Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Jelonek i Michał Nogaś laureatami Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2021

Barbara Koś
Barbara Koś
Tadeusz Klocek
Tadeusz Klocek
Wszyscy nominowani, laureaci i gospodarze miasta oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej, która tę uroczystość zorganizowała.
Wszyscy nominowani, laureaci i gospodarze miasta oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej, która tę uroczystość zorganizowała. Tadeusz Klocek
Znamy laureatów Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2021 - uroczysta Gala Nagrody odbyła się w sobotę, 27 listopada, w Resursie Obywatelskiej. To Agnieszka Jelonek i Michał Nogaś.

Na galę przyszli przedstawiciele władz Radomia: prezydent, Radosław Witkowski - to on jest fundatorem Nagrody oraz wiceprezydenci: Katarzyna Kalinowska i Mateusz Tyczyński. Duch czasu sprawił, że część uroczystości musiała odbyć się on-line.

Wszystkich obecnych powitali prezydent, Radosław Witkowski i Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, która jest gospodarzem Nagrody.

W imieniu jury głos zabrał ( w realu) Adam Duszyk, członek jury. Jak przypomniał, do tegorocznej edycji Nagrody zgłoszono 38 książek. Wszystkie odznaczały się wysokim poziomem artystycznym, dlatego obrady jury były długie i burzliwe. Ud jednak wyłonić sześć książek - trzy w kategorii książka literacka i trzy w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa.

Były to tytuły: Małgorzata Boryczka, „O perspektywach rozwoju małych miasteczek”, wydawnictwo Nisza, Agnieszka Jelonek, „Koniec świata, umyj okna”, wydawnictwo Cyranka, Marcin Kępa, „Trójkąt niebezpieczeństwa”, wydawnictwo Księży Młyn, a w kategorii naukowa/popularnonaukowa: Piotr Łopuszański, „Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian”, wydawnictwo Iskry, Michał Nogaś, „Z niejednej półki. Wywiady”, wydawnictwo Agora i Robert Wiraszka, „Szpital świętego Kazimierza w Radomiu 1829-1968”, wydawnictwo Resursa Obywatelska.

Decyzją jury laureatami Nagrody zostali Agnieszka Jelonek i Michał Nogaś, oboje urodzeni radomianie. Uzasadnienie wygłosił on - line przewodniczący jury,profesor Arkadiusz Bogajewski.

- W tej opowiedzianej ze świadomością rygoru formy historii zmagań bohaterki, Alicji, z nawiedzającymi ją atakami paniki, pisanej w poetyce „słów niezbędnych” krystalicznie czystej prozy, możemy rozpoznać zjawisko szersze - nieprzystosowania jednostki do świata, nieprowadzące wszakże do buntu, jak i węższe - artystyczną diagnozę różnych sytuacji lękowych (choć autorka nie sięgnie po opis w ramach dyskursu medycznego), które stają się alegoryczno - metaforycznym obrazem współczesnego człowieka.(...).Pisarka trzyma w rygorach formę, opowiadając na jednym oddechu historię owładnięcia lękiem, przez kolejne etapy bycia w tej sytuacji, po zaprzyjaźnienie się z nim - jak czytamy w zakończeniu tej zwartej narracyjnie prozy - po to, by iść dalej w inne już życie.

Odnośnie książki Michała Nogasia podkreślił, że jest to zaskakujące kompendium wiedzy o literaturze najnowszej - w ujęciu globalnym, ze starannie dobranymi twórcami z kręgu literatury polskiej. Co prawda książka Nogasia opatrzona została podtytułem „wywiady”, ale ta formuła - jakkolwiek genologicznie trafna - przesłanie nowatorski charakter książki. Tak, to są wywiady. Z pisarkami i pisarzami spośród największych, jak noblistki i nobliści: Aleksijewicz, Pamuk, Munro, Vargas Llosa oraz Olga Tokarczuk, z twórcami bardzo docenianymi i uznanymi, jak Auster, Atwood, Marias, czy Knausgard, z polskiego podwórka Krall czy Myśliwski, a także z takim, którzy zaczynają utwierdzać swe miejsce w międzynarodowym obiegu. Nogaś starannie dobiera rozmówczynie i rozmówców, wybierając zawsze takich twórców, którzy mają coś ważnego do powiedzenia swą twórczością wobec konkretnych problemów naszej dziwnej i niepochwytnej współczesności.(...) Autor-wywiadowca, że tak go określę, potrafił więc nie tylko wybrać spośród wielu propozycji te akurat, które brzmią głosem ważnym dla współczesności, ale też umiał tak prowadzić rozmowę, by odsłonić niedostrzegane albo słabo dotąd obecne w omówieniach krytycznych problemy interpretacyjne.(...)

Nagrody wysokości 10 tysięcy złotych wręczał laureatom prezydent Radosław Witkowski. Agnieszka Jelonek nie mogła wziąć udziału w uroczystości, dziękowała zatem on line. Okazało się, że w Radomiu się urodziła i wychowała, a maturę zdawała w "Chałubińskim".

W jej imieniu symboliczny czek i kwiaty odebrali rodzice: Marianna Kotowska-Jelonek, pracownik naukowy Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu i znany artysta rzeźbiarz, Wiesław Jelonek.

Michał Nogaś dziękował osobiście, zaznaczając, że w sytuacji, w jakiej się teraz znajdujemy, bardzo by się źle czuł, gdyby się tą nagrodą nie podzielił. - Dlatego dziele się nią z grupą Granica, żebyśmy pamiętali o tym, czym jest człowieczeństwo - powiedział.

Na zakończenie gali wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Radomia wystąpił zespół Mikromusic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto