Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Radomiu. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ma trzy oferty na stworzenie systemu ILS

ik
W 2014 roku na radomskim lotnisku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wybudowała system nawigacyjny DVOR/DME.
W 2014 roku na radomskim lotnisku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wybudowała system nawigacyjny DVOR/DME. archiwum Echa Dnia
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej włącza się w rozbudowę radomskiego lotniska na Sadkowie. Właśnie otwarto oferty w przetargu na budowę ILS, czyli radiowego systemu nawigacyjnego ułatwiającego lądowania samolotów.

Na Sadkowie ma powstać ILS drugiej kategorii, a więc lepszy od systemu w wersji podstawowej. To system, który ułatwia pilotom samolotów wykonanie lądowania.

Trzy oferty w przetargu

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przetarg na budowę ILS na radomskim Sadkowie ogłosiła w czerwcu tego roku. Pierwotnie termin składania ofert był wyznaczony na połowę lipca, później przesuwano go jeszcze dwukrotnie. Ostatecznie otwarcie ofert nastąpiło w piątek 2 sierpnia.

W przetargu wystartowały trzy firmy. Najtańsza oferta opiewa na niewiele ponad 4 miliony złotych. Druga na około 4,1 miliona złotych, a trzecia na 4,3 miliona złotych. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na prace zarezerwowała tymczasem 4,9 miliona złotych. Teraz trwa sprawdzanie ofert pod względem formalnym.

Zgodnie z zapisami dokumentów przetargowych zwycięzca postępowania będzie miała za zadanie budowę pomocy ILS/DME dla kierunku głównego podejścia do lądowania lotniska Radom - Sadków, wraz z wyposażeniem, niezbędnymi urządzeniami i akcesoriami umożliwiającymi kompletną instalację i uruchomienie obiektu. Na przeprowadzenie wszelkich niezbędnych prac i uruchomienie systemu wykonawca będzie miał dziewięć miesięcy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lotnisko w Radomiu. Kiedy polecimy z Sadkowa? Czekamy na siatkę połączeń linii lotniczych i biur podróży

Przypomnijmy, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej już inwestowała na radomskim Sadkowie w urządzenia radionawigacyjnych. Na Sadkowie w 2014 roku wybudowała radiolatarnię i radiodalmierz DVOR/DME.

Lotnisko do rozbudowy

Jak już pisaliśmy, właściciel radomskiego lotniska cywilnego - Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze rozpoczęło rozbudowę na Sadkowie. W lipcu podpisano umowę z firmą Max Bögl, wykonawcą przebudowy pasa startowego. Prace będą kosztowały 146,7 miliona złotych i mają potrwać 64 tygodnie.

Zgodnie z zapowiedziami Portów Lotniczych droga startowa ma być między innymi wydłużona o 500 metrów, do długości 2,5 kilometra. Wykonawca ma także wykonać tak zwane spadki drogi tak, żeby droga spełniała obowiązujące standardy. Wybudowane będą też kanały i studzienki, którymi kolejny wykonawca poprowadzi instalacje do oświetlenia i urządzeń nawigacyjnym, w tym systemu ILS.

Loty z Sadkowa Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze chce uruchomić pod koniec 2020 roku. Do tego czasu mają być jeszcze wybudowane drogi kołowania, płyty postojowe, ale też parkingi, dworzec autobusowy, budynek dla obsługi lotniska, drogi wewnętrzne. Na razie trwa projektowanie obiektów.

Pod koniec roku ma się rozpocząć też budowa nowego terminala pasażerskiego. W pierwszym etapie ma być przystosowany do obsługi trzech milionów pasażerów rocznie, z możliwością rozbudowy do 10 milionów pasażerów w ciągu dwunastu miesięcy. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze chce, żeby radomskie lotnisko odciążyło korkujące się Okęcie. Wedle założeń z Sadkowa będą wykonywane loty czarterowe oraz niskokosztowe.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto