Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apteka pod Białym Orłem. Zabytkowe wyposażenie obejrzymy w Muzeum Histrii Radomia

Izabela Kozakiewicz
Lada z apteki pod Białym Orłem wróciła do muzeum po renowacji.
Lada z apteki pod Białym Orłem wróciła do muzeum po renowacji. Muzeum imienia Jacka Malczewskiego
Lada z apteki „Pod Białym Orłem” wróciła po renowacji do Radomia. Przepiękny element wyposażenia apteki będzie eksponowany w tworzonym Muzeum Historii Radomia. Na ekspozycji będzie można oglądać całe wyposażenie apteki.

Apteka pod Białym Orłem działał w kamienicy przy ulicy Żeromskiego 5. Została zamknięta w 2013 roku. Była najdłużej działającą apteką w Radomiu.

Meble z Apteki „Pod Białym Orłem” w 2013 roku zostały wpisane na inwentarz Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. W ramach realizacji projektu budowy Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki zostały wysłane do całościowej renowacji. Koszt prac renowacyjnych to 184 tys. zł.

Jak informuje Dagmara Gac z radomskiego muzeum w ubiegłym tygodniu do Radomia wróciła po renowacji lada apteczna – najważniejszy element apteki „Pod Białym Orłem”.

- Firma DART zatroszczyła się o każdy detal lady. Wszystkie części wyposażenia apteki wrócą do Radomia w pierwszym kwartale 2021 roku. Będą to między innymi zegar, a także wszystkie regały ze szklanymi witrynami - przekazuje Dagmara Gac.

Pełne wyposażenie apteki będzie eksponowane w Muzeum Historii Radomia, będzie ono miało siedzibę w remontowanych od dwóch lata kamienicach Gąski i Esterki w Rynku.

- W Muzeum trwają prace wykończeniowe. Na grudzień zaplanowane zostały odbiory budynku. Opracowywana jest również dokumentacja przetargowa dla zadania, polegającego na opracowaniu aranżacji wystawy stałej, którą zwiedzający będą mogli oglądać w Muzeum Historii Radomia. Planowany termin ogłoszenia przetargu to styczeń - informuje Dagmara Gac.

Muzeum publikuje też historię Apteki pod Białym Orłem: "Aptekę założył na przełomie XVIII/XIX wieku Jan Karol Burchard, obywatel miasta Warszawy i prowadził ją do 1824 roku (mieściła się wówczas w domu drewnianym). Nowy właściciel magister farmacji Stanisław Kwaśniewski (również przybyły z Warszawy), przeniósł aptekę do budynku murowanego, przeznaczając na nią 4 pokoje, strych i 3 piwnice. Godło apteki „Orzeł Biały” zostało namalowane na suficie izby dyspenzacyjnej, a także na wszystkich naczyniach aptecznych.

W 1851 roku aptekę wydzierżawił Andrzej Podworski, a później nabył ją na własność. W okresie Powstania Styczniowego apteka służyła jako punkt kontaktowy powstańcom. Po Powstaniu Styczniowym właściciel apteki otrzymał od gubernatora radomskiego nakaz usunięcia malowidła z sufitu oraz zniszczenia naczyń – później złagodzony. W 1864 roku Andrzej Podworski sprzedał aptekę Damazemu Konteckiemu. Następnymi właścicielami apteki byli: Antoni Przybyłko, Antoni Chrzystowski, Aleksander Ryl, Korneliusz Unger, ostatnimi właścicielami apteki była rodzina Bruśnickich. W 1950 roku Apteka została upaństwowiona, organem zarządzającym był Cefarm w Kielcach. W latach 60. XX wieku zabytkowe naczynia będące wyposażeniem Apteki w niewyjaśnionych okolicznościach zostały przekazane Muzeum Farmacji w Krakowie.

Na początku lat 90. XX wieku Apteka „Pod Białym Orłem” została sprywatyzowana i działa do roku 2013 kiedy to została zlikwidowana. Apteka „Pod Białym Orłem” była najdłużej działającą apteką w Radomiu, nieprzerwanie prawie 180 lat w jednym miejscu. Jak wspomniano wyżej jej właściciele zapisali piękne karty w dziele odzyskiwania Niepodległości w walkach o jej odzyskanie. Meble apteczne ustawione były na planie prostokąta o ściętych dwóch narożach. Wystrój apteki stanowią dostawione do ścian połączone witryny i szafy apteczne. Ich półki wieńczy gzyms arkaturowy utworzony za splecionych prostokątów i półkoli, oparty na listwach profilowanych oraz na listwie ornamentowanej w typie biedermajer. Podziały wertykalne tworzą kamelowane pilastry o jońskich głowicach. Na narożach i nad wejściem głównym do zaplecza apteki znajdują się naszczytniki o motywach geometryczno-roślinnych wzmacniające wertykalizm wnętrza."

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto