Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez nich nie byłoby teatru - teatralni rzemieślnicy w Radomiu wychodzą na scenę. W Powszechnym realizowany był ciekawy projekt

Barbara Koś
Monika Sidor i Jakub Kozłowski fotografują teatralną ślusarnię.
Monika Sidor i Jakub Kozłowski fotografują teatralną ślusarnię. Teatr Powszechny Facebook
Ciekawi jesteście jak wyglądają pracownie radomskiego Teatru? Już wkrótce będziecie mogli się tego dowiedzieć! W Teatrze Powszechnym realizowany był ciekawy projekt.

Jak pracuje zaplecze techniczne teatru? W Teatrze Powszechnym realizowany był projekt Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI : „Warszawska Technika Teatralna” , który „odkurza i wyciąga na światło dzienne to, co zwykle zostaje na zapleczu, wspominając rzemieślników i ich zmagania z teatralną materią.”

Projekt polega na pozyskaniu i opracowaniu materiałów dotyczących działalności pracowni na zapleczu teatru, wśród nich pracowni krawieckiej, plastycznej, modelarskiej czy stolarskiej. Powstają z tego filmy dokumentujące oraz artykuły, które będą upowszechniane na istniejącej już i zbudowanej przez Polski Ośrodek ITI stronie internetowej www.warszawskatechnikateatralna.pl.

Od strony merytorycznej projektem kierują redaktorki i teatrolożki: Monika Sidor i Karolina Rospondek, absolwentki Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Na początku listopada w radomskim teatrze gościli Monika Sidor i Jakub Kozłowski. Odwiedzili wszystkie teatralne pracowanie i nagrali rozmowy z teatralnymi rzemieślnikami. Powstanie z tego film, który będzie do obejrzenia na stronie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI , a także na Facebooku radomskiego teatru jeszcze w listopadzie.

Te działania upowszechniają wiedzę z zakresu historii mazowieckiego rzemieślnictwa teatralnego, przypominają i przybliżają nieznane i niewidoczne, bo pracujące za kulisami, osoby współtworzące spektakle. Rzemieślnicy teatralni przez wiele dekad zapewniali wysoki poziom realizacyjny spektakli, a także wychowali kolejne pokolenia fachowców, którzy kontynuują ich pracę. Bez nich nie byłoby teatru.

- Celem naszej pracy jest włączanie w żywy obieg kultury te sfery rzeczywistości teatralnej które zwykle znajdują się poza zasięgiem reflektorów – mówia Monika Sidor i Karolina Rospondek. - Zależy nam na szerokim uświadomieniu, że teatr jest dziełem wspólnym i za spektaklem stoi więcej osób, poza samymi artystami. Ponadto, wykształceni rzemieślnicy teatralni reprezentują obecnie ginące zawody. Posiadający unikalną wiedzę, fachowe umiejętności i zrozumienie dla teatralnej materii powinni zostać wydobyci na światło dzienne. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których często wygrywa pośpiech i bylejakość.

Drugim mazowieckim teatrem, który odwiedzą uczestnicy projektu, będzie Teatr Dramatyczny imienia Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Do tej pory na zbudowanej przez Polski Ośrodek ITI stronie internetowej www.warszawskatechnikateatralna.pl. znalazły się materiały zebrane w warszawskich teatrach i specjalny bonus w postaci słuchowiska teatralnego „Nic bez was” w reżyserii Karoliny Kirsz, z udziałem miedzy innymi, Barbary Krafftówny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bez nich nie byłoby teatru - teatralni rzemieślnicy w Radomiu wychodzą na scenę. W Powszechnym realizowany był ciekawy projekt - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto