Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Radomiu. Spór inwestora z mieszkańcem w sprawie wykupu pobliskich nieruchomości

Janusz Petz
Janusz Petz
Rozbudowa, a właściwie budowa portu lotniczego od nowa, wiąże się z koniecznością zajęcia działek w otoczeniu samego lotniska.
Rozbudowa, a właściwie budowa portu lotniczego od nowa, wiąże się z koniecznością zajęcia działek w otoczeniu samego lotniska. Tadeusz Klocek
Budowa Portu Lotniczego Warszawa - Radom - podobnie jak realizacja innych wielkich inwestycji infrastrukturalnych - wiąże się z koniecznością wykupu dobrowolnego lub przymusowego działek w związku z prowadzoną budową. W przypadku radomskiego lotniska na opuszczenie swoich posesji - oczywiście za odszkodowaniem - zgodziła się zdecydowana większość mieszkańców. Spór z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” prowadzi właściwie jeszcze tylko jeden właściciel nieruchomości.

Inwestor, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przekonują, że proces wywłaszczania właścicieli nieruchomości gruntowych na potrzeby lotniska w Radomiu, zarówno zabudowanych jak i niezabudowanych, odbywa się zgodnie z wszystkimi procedurami prawnymi. Ogółem wywłaszczenia objęły prawie 160 nieruchomości (144 -niezabudowane i 13 - zabudowane) na potrzeby rozbudowy lotniska. Zdecydowana większość nieruchomości została przekazana przez właścicieli dobrowolnie.

Wywłaszczenie

Początkowo procedura egzekucyjna miała objąć właścicieli 10 nieruchomości , ale ostatecznie prawie wszyscy porozumieli się z Portami Lotniczymi i oddali PPL swoje działki i budynki, otrzymując za to stosowane odszkodowania.

Obecnie spór z PPL prowadzi w zasadzie tylko jeden właściciel nieruchomości położonej w gminie Kiedrzyń. Właścicielka innej nieruchomości złożyła zastrzeżenia do operatu szacunkowego, które zostały uwzględnione i zapewne wkrótce zostanie wydana przez wojewodę mazowieckiego decyzja odszkodowawcza. W trzecim przypadku nieruchomość ma nieuregulowany stan prawny - jest objęta postępowaniem spadkowym w sądzie. Dopiero jak ta sprawa się zakończy, będzie można wypłacić odszkodowanie spadkobiercom i przejąć nieruchomość.

Inwestor zapewnia, że Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” i wojewoda wykazali wiele dobrej woli, aby wszystkie sprawy załatwić polubownie. W jednym z wywiadów radiowych wojewoda Konstanty Radziwiłł powiedział, że właściciele posesji muszą opuścić je nieodwołalnie, ale zapewnił, iż służby jego urzędu zrobią wszystko, aby w tej sprawie nikomu żadna krzywda się nie stała. Właściciele mieli prawo kwestionować wyceny swoich gruntów i zabudowań i jeśli były one uzasadnione, to wyceny poprawiano.

„Nadwyżkowe” roszczenia

Ostatecznie porozumiano się niemal ze wszystkimi właścicielami, oprócz jednego. Zdaniem inwestora jego roszczenia są bezpodstawne, proces wywłaszczania, w tym wyceny nieruchomości, były w tym przypadku prowadzone tak samo jak w odniesieniu do innych działek i budynków. Nie można teraz zmienić reguł gry i przyznać ostatniemu właścicielowi „ekstra premię”, gdyż byłoby to działanie nie tylko bezprawne, ale i nieuczciwe wobec właścicieli innych nieruchomości, którzy już je wydali PPL.

Porty Lotnicze uruchomiły dla właścicieli nieruchomości wypłaty specjalnych comiesięcznych rekompensat na pokrycie kosztów wynajmu mieszkania do czasu osiedlenia się w nowym, własnym domu. Co więcej, na wniosek zainteresowanych podniesiono wysokość rekompensat z 2600 złotych brutto do ponad 3200 złotych brutto.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto