Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Radomiu. Konsorcjum firm Drogomex i Roboz wybuduje drogi dojazdowe, parkingi i przystanki

Janusz Petz
Janusz Petz
Tak mają wyglądać przystanki autobusów miejskich i autobusów wahadłowych przed budynkiem terminala.
Tak mają wyglądać przystanki autobusów miejskich i autobusów wahadłowych przed budynkiem terminala. PPL
Konsorcjum firm Drogomex i Roboz zrealizuje jedną z największych inwestycji lotniskowych na Sadkowie. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” rozstrzygnęło przetarg na budowę dróg dojazdowych do Portu Lotniczego, parkingów i przystanków autobusowych.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Był to jedyny duży przetarg, w którym najtańsza oferta wykonawcy przekraczała – i to dwukrotnie – pulę pieniędzy przeznaczonych przez przedsiębiorstwo na realizację tego zadania.

Finansowanie niezagrożone

Przetarg, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i zbudowanie układu drogowego wraz z włączeniem i przebudową ulicy Lubelskiej, włączeniem w Aleję Wojska Polskiego oraz wykonaniem infrastruktury technicznej ogłoszono 4 czerwca tego roku. W sierpniu, podczas otwarcia ofert, okazało się, że wykonawcy życzą sobie za realizację zadania znacznie więcej niż przeznaczył na ten cel zamawiający. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zdecydowały się unieważnić przetarg, ale ówczesny prezes przedsiębiorstwa Mariusz Szpikowski tłumaczył, że finansowanie całej budowy Portu Lotniczego Warszawa – Radom imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 jest niezagrożona, bo oszczędności z innych przetargów lotniskowych umożliwiają wykonanie dróg dojazdowych, parkingów i przystanków za większą kwotę niż zaplanowano wcześniej.

Jednak na stronie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” wciąż widniała informacja, że trwa ocena ofert dotyczących tego przetargu. Po unieważnieniu przetargu uczestnicy postępowania złożyli odwołania, zdecydowano się więc rozstrzygnąć przetarg w wyniku aukcji elektronicznej. Wygrało konsorcjum Drogomex z Pruszkowa i Roboz, Piotr Przyłucki z Mińska Mazowieckiego. Nie podano kwoty jaką zainkasują wykonawcy, ma ona być ujawniona po uprawomocnieniu się decyzji o wyborze oferty, co ma nastąpić w tym tygodniu.

Projektuj i buduj

Przypomnijmy, w sierpniu konsorcjum Drogomex, Roboz zaproponowało kwotę 182 milionów 556 tysięcy 251 złotych za realizację zadania, droższa była oferta Budimexu (199 milionów 548 tysięcy 669 złotych) i Mirbudu, który jest wykonawcą terminala na radomskim lotnisku (275 milionów 669 tysięcy 699 złotych). Nieco mniej za budowę dróg dojazdowych, parkingów i przystanków chciał Strabag – 181 milionów 518 tysięcy 285 złotych. Wszyscy zainteresowani są gotowi zrealizować zadanie w ciągu 18 miesięcy. Kwota jaką Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zamierzało wówczas przeznaczyć na wykonanie robót wynosiło 98 milionów 920 tysięcy 529 złotych.

Zamówienie ma być realizowane w formule „projektuj i buduj”.Zamówienie obejmuje budowę całej infrastruktury drogowej, umożliwiającej dojazd do Portu Lotniczego poprzez wjazd główny od ulicy Lubelskiej oraz pomocniczy - techniczny od strony Alei Wojska Polskiego, a także wewnętrzny układ komunikacyjny z wydzieleniem miejsc zatrzymywania przed terminalem - tak zwany kiss and fly - całuj i leć. Do tego wykonawca ma zbudować parkingi, miejsca zatrzymywania autobusów miejskich oraz autobusów wahadłowych - shuttle bus, bramy wjazdowe do strefy zastrzeżonej i drogi patrolowe wewnątrz lotniska, a także przebudować leżące w ziemi sieci.

Bez opóźnień

Na budowie lotniska w Radomiu wciąż trwa bardzo dobre tempo robót. Nie ma żadnych opóźnień w realizacji inwestycji, a niektóre z prac przebiegają szybciej niż zaplanowano. Trwają prace w otoczeniu zbudowanego już 2,5 – kilometrowego pasa startowego. Trwają prace związane z konstrukcją dróg kołowania i płyt postojowych we wschodniej części przebudowywanego lotniska. Bez żadnych zakłóceń i opóźnień odbywa się realizacja najkosztowniejszej inwestycji lotniskowej czyli budowa terminala. Niedawno Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podpisało umowę na wykonanie na terenie lotniska dwóch obiektów – budynku Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz wieży Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Umowa przewiduje również wykonanie prac uzupełniających w rejonie strażnicy.

W postępowaniu przetargowym zwyciężyła spółka Anna-Bud z Warszawy, która na radomskim lotnisku buduje również tak zwane budynki kubaturowe. W trakcie postępowania przetargowego są inwestycje dotyczące budowy płyt postojowych i dróg kołowania w zachodniej części portu lotniczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto