3 Międzynarodowe Akademickie Biennale Akcesoriów Ubioru w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
Koordynatorką spotkania była dr hab. Hanna Wojdała - Markowska, profesor Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu z Wydziału Sztuki (druga z prawej).
Koordynatorką spotkania była dr hab. Hanna Wojdała - Markowska, profesor Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu z Wydziału Sztuki (druga z prawej). Muzeum Malczewskiego Facebook
3 Międzynarodowe Akademickie Biennale Akcesoriów Ubioru "Nakrycia nie tylko głowy... wokół wnętrza i postaci" odbyło się we wtorek, 30 maja, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

3 Międzynarodowe Akademickie Biennale Akcesoriów Ubioru w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Blisko 20 przedstawicieli uczelni w Polsce, a także za granicą przedstawiło szereg interesujących wykładów dotyczących mody w różnym ujęciu. Od socjologicznego spojrzenia na ubiór i tego, co je determinuje, poprzez kulturowe aspekty i historyczne uwarunkowania związane np. z nakryciem głowy; aż po wzornictwo i sposoby ekspozycji tkanin i strojów na wystawach.

Moda wpływała i wpływa nie tylko na kwestie związane z doborem ubrań, które aktualnie są teraz popularne, ale może generować całe style oddziałujące i zazębiające się z innymi dziedzinami sztuki.

Ale była też mowa o innych aspektach wykorzystania tkaniny. Jerzy Holc (Zamek Królewski na Wawelu, Państwowe
Zbiory Sztuki,(Kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin Zabytkowych), poruszył temat "Tkaniny w Muzeum, czyli jak ożywić, czasami smutne, historyczne wnętrza." A Agata Bandera - Gryz (Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny w Radomiu, Wydział Sztuki, Katedra Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru) prezentowała projekt autorskiej kolekcji ubiorów damskich " W klimacie Kurpiowszczyzny".

Oresta Remeshylo - Rybchynska z Narodowego Uniwersytetu we Lwowie (Ukraina) przedstawiła temat "Interpretacja nakryć głowy
huculskich w celu stworzenia klimatu nowoczesnego wnętrza."

Forma konferencji była tradycyjna i zdalna.

Została też pokazana wystawa badawczo - dydaktyczna ,,Nakrycia nie tylko głowy... wokół wnętrza i postaci', wykonana przez studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Pedagogiczno -Artystycznego w Kaliszu i Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego, Wydziału Sztuki w Radomiu.

Damian Jendrzejczyk, kustosz Muzeum imienia Malczewskiego, wygłosił również wykład na temat swojej wystawy "Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego", którą można jeszcze oglądać na dużej sali muzeum do 9 lipca.

Koordynatorką spotkania była dr hab. Hanna Wojdała - Markowska, prof. UTH w Radomiu z Wydziału Sztuki, Katedra Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru a z ramienia muzeum nad wydarzeniem czuwała kierownika Działu Naukowo - Oświatowego, Ilona Pulnar - Duszyk.

Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego,prof. dr hab. Sławomira Bukowskiego i dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Leszka Ruszczyka.

Zobacz zdjęcia

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie