Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Radomiu. Są chętni do dzierżawy pomieszczeń w porcie lotniczym

Janusz Petz
Janusz Petz
Nie brakuje chętnych do zorganizowania w terminalu Portu Lotniczego Warszawa Radom restauracji i sklepów.
Nie brakuje chętnych do zorganizowania w terminalu Portu Lotniczego Warszawa Radom restauracji i sklepów. Państwowe Porty Lotnicze
Są chętni do wydzierżawienia wszystkich pomieszczeń przygotowanych przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” w terminalu radomskiego Portu Lotniczego na restauracje, punty gastronomiczne i sklepy. Zainteresowani mają czas do 13 maja na przygotowanie gotowych propozycji.

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy kibicują budowie lotniska i wierzą, że już w przyszłym roku z Radomia będą wylatywały niskokosztowe i czarterowe samoloty pasażerskie. Jak się okazuje, optymizm ten podzielają firmy zainteresowane dzierżawą pomieszczeń na lotnisku na organizację działalności gastronomicznej i handlowej.

Dobry zwiastun

- Oferenci mają czas na złożenie do 13 maja ofert wstępnych i po ich złożeniu będzie czas na negocjacje cenowe z operatorami. Mamy cztery lokale gastronomiczne i zgłosiło się sześć podmiotów. Jeśli chodzi o lokale handlowe komercyjne to mamy do dyspozycji sześć lokali. Zgłosiło się pięć chętnych podmiotów, ale prawie wszyscy są zainteresowani wynajęciem wszystkich sześciu lokali. To jest dobry zwiastun dla całej inwestycji – powiedział Piotr Rudzki, rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze.

Obecnie firma nie podaje firm, które chcą organizować restauracje lub sklepy. Ich nazwy będą mogły być podane do publicznej wiadomości już po finalizacji rozmów lub podpisaniu umów.

Terminal jak galeria handlowa

W postępowaniu na wynajem lokali komercyjnych w terminalu Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” dokładnie określa o jakie pomieszczenia chodzi i jaki rodzaj działalności może być tam prowadzony. Po stronie najemcy leży zaprojektowanie i wykonanie indywidualnej aranżacji lokali, zgodnie z wytycznymi i we współpracy z PPL i wykonawcami inwestycji.

Jeden z sześciu sklepów o powierzchni 91 metrów kwadratowych jest w strefie ogólnodostępnej hali przylotów, a pozostałe pięć o powierzchni od 33 do 1047 metrów kwadratowych w strefie zastrzeżonej hali odlotów. W trzech przypadkach będą to sklepy dla pasażerów odlatujących do krajów strefy Schengen, w dwóch do krajów poza strefą. W przypadku sklepów chodzi głównie o artykuły, które zazwyczaj sprzedaje się w strefach wolnocłowych, czyli alkohol, papierosy, perfumy, kosmetyki, ale także słodycze, pamiątki, gazety, książki.

Bar, restauracja

Jeśli chodzi o działalność gastronomiczną to w lokalu o powierzchni 135 metrów kwadratowych w ogólnodostępnej hali odlotów powinien być fast food, pizzeria, bar szybkiej obsługi lub bar sałatkowy z elementami oferty kawiarnianej uzupełnieniem asortymentem przekąsek, kanapek, sałatek. Lokal o powierzchni 260 metrów kwadratowych w strefie zastrzeżonej dla pasażerów odlatujących do strefy Schengen powinna być restauracja o profilu kuchni międzynarodowej, na przykład amerykańskiej lub włoskiej.

Podobna restauracja, ale o powierzchni nieco mniejszej (200 metrów kwadratowych) ma być w strefie zastrzeżonej dla pasażerów odlatujących poza strefę Schengen. Wreszcie ostatni lokal o powierzchni 133 metrów kwadratowych będzie również w strefie dla pasażerów odlatujących do strefy Schengen, ale ma się w nim mieścić kawiarnia lub lokal o określonej specjalizacji, na przykład pierogarnia, pizzeria, pub, drink bar, wine bar.

Obiekt w budowie

Terminal będzie najnowocześniejszy tego typu obiektem w Polsce. Będzie miał powierzchnię trzydziestu tysięcy metrów kwadratowych, znajdzie się tam 30 stanowisk check-in, dziewięć - kontroli bezpieczeństwa, po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w budynku będzie dziesięć bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. Znajdzie się tam także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.

Terminal ma być przygotowany na przyjęcie trzech milionów pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do dziewięciu milionów podróżnych. Obecnie trwają prace montażowe płyt elewacyjnych terminalu, wewnątrz trwają prace wykończeniowe, instalacyjne. Dużo czasu zajmą też w tym roku prace związane z systemami odpraw pasażerów i urządzeń zapewniających bezpieczeństwo na lotnisku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto