Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcje krwiodawstwa w Radomiu i regionie. Krew będzie można oddać przy komendzie i... w kinie

Redakcja
W czwartek, 24 października w akcji krwiodawstwa wezmą udział policjanci i inne służby mundurowe, by pomóc chorej koleżance.
W czwartek, 24 października w akcji krwiodawstwa wezmą udział policjanci i inne służby mundurowe, by pomóc chorej koleżance. archiwum
Chociaż wakacje się skończyły, to Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa imienia doktora Konrada Vietha w Radomiu apeluje o oddawanie krwi. Życiodajny płyn można oddać w siedzibie Centrum przy ulicy Limanowskiego 42, a także na akcjach wyjazdowych. W akcje włączają się służby i instytucje.

Warto pamiętać, że żaden zamiennik nie zastąpi krwi, a krwiodawca jest jej jedynym „producentem”. To substancja, która jest niezbędna w czasie transfuzji, operacji i zabiegów, i naprawdę ratuje ludzkie życie.

Akcje w całym regionie

Krew można oddać w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Limanowskiego 42 w Radomiu, rejestracja krwiodawców: poniedziałek, środa 7.00-14.00, wtorek 7-18, czwartek, piątek 7.00 - 13.30. Służby krwi wychodzą także naprzeciw krwiodawcom, organizując akcje wyjazdowe. W poniedziałek, 21 października krew będzie można oddać w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ulicy Piotra Skargi 12 w Grójcu, w godzinach 8.20-12, a także w Radomiu, w IV Liceum imienia Chałubińskiego, w godzinach 8-12. W środę, 23 października akcja krwiodawstwa będzie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą w godzinach 8.20-12. W piątek, 25 października krew będzie można oddać w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ulicy Błazińskiej 5 w Iłży w godzinach 8-12, a w sobotę - w Publicznej Szkole Podstawowej w Chlewiskach, w godzinach 8.30-13.

Policjanci krwiodawcami

W czwartek, 24 października odbędzie się kolejna zbiórka krwi, którą organizują w Radomiu mazowieccy policjanci. Policjanci i pracownicy cywilni tym razem włączą się ponownie w działania „100 litrów krwi na 100-lecie Policji”, czyli ogólnopolską akcję honorowego oddawani krwi w związku z 100. rocznicą powstania Policji Państwowej. Akcję jak zawsze wspomogą strażacy i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Tym razem policjanci krew będą oddawać dla chorej koleżanki Eli Gogacz z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

Będzie to już piąta w tym roku zbiórka krwi wśród policjantów i pracowników cywilnych mazowieckiej komendy. Akcję, jak zawsze, organizuje Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Zespołem Prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji.

Zbiórka krwi zostanie przeprowadzona w godzinach 9-13 na parkingu przed budynkiem ZW NSZZ Policjantów na terenie Komendy Policji w Radomiu przy ulicy 11-go Listopada 37/59. W akcji może wziąć udział każdy, nie tylko pracownicy służb mundurowych.

Krwiodawcy w kinie

W ramach ogólnopolskiej akcji promującej honorowe krwiodawstwo pod nazwą „Event w kinie”, w październiku i listopadzie, w wybranych kinach w Polsce będzie można dowiedzieć się jak zostać Honorowym Dawcą Krwi i uratować czyjeś zdrowie lub życie. Taka akcja odbędzie się także w dniach 26-27 października w radomskim kinie Helios przy ulicy Poniatowskiego 5. Na nowych krwiodawców czeka masa cennej wiedzy, a także ciekawe niespodzianki.

Kto może oddać krew?

Możesz oddać krew jeśli masz 18-65 lat i posiadasz dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem), ważysz powyżej 50 kilogramów, nie chorowałeś na żółtaczkę, czujesz się zdrowy, zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców, a także jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Badania i dzień wolny
Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych (oznaczenie grupy krwi, badania wirusologiczne). Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi - krwiodawcy dodatkowego czasu wolnego. Czas ten przeznaczony jest na oddanie krwi w stacji krwiodawstwa lub przeprowadzenie zaleconych przez tą stację okresowych badań lekarskich. Oddawanie krwi może powodować zwolnienie z całego dnia pracy lub tylko z jego części.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto