Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80 lat temu utworzono getto w Radomiu. Zobacz jak wygląda na archiwalnych fotografiach (ZDJĘCIA)

Tomasz Trepka
Getto w Radomiu zostało utworzone przez Niemców rozporządzeniem starosty radomskiego 3 kwietnia 1941 roku. Jak podkreślają historycy w mieście istniały dwa getta. Tak zwane duże znajdowało się w pobliżu Starówki i obejmowało ulice (według obecnego nazewnictwa): Szwarlikowską, Esterki, Brudną, Żytnią, Limanowskiego, Zgodną, Plac Stare Miasto, Fredry, Przechodnią, Asnyka, Krakowską, Kanałową, Anielewicza, Bóżniczną, Wałową, Lekarską, Podwalną.

Małe getto powstało w dzielnicy Glinice, na terenie obejmującym ulice: Graniczną, Błotną, Wrześniowskiego, Kośną, Kwiatkowskiego, Blata, Pustą, Placową, Konopnickiej, Niemcewicza, Inwalidów Wojennych, Złotą, Kinową, Prostą, Dąbrowskiego, Lubońskiego.

7 kwietnia 1941 r. oba getta zostały zamknięte, a wychodzenie poza jego obszar groziło śmiercią. W Radomiu getta nie były jednak szczelnie ogrodzone. Według statystyk w 1942 r. obszar ten zamieszkiwało 25 658 osób.

W utworzonych przez niemieckiego okupanta zamkniętych dzielnicach żydowskich szerzyły się choroby, głód oraz ubóstwo. Radomscy Żydzi byli wywożeni m.in. do obozu Auschwitz. Za kontakty Polaków z ludnością zamkniętą groziły surowe kary, z karą śmierci włącznie. W sierpniu 1942 roku przeprowadzono likwidację obydwu gett. Większość radomskich Żydów została zamordowana w obozie zagłady w Treblince.

Zobaczcie zdjęcia z getta na kolejnych slajdach>>>
Getto w Radomiu zostało utworzone przez Niemców rozporządzeniem starosty radomskiego 3 kwietnia 1941 roku. Jak podkreślają historycy w mieście istniały dwa getta. Tak zwane duże znajdowało się w pobliżu Starówki i obejmowało ulice (według obecnego nazewnictwa): Szwarlikowską, Esterki, Brudną, Żytnią, Limanowskiego, Zgodną, Plac Stare Miasto, Fredry, Przechodnią, Asnyka, Krakowską, Kanałową, Anielewicza, Bóżniczną, Wałową, Lekarską, Podwalną. Małe getto powstało w dzielnicy Glinice, na terenie obejmującym ulice: Graniczną, Błotną, Wrześniowskiego, Kośną, Kwiatkowskiego, Blata, Pustą, Placową, Konopnickiej, Niemcewicza, Inwalidów Wojennych, Złotą, Kinową, Prostą, Dąbrowskiego, Lubońskiego. 7 kwietnia 1941 r. oba getta zostały zamknięte, a wychodzenie poza jego obszar groziło śmiercią. W Radomiu getta nie były jednak szczelnie ogrodzone. Według statystyk w 1942 r. obszar ten zamieszkiwało 25 658 osób. W utworzonych przez niemieckiego okupanta zamkniętych dzielnicach żydowskich szerzyły się choroby, głód oraz ubóstwo. Radomscy Żydzi byli wywożeni m.in. do obozu Auschwitz. Za kontakty Polaków z ludnością zamkniętą groziły surowe kary, z karą śmierci włącznie. W sierpniu 1942 roku przeprowadzono likwidację obydwu gett. Większość radomskich Żydów została zamordowana w obozie zagłady w Treblince. Zobaczcie zdjęcia z getta na kolejnych slajdach>>>
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 80 lat temu utworzono getto w Radomiu. Zobacz jak wygląda na archiwalnych fotografiach (ZDJĘCIA) - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto