzypkiem jazzowym w Polsce. Był dwukrotnie nominowany do Fryderyka w kategorii Muzyk Jazzowy oraz Płyta Jazzowa.

Frank Parker Jr (perkusja) urodzony w Chicago, ale jego korzenie sięgają Jamajki. W latach 90. uczęszczał do Western Illinois University, gdzie grał w Jazz Studio Orchestra. Stworzył wówczas dwa autorskie nagrania: Jazz At the Crossroad (1992) i The Third Degree (1994), z których jedno nominowane było do nagrody Grammy.

Jarosław Małys (piano) - absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Na scenie niemal przez całe życie.

Debiutował w wieku 16 lat na festiwalu Złota Tarka zdobywając od razu pierwszą nagrodę. Współtwórca zespołu Heavy Metal Septet.Wykładowca na warsztatach jazzowych i musicalowych m.in. w Teatrze Roma w Warszawie. Na stale współpracuje z wokalistką jazzową Izą Zając. Koncertuje z czołówką polskich jazzmanów.

Janusz Kozłowski (kontrabas) urodzony w Krakowie w 1941 roku. W 1959 r. debiutował jako jazzman we wrocławskim Far Quartet Jerzego Pakulskiego. Potem grał w zespole Tadeusza Errolla Kosińskiego. W latach 1961–1963 współpracował z zespołem Zygmunta Wicharego. W 1963 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie związał się z grupą New Orleans Stompers. Współpracował i nagrywał z Mieczysławem Koszem i Michałem Urbaniakiem. W 1969 r. w triu Włodzimierza Nahornego odbył tournée po kraju z amerykańskim saksofonistą Hankiem Mobleyem. Jemu właśnie zawdzięcza przydomek (w oryginalnej pisowni) Lala Balousa, oznaczający w slangu murzyńskim dobrotliwego człowieka.Występował na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie, festiwalu Old Jazz Meeting w Warszawie i Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu.

W 2002 r. nagrał autorski CD Janusz Kozłowski: Friends. Koncertował w kraju i za granicą, w niemal wszystkich krajach Europy, w Indiach, Australii, Nowej Zelandii, Syrii, Mongolii, USA i Kanadzie. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 51 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). W 2006 r. został laureatem „Złotej Tarki” na Old Jazz Meeting w Iławie.

Koncert organizowany przez American Corner.

Zespół Szkół Muzycznych, ul. 25 Czerwca 70

Godz.18.00

Oleś Brothers & Theo Jörgensmann

Bartłomiej Brat Oleś – tworzy wraz z bratem Marcinem muzykę trudną do zaszufladkowania – w ich autorskich projektach jest jazzowa energia, improwizacja i nastrojowa kameralistyka. Współpracuje z uznanymi artystami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. Komponuje dla Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Telewizji, Teatru Słowackiego w Krakowie, Teatru Witkacego w Zakopanem. Występował na festiwalach: Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, Jazz En Nord i Jazz D'OR we Francji, Era Jazzu (pod honorowym patronatem prof. Krzysztofa Pendereckiego), Warsaw Summer Jazz Days, Albaimpro i wielu innych.

Marcin Oleś został uznany za najlepszego kontrabasistę podczas międzynarodowego

konkursu „Jazz nad Odrą" we Wrocławiu. W tym samym roku otrzymał także indywidualne wyróżnienie na międzynarodowym konkursie„Jazz Juniors" w Krakowie.

Skład formacji: Marcin Oleś – kontrabas, Bartłomiej Brat Oleś – perkusja, Theo

Jorgensmann – klarnet.

Jarek Śmietana Trio & Karen Edwards

(towarzyszą: Marcin Lamch – gitara basowa, kontrabas oraz Adam Czerwiński – perkusja)

Karen Edwards – wokalistka, pianistka, kompozytorka urodzona w Południowej Karolinie. Wzrastała w kręgu muzyki soul i gospel. Ukończyła studia na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu. Jest niezwykłą pianistką i wokalistką, wielokrotnie nagradzaną „Grammy Award for Jazz Performance”. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami takimi jak: Stevie Wonder, Peabo Bryson, Tonny Bennett, Pharoah Anders czy Prince. Występowała w Nowym Jorku i Los Angeles w klubach
i teatrach muzycznych, gdzie oprócz koncertów zagrała w kilku filmach muzycznych również jako aktorka. Od kilku lat współpracuje z Jarkiem Śmietaną i jego zespołem, z którym odbyła wiele koncertów w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. Ostatnio ukazała się płyta CD „Karen Edwards & Jarek Śmietana Everything Ice”.

Jarek Śmietana – legenda polskiego jazzu, gitarzysta i kompozytor, piszący także utwory dla muzyków grających dotąd tylko muzykę klasyczną. Grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego światowego formatu, takimi jak: Art Farmer, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, Gary Bartz, Vinc Mendoza, John Abercrombie, Idris Muhammad, Lee Konitz, Bernie Maupin, Zbigniew Seifert. W 2002 r. zaprosił go do zespołu światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy. To właśnie specjalnie dla niego napisał Śmietana koncert pt. „Autumn Suite", który Kennedy wykonuje na całym świecie. Wydał 41 płyt autorskich, nagranych m.in. w prestiżowych studiach Nowego Jorku. Za płytę Jarek Śmietana – Songs and Other Ballads otrzymał w 1998 r. największą polską nagrodę muzyczną – laur Fryderyka. Nagrał ponad 50 płyt z innymi światowymi artystami muzyki jazzowej. Kilkakrotnie gościł w Radomiu. 27 listopada 2010 r., z udziałem jazzowego comba oraz Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod kierunkiem Wiesława Pieregorolki wykonał kompozycję „Jesienna suita".

„Legenda” ul Traugutta 31/33
Cena biletu: 25 zł

Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak.

Źródło: Radomski Klub środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto