Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Air Show 2018 Radom. Jest już ramowy program Międzynarodowych Pokazów Lotniczych. Nie wiadomo co z udziałem Mig-29 i Mig-21. Co pokaże USA?

Janusz Petz
Rozpoczęły się ostatnie przygotowania do tegorocznych pokazów, które odbędą się 25 i 26 sierpnia w Radomiu. Już wiadomo, że będzie to największa impreza w historii polskiego lotnictwa.

Tegoroczne pokazy w Radomiu są częścią obchodów 100 - lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Centralne uroczystości będą się odbywały 23 i 24 sierpnia w Dęblinie.

Bardzo dużo nowości

Najbardziej niecierpliwi pasjonaci lotnictwa mogą wybrać się do tego miasta, gdzie na wystawach będzie można zobaczyć część maszyn, które następnie przylecą do Radomia. Podczas tegorocznego Air Show będzie sporo nowości. W poprzednich edycjach imprezy czas pokazów podzielony był na 3 - godzinny blok z prezentacją możliwości lotnictwa cywilnego oraz na część wojskową. Oba bloki pokazów przedzielała organizowana o godzinie 12 defilady wszystkich rodzajów statków powietrznych.

W tym roku będzie inaczej. Na Air Show będzie znacznie skromniejsza reprezentacja pilotów amatorów, choć będą również samoloty cywilne. Zamiast defilady o godzinie 11 ma się odbyć pokaz wyjątkowy - na niebie pojawi się duża ilość nadlatujących od strony publiczności odrzutowców, a efekt ma przypominać „trzęsienie ziemi”. Pokazy będą dłuższe o 1 godzinę w porównaniu z poprzednimi edycjami.

Na lotnisku na Sadkowie będzie lądować rekordowa ilość maszyn. Będą to nie tylko samoloty uczestniczące w pokazach, w tym maszyny rekordowej ilości 11 zespołów akrobacyjnych, ale też samoloty techniczne oraz VIP-ów. Z okazji rocznicowej swój przylot do Radomia zapowiedziało wielu szefów zagranicznych sił powietrznych.

Bliżej widzów

Air Show ma być atrakcyjniejsze dla widzów. W śledzeniu popisów pilotów mają pomagać rozmieszczone na lotnisku telebimy. Organizatorzy namawiają gości, aby ci chcieli bliżej pokazać się publiczności. W specjalnej strefie będzie można spotkać się z pilotami - akrobatami, porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie. W Radomiu będzie głośno na wiele dni przed Air Show.

Najwcześniej zameldują się piloci z Pakistanu, którzy potrzebują dłuższej aklimatyzacji. Można spodziewać się, że wiele zespołów będzie ćwiczyło nad lotniskiem już w czwartek i piątek. Największą gwiazdą ma być włoski zespół Frecce Tricolorii. Włoscy piloci standardowo wykonują kilkunastominutowy pokaz, na radomskie Air Show - ze względu na 100 - lecie polskiego lotnictwa - przygotowali pokaz 40 minutowy.

Na pewno duże wrażenie zrobi wspólny pokaz radomskich Orlików w towarzystwie historycznego samolotu Hurricane, na którym szkolili się polscy piloci z legendarnego dywizjonu 303.

Organizatorzy przypominają, że w tym roku bilety można kupić wyłącznie drogą internetową na platformie eBilet.pl. Ustalono też ze względów bezpieczeństwa limit biletów - po 80 tysięcy na każdy dzień pokazu. W poprzednich edycjach imprezy pokazy oglądało przez dwa dni od 180 do niespełna 200 tysięcy osób. Duże emocje towarzyszą zawsze zakazom związanym z wejściem i pobytem na lotnisku. Będzie można wnieść pół litra wody w oryginalnie zamkniętych plastikowych pojemnikach, ale będzie też bezpłatna woda na lotnisku. Nie ma ograniczeń w kwestii żywności.

Amerykanie potwierdzili w ostatnim czasie, że na pewno zjawią się w Radomiu, wcześniej zgodę na udział w radomskiej imprezie wydał Pentagon. Nie wiadomo jednak jeszcze jakie amerykańskie maszyny będzie można podziwiać na radomskim niebie.

Supermyśliwce USA nad 
Radomiem?

Dowództwo amerykańskich sił powietrznych zadeklarowało, że będą obecni na Air Show ze sprzętem, który mają w Europie. Strona polska czyni starania, żeby zaprezentowały się ich najnowsze maszyny takie, jak myśliwce F-35 oraz F-22. Na pewno nie będzie możliwości, żeby wylądowały w Radomiu, również ze względów logistycznych, ale mogą przelecieć nad lotniskiem, wykonując pokaz dynamiczny. Będą stacjonować w bazie w Krzesinach koło Poznania.

Ostatnim samolotem, którego zgłoszenie otrzymali organizatorzy Air Show to obecność natowskiego samolotu wczesnego ostrzegania Boeing E-3 Sentry. 23 i 24 sierpnia samolot będzie stacjonował na lotnisku w Dęblinie, gdzie wszyscy chętni będą mogli obejrzeć wnętrze tej maszyny. Potem pokaże się podczas pokazów Air Show w niskim przelocie nad lotniskiem. Z powodu zbyt krótkiego pasa startowego nie wyląduje jednak na Sadkowie. W tym roku w pokazach wezmą udział piloci i maszyny z 22 państw oraz 11 zespołów akrobacyjnych z Europy i Azji.

Znaki zapytania

Wiadomo, że pokazy dynamiczne będą się odbywały w sobotę i niedzielę w godzinach od 9 do 19. Znana jest lista uczestników, ale nie ujawniono jeszcze szczegółowego programu. Tymczasem już pojawiły się pierwsze znaki zapytania. 7 lipca podczas pokazów lotniczych w regionie Calarasi rozbił się podczas pokazów samolot mig-21. 36 - letni pilot zginał. Taka maszyna miała zjawić się na pokazach w Radomiu.

- Wysłaliśmy zapytanie do tamtejszego dowództwa czy w związku z tragedią będzie możliwy przylot rumuńskiego samolotu do Radomia. Nie mamy jeszcze odpowiedzi - powiedziała nam kilka dni temu rzecznik Air Show kapitan Magdalena Busz.

Rumuńskie Siły Powietrzne mają jeszcze w służbie ponad 20 tych dość przestarzałych, ale modernizowanych w ostatnich latach maszyn, a w pokazach przed katastrofą w Rumunii można było podziwiać dwóch pilotów. Nie wiadomo też czy zobaczymy na niebie najgłośniejsze polskie samoloty wojskowe Migi-29. Niedawno, bo 6 lipca rozbił się Mig29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Również w tym przypadku zginął pilot. Od tego czasu zawieszono loty wszystkich takich maszyn. Decyzję o możliwości wznowienia lotów podejmie dowództwo sił powietrznych, gdy będą znane ustalenia komisji, badającej ten wypadek.

Ten rok był wyjątkowo tragiczny dla lotnictwa wojskowego. 26 czerwca niedaleko Peszawaru rozbił się pakistański samolot Chengdu FT-7. Dwóch pilotów zginęło. Pakistańczycy nie odwołali swojego udziału w pokazach lotniczych. Na Air Show zobaczymy więc - zgodnie z zapowiedziami samoloty - Chengdu FC-1 Xiaolong oraz PAC Super Mushsak.

Święto lotnictwa

Podczas tegorocznego Air Show w pokazie dynamicznym, obok rodzimych solistów, jak choćby, F-16 Demo Tiger Dream, zespołów Orlik oraz Biało-czerwone Iskry, zaprezentują się między innymi akrobacyjne gwiazdy światowego i europejskiego formatu: Frecce Tricolori, Patrulla Águilla, Wings of Storm, Midnight Hawks, Royal Jordanian Falcons. Wielu emocji naszym widzom dostarczą także znakomici piloci łotewskiej grupyBaltic Bees, greckiego Zeus F-16 Demo Team, Belgian F-16 Demo Team, Zespół Żelazny (największa, cywilna grupa akrobacyjna w Polsce) oraz Artur Kielak Xtreme Aerobatics.

Program przewiduje wiele atrakcji w powietrzu i na ziemi. Oprócz samolotów i śmigłowców, wystawiony zostanie sprzęt wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, a także potencjał uczelni i instytucji wojskowych.

ZOBACZ TEŻ: Air Show 2017. Myśliwiec F-16 kołuje przed widzami

Cleo w radomskim klubie Explosion porwała tłumy! Zobacz zdjęcia!

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Piękne WAGS podczas world cup 2018 w Rosji [zdjęcia]





Wiemy jakim jesteś typem gościa weselnego! QUIZ






Zakazane pamiątki z wakacji - tego nie przywieziecie do domu!




TOP 18 zasad postępowania w czasie burzy




To jedne z najdłuższych wakacji! Zobacz wakacyjne memy!





Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Tych błędów się wystrzegaj



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto