Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie covidowy szpital tymczasowy w Radomiu. Jest zgoda na dzierżawę pomieszczeń. Totalizator może przygotować 100 łóżek dla pacjentów

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
W nowym centrum rehabilitacji przy ulicy Narutowicza ma być 80 łózek dla pacjentów z COVID-19.
W nowym centrum rehabilitacji przy ulicy Narutowicza ma być 80 łózek dla pacjentów z COVID-19. Tadeusz Klocek
Miejsca respiratorowe dla 20 pacjentów i 80 łóżek z dostępem do tlenu będzie w radomskim szpitalu tymczasowym. Totalizator Sportowy i Radomski Szpital Tymczasowy uzgodniły warunki umowy, a Rada Miejska wyraziła zgodę na dzierżawę pomieszczeń. Można ruszać z przygotowaniami do uruchomienia placówki dla chorych na COVID-19. - Mam nadzieję, że nigdy nie będzie potrzebny, ale ze względów bezpieczeństwa mieszkańców trzeba się przygotować - mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

Decyzja rządu o utworzeniu w Radomiu szpitala tymczasowego zapadła w listopadzie. Za jego tworzenie odpowiada spółka skarbu państwa Totalizator Sportowy, będzie też płacił za przygotowania, sprzęt i zatrudnienie medyków. Pierwsze zapowiedzi przedstawicieli Totalizatora i wojewody mazowieckiego były takie, że placówka wystartuje jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Okazało się jednak, że wszystko trwa dłużej, a nie było tez dotąd potrzeby uruchamiania dodatkowych łóżek covidowych.

Umowa i dzierżawa

Jak już pisaliśmy, szpital tymczasowy będzie tworzony w budynkach Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. W piątek 22 stycznia lecznica i Totalizator Sportowy doszły do porozumienia w sprawach formalnych i organizacyjnych. Konieczna była między innymi zgoda Rady Miejskiej na dzierżawę pomieszczeń. Radni wyrazili ją podczas sesji w poniedziałek 25 stycznia. Teraz można już podpisywać umowę.

Na jej podstawie Totalizator w pomieszczeniach poradni rehabilitacji dziennej w budynku głównym szpitala przy ulicy Tochtermana przygotuje 20 łóżek respiratorowych. Z kolei w nowym centrum rehabilitacji, po sąsiedzku przy ulicy Narutowicza będzie 80 łózek z dostępem do tlenu.

- Totalizator Sportowy będzie mógł po podpisaniu umowy będzie mógł przygotowywać się do uruchomienia szpitala tymczasowego. Mam nadzieję, że on nigdy nie będzie potrzebny, ale ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej takie zabezpieczenie jest potrzebne - mówił Jerzy Zawodnik.

Potrzebny personel i sprzęt

Uruchomienie szpitala tymczasowego będzie się wiązało z pracami remontowymi w budynku przy ulicy Tochteramana, to zadanie Totalizatora. Spółka będzie też odpowiedzialna za wyposażenie placówki.

- Z porozumienia wynika, że sprzęt będzie pochodził w dużej części z Agencji Rezerw Materiałowych. Jeśli będzie potrzeba dokona też zakupów, ale też na własny koszt. Miasto nie będzie ponosiło kosztów - przekonywał Jerzy Zawodnik.

Także Totalizator Sportowy będzie odpowiadał za zatrudnienie personelu, czyli między innymi lekarzy, pielęgniarek, czy salowych.

- Liczbę personelu regulują przepisy, biorąc je pod uwagę można powiedzieć, że będzie tam potrzeba około 200 osób - tłumaczył Jerzy Zawodnik. - Rozumiem, że może się nie uda znaleźć takiej liczby personelu, ale z tego powodu zależało nam na takiej lokalizacji, w bezpośrednim sąsiedztwie naszego szpitala, dzięki temu łatwiej będzie zorganizować opiekę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto