Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa hali sportowej w Radomiu. Podwykonawcy dostaną kasę. Co dalej?

ik
Budowa hali sportowej w Radomiu.
Budowa hali sportowej w Radomiu. Michał Nowak
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji nie będzie płacił Rosa-Budowi. Pieniądze przekaże bezpośrednio podwykonawcom, którzy już dostarczają rachunki nieuregulowane przez głównego wykonawcę. Rosa-Bud podał za to nowy termin zakończenia prac. Wystąpił też o zwiększenie wartości kontaktu.

Przypomnijmy, hala sportowo - widowiskowa przy ulicy Struga w Radomiu zgodnie z pierwotnymi zapisami z umowy miała być gotowa 24 lipca tego roku. Także w lipcu ustalono nowy termin, budynek miał być gotowy 12 listopada. Wykonawcą prac jest konsorcjum, które tworzy Rosa - Bud Radom i Maxto z Krakowa. Przy czym radomska firma jest liderem konsorcjum. Od 13 listopada Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji nalicza kary za opóźnienia, dotyczą one obu firm. To 45 tysięcy złotych dziennie.

Dla podwykonawców

Konsorcjum do budowy hali wynajmowało firmy podwykonawcze. Teraz „przejmie” je Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Co to oznacza?

- Nie będziemy płacili za wykonane prace Rosa - Budowi tylko bezpośrednio podwykonawcom - wyjaśnia Grzegorz Janduła, prezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu. - Decyzja zapadła po tym, jak rozesłaliśmy pisma do tych firm i dostaliśmy odpowiedzi z informacją, jakie są zaległości w płatnościach. Teraz sprawdzamy faktury, które otrzymaliśmy, ich zgodność z zapisami w umowie.

Do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zgłaszają się już także podwykonawcy zatrudnieni przy budowie stadionu przy ulicy Struga. Przypomnijmy to zadanie jest częścią całego zadania, które ma wykonać Rosa - Bud i Maxto.

Chcą większych pieniędzy

Rosa - Bud wystąpił do Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji o zwiększenie wartości kontraktu. Jak już pisaliśmy za halę i stadion konsorcjum ma dostać około 110 milionów złotych. Wykonawca chce większych pieniędzy, powołuje się przy tym na wzrost cen materiałów oraz podniesienie płacy minimalnej.

- Według prawników, z którymi się konsultowaliśmy nie ma możliwości zwiększenia kontraktu ze względu na wzrost cen materiałów. Umowa z wykonawca tego nie przewiduje - mówi Grzegorz Janduła. - W grę wchodzi tu tylko ewentualnie wzrost kosztów pracy. Ale wykonawca musi udokumentować swój wniosek przedstawiając między innymi listę płac, listę obecności, wskazać, że te konkretne osoby były zatrudnione przy tym kontrakcie - wyjaśnia Grzegorz Janduła. - Nigdy nie dostaliśmy takich dokumentów.

Kiedy skończą budowę?

Mimo kłopotów wykonawcy praca na budowie przy ulicy Struga jest kontynuowana. Rosa - Bud przedstawił już też nowy harmonogram prac z terminem ich zakończenia.

- Mamy harmonogram, ale teraz analizują go nasi inspektorzy nadzoru. Sprawdzają, czy to co zaproponował Rosa - Bud jest realne do wykonania - mówi Grzegorz Janduła. - Kiedy już dostanę od nich informację będą mógł poinformować o nowych terminach.

Nieoficjalnie wiadomo, że na skończenie hali potrzeba jeszcze trzech, może czterech miesięcy. Zakładając, że wykonawca będzie kontynuował prace.

Zgodnie z aktualnymi zapisami aneksu do umowy z kolei stadion piłkarski przy ulicy Struga miałby być gotowy w lutym 2019 roku. Czy ten termin zostanie dotrzymany? Już dziś wiadomo, że od kilku miesięcy wykonawca przede wszystkim koncentruje się na hali sportowej. Budowa stadionu też jest opóźniona.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto