Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Radomiu. Trzy firmy chcą budować wieżę kontroli lotów i siedzibę Lotniskowej Straży Pożarnej

Janusz Petz
Janusz Petz
Tak ma wyglądać budynek Lotniskowej Straży Pożarnej wraz z wieżą kontroli lotów Polskiej Żeglugi Powietrznej.
Tak ma wyglądać budynek Lotniskowej Straży Pożarnej wraz z wieżą kontroli lotów Polskiej Żeglugi Powietrznej. Państowe Porty Lotnicze
Trzy firmy chcą budować wieżę kontroli lotów i strażnicę Lotniskowej Straży Pożarnej. Najtańsza oferta jest poniżej limitu wydatków wyznaczonych na ten cel przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

W poniedziałek, 28 września, otwarto oferty dotyczące ważnego przetargu związanego z budową Portu Lotniczego Warszawa – Radom imienia Bohaterów radomskiego Czerwca 1976.

W limicie wydatków

Wieżę kontroli ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wraz ze strażnicą Lotniskowej Straży Pożarnej chcą budować trzy firmy.

Warszawski Budimex zaproponował cenę 58 milionów 338 tysięcy złotych, gdańska Korporacja Budowlana Doraco 69 milionów 729 tysięcy złotych oraz firma budowlana Anna Bud z Warszawy 38 milionów 720 tysięcy złotych. Ta ostatnia firma jest zwycięzcą innego przetargu i zgodnie z podpisaną już umową będzie wykonawcą obiektów towarzyszących takich jak budynek administracyjny i przeznaczony dla służb lotniskowych oraz służby celnej.

Wszyscy zainteresowani realizacją inwestycji zaproponowali, że uporają się z zadaniem, czyli zaprojektowaniem obiektu i jego zbudowaniem w ciągu 66 tygodni. Inwestor, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zamierzają przeznaczyć na sfinansowanie tego zadania 42 miliony 981 tysięcy złotych. Najtańsza oferta mieści się więc w wyznaczonym limicie. Obecnie trwa ocena formalna ofert, ale nie można wykluczyć, że podobnie jak w przypadku innych przetargów zostanie jeszcze ogłoszona aukcja internetowa, które ewentualnie pozwoli zmniejszyć koszt realizacji tej ważnej inwestycji. Budynek powstanie po południowej stronie drogi startowej.

Przetarg obejmuje budowę obiektu, a także wewnętrznego układu drogowego połączonego z układem drogowym Portu Lotniczego z terenami parkingowymi. Wykonawca będzie miał też za zadanie zbudować przyłącza energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, a także wykonać prace związane z niską zielenią na obszarze jednego hektara. Zgodnie z planami Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” rozpoczęcie realizacji inwestycji powinno nastąpić w październiku tego roku, a cały obiekt powinien być gotowy do użytkowania w marcu 2022 roku.

Bez opóźnień

Na budowie lotniska w Radomiu wciąż trwa bardzo dobre tempo robót. Nie ma żadnych opóźnień w realizacji inwestycji, a niektóre z prac przebiegają szybciej niż zaplanowano. Ukończono roboty nawierzchniowe na 2,5 – kilometrowym pasie startowy, trwa budowa terminala.

W trakcie postępowania przetargowego są inwestycje dotyczące budowy płyt postojowych, dróg kołowania. W przypadku większości przetargów udało się znaleźć wykonawców, którzy zgodzili się zrealizować zadania za kwoty niższe od zaplanowanych przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” Jedynie w przypadku przetargu dotyczącego budowy dróg dojazdowych do lotniska i przystanków autobusowych najniższa oferta znacznie przewyższała kwotę przeznaczoną na realizację tej inwestycji. Przetarg będzie powtórzony, ale oszczędności wynikające z innych przetargów dają pewność, że cała budowa radomskiego portu nie będzie kosztowała więcej niż pierwotnie przewidywano. Nie ma więc żadnych podstaw, aby obawiać się o ewentualne kłopoty ze sfinansowaniem największego w historii miasta przedsięwzięcia.

Jeszcze w tym roku – na początku grudnia mają być ogłoszone ostatnie przetargi dotyczące budowy nowego lotniska. Będą to zamówienia związane z parkingami, sieciami energetycznymi i teletechnicznymi, drogami dojazdowymi do urządzeń naprowadzania samolotów, wskaźników wiatru. Na początku grudnia ma być też ogłoszony przetarg na budowę masztu TETRA i zaprojektowania systemu świateł, które mają być zamontowane na drodze podejścia do lądowania, na pasie startowym i na płytach postojowych. Wszystkie inwestycje lotniskowe mają być skończone do 28 czerwca 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto