Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

43. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa” w Radomiu. Szantowe zespoły porwały do zabawy

OPRAC.:
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Zespół 4 Refy wystąpił w Domu Kultury Idalin.
Zespół 4 Refy wystąpił w Domu Kultury Idalin. Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Radomiu
W sobotę, 18 listopada w Domu Kultury „Idalin” w Radomiu odbyły się 43. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa”. Uroczyście festiwal rozpoczęła wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska. Następnie licznie zgromadzoną publiczność bawił radomski szantowy zespół „Kliper”.

43. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa” w Radomiu

Zespół muzyki szanty „Kliper” gra nieprzerwanie od 1997 roku, prezentując repertuar od skocznej piosenki żeglarskiej po szantę klasyczną. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. W 2002 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Kliper – „Szanty klasyczne”, która cieszyła się dużą popularnością wśród słuchaczy i zdobyła uznanie krytyków. W lipcu 2011 roku ukazała się druga płyta „Zapomniany powrót”. W roku 2022 podczas 42. Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską RAFA zespół obchodził jubileusz 25-lecia. Podczas tegorocznej „Rafy” zagrał w składzie: Piotr Ziarkowski, Rafał Błędowski, Mikołaj Firlet, Maciej Falkiewicz oraz Mikołaj Ganabisiński. Gościnnie na skrzypcach zagrała Eliza Prokop – Perzyńska.

Kolejny artystą był Roman Tkaczyk - muzyk, gitarzysta, kompozytor. Od urodzenia związany z sercem Mazur, malowniczym miasteczkiem Mikołajki. Roman Tkaczyk jest Laureat Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską „RAFA” – 2018 r. Swoją debiutancką płytę pt. „Wielkie podróże” wydał w roku 2019.

Zagrał też zespół Cztery Refy. Na scenie od 1985 roku i wywodzi się z istniejącego z lat 70. XX wieku łódzkiego zespołu „Refpatent”. W repertuarze liczącym ponad 250 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. „Cztery Refy” występują od wielu lat na prawie wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce. Są również znani za granicą, występowali w większości „morskich” krajów Europy oraz w USA. Zespół udokumentował swój dorobek, nagrywając większość repertuaru na piętnastu płytach CD. Grupa wystąpiła w składzie: Marcin Bednarczyk z Radomia, Izabela Puklewicz – Łuczak, Maciej Łuczak, Zbigniew Zakrzewski, Wiktor Bartczak i Jerzy Ozaist. Gościnnie na basie zagrał Mikołaj Ganabisiński.

Na koniec Rafał Błędowski – dyrektor Festiwalu „Rafa” zaprosił wszystkich wykonawców do wspólnego utworu. Koncert prowadzili: Sylwia Pysiak i kapitan Grey, czyli Adrian Szary. Sponsorami festiwalu byli: Enea Wytwarzanie, Tekom Technologia, Antila Yacht, Piekarnia Fogiel&Fogiel, Darczyńca prywatny: Marcin Bednarczyk, Piekarnia Społem Radom, Sklep Wędkarski, wędkarz.pro, Mediacreative.pl. Patronat medialny sprawował portal Echo Dnia.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto