Będzie łatwiej o emeryturę pomostową. Teraz nic nie ryzykujesz składając wniosek o pomostówkę, bo nie musisz rezygnować z pracy [14.04.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Zmiana spowoduje, że ubezpieczany nie będzie musiał już obawiać się (w związku z postępowaniem o przyznanie mu prawa do emerytury pomostowej) utraty jedynego źródła dochodu - wniosek złoży nie rezygnując z pracy a dopiero po pozytywnej decyzji rozwiąże umowę o pracę i przejdzie na emeryturę.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Zmiana spowoduje, że ubezpieczany nie będzie musiał już obawiać się (w związku z postępowaniem o przyznanie mu prawa do emerytury pomostowej) utraty jedynego źródła dochodu - wniosek złoży nie rezygnując z pracy a dopiero po pozytywnej decyzji rozwiąże umowę o pracę i przejdzie na emeryturę. Piotr Idem / Polska Press
Udostępnij:
Szybka nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych znalazła swój finał. 15 lutego rząd złożył projekt ustawy w Sejmie, 5 kwietnia ustawę podpisał prezydent. Zaszła kluczowa zmiana - zdejmie ona z pracowników ubiegających się o emeryturę pomostową ryzyko, że jeśli w postępowaniu świadczenie ostatecznie nie zostanie przyznane, zostaną bez źródła dochodu. Przed tą nowelizacją, by ubiegać się o emeryturę pomostową, trzeba zrezygnować z pracy.

Emerytura pomostowa to ujmując rzecz najprościej prawo do świadczenia z ZUS dla osób, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a ze względu na stan zdrowia nie mogą dalej pracować. Świadczenie z ZUS zwane emeryturą pomostową pobierają one, po wydaniu orzeczenia ustalającego prawo do niego, aż do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego – wówczas bowiem przechodzą na standardową emeryturę.

W myśl przepisów obowiązujących do wejścia w życie nowelizacji, osoba, która ze względu na stan zdrowia spowodowany m.in. wcześniejszą pracą w warunkach uciążliwych chce skorzystać z emerytury pomostowej, musi rozwiązać umowę o pracę. To ryzykowne posunięcie, bo jeśli nie zostanie jej przyznana emerytura pomostowa, znajdzie się bez źródła utrzymania aż do czasu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego. Problem jest szczególnie z ustaleniem pracy w warunkach uciążliwych dla zdrowia przed 2008 r.

Emerytura pomostowa: czego dotyczy zmiana

Z problemem tym borykają się zainteresowane strony – od pracowników po Państwową Inspekcję Pracy oraz sądy – niemal od samego początku obowiązywania ustawy. Dopiero planowana nowelizacja zniweluje ryzyko po stronie pracownika. Będzie on mógł składać wniosek o emeryturę pomostową bez potrzeby rozwiązywania umowy o pracę. Gdy organ orzekający przyzna mu prawo do emerytury pomostowej, jej wypłacanie zostanie zawieszone do czasu zwolnienia się z pracy.

Emerytura pomostowa: nie trzeba będzie rezygnować z pracy

W nowelizacji ustawy następuje uchylenie zasady, że by aplikować o świadczenie, niezbędne jest zwolnienie się z pracy. Zmiana ta nie oznacza jednak, że warunek rozwiązania stosunku pracy nie będzie miał już żadnego znaczenia dla konstrukcji przepisów ustawy o emeryturach pomostowych.

Przeciwnie, aby zachować charakter świadczenia w postaci emerytury pomostowej (które, jak to już wyżej wspomniano, zostało skierowane do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika), należało tę przesłankę przekształcić w przesłankę realizacji nabytego już prawa do emerytury pomostowej.

W związku z tym postanowiono w ustawie, że w postępowaniu o przyznanie emerytury pomostowej przez organ rentowy będzie stosowany również przepis zgodnie z którym„prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Wskutek takiego rozwiązania osobie, która wystąpi o ustalenie prawa do emerytury pomostowej przed rozwiązaniem stosunku pracy, a spełni pozostałe warunki ustalenia tego prawa, organ rentowy wyda decyzję o przyznaniu emerytury pomostowej (od której będzie przysługiwało odwołanie do sądu). Emerytura taka jednak nie będzie wypłacana, gdyż prawo do emerytury pomostowej przysługujące takiej osobie ulegnie zawieszeniu.

Wejście w życie tej zmiany będzie również korzystne dla ubiegającego się o emeryturę pomostową z innego względu. Mianowicie, w ten sposób ulegnie rozszerzeniu zakres kontroli decyzji organu rentowego (co do spełniania poszczególnych warunków ustawowych nabycia prawa do emerytury pomostowej) dokonywanej w sądowym postępowaniu odwoławczym.

Dotychczas bowiem w sytuacji zaskarżenia decyzji organu rentowego o odmowie przyznania prawa do emerytury pomostowej, spowodowanej m. in. nierozwiązaniem stosunku pracy, postępowanie odwoławcze ograniczało się jedynie do zbadania przez sąd prawidłowości braku ustalenia tej przesłanki przez organ rentowy (nie były badane natomiast pozostałe przesłanki np. te związane z ustaleniem wymaganego stażu pracy ogólnego bądź szczególnego). Jeżeli w postępowaniu odwoławczym sąd potwierdził, że odwołujący się nie rozwiązał stosunku pracy, mógł wówczas oddalić odwołanie jedynie z tej właśnie przyczyny.

Zmiana charakteru warunku rozwiązania stosunku pracy (z warunku nabycia prawa do emerytury pomostowej na warunek realizacji nabytego już prawa do emerytury pomostowej), spowoduje zatem, że ubezpieczany nie będzie musiał już obawiać się (w związku z postępowaniem o przyznanie mu prawa do emerytury pomostowej) utraty jedynego źródła dochodu. Będzie miał ponadto gwarancję – w przypadku wydania przez organ rentowy decyzji odmawiającej w związku np. z nieposiadaniem wymaganego okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – że ustalenia poczynione w tym zakresie przez organ rentowy zostaną skontrolowane przez sąd w dwuinstancyjnym postępowaniu odwoławczym.

Emerytura pomostowa: co jeszcze zmieni nowelizacja ustawy

Nowelizacja przewiduje zmiany dotyczące zakresu kontroli ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dokonywanej przez PIP, w związku ze skargą pracownika.

Nowe rozwiązania mają na celu rozszerzenie zadań PIP o kontrolę prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Realizacja tego celu wymagała jednakże dokonania odpowiednich zmian nie tylko w ustawie o PIP, ale również w ustawie o emeryturach pomostowych oraz w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 423, z późn. zm.).

Wejście w życie zaproponowanych zmian spowoduje, że skarga pracownika wnoszona w trybie art. 41 ust. 6 ustawy o emeryturach pomostowych, mająca uzasadnione merytorycznie podstawy, odniesie swój zamierzony skutek (poprzez umieszczenie pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze) zarówno wtedy, gdy stanowisko, na którym wykonuje on swoją pracę, znajduje się już w wykazie, jak i wówczas, gdy pracodawca nie umieścił tego stanowiska w wykazie.

W drugim przypadku – wskutek zaproponowanych zmian – organ PIP nakaże pracodawcy, oprócz uzupełnienia ewidencji, również rozszerzenie wykazu o stanowisko, na którym skarżący pracownik wykonuje określony rodzaj pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Emporio Armani

Emporio Armani AR2460

1 806,92 zł320,00 zł-82%
miejsce #2

Diesel

Diesel Mega Chief DZ4329

1 416,00 zł424,25 zł-70%
miejsce #3

Casio

Casio Vintage A100WE-1AEF

349,00 zł195,00 zł-44%
miejsce #4

Michael Kors

Michael Kors Runaway MK3131

489,00 zł329,00 zł-33%
miejsce #5

Casio

Casio G-Shock GA-110HC-1AER

223,30 zł
miejsce #6

Michael Kors

Michael Kors Bradshaw MK5739

419,92 zł
Materiały promocyjne partnera

Co dalej z oprocentowaniem lokat?

Materiał oryginalny: Będzie łatwiej o emeryturę pomostową. Teraz nic nie ryzykujesz składając wniosek o pomostówkę, bo nie musisz rezygnować z pracy [14.04.2022] - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie