Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Radomiu. Znamy kolejnych wykonawców niezbędnych obiektów oraz dróg lotniskowych

Janusz Petz
Janusz Petz
Budowa Portu Lotniczego Warszawa – Radom trwa bez jakichkolwiek opóźnień.
Budowa Portu Lotniczego Warszawa – Radom trwa bez jakichkolwiek opóźnień. PPL
Spółka Gelco z Warszawy zbuduje maszt telekomunikacyjny wraz z niezbędną infrastrukturą, a warszawska firma Heli Factor drogi techniczne i patrolowe, a także ogrodzenie lotniska. To wynik rozstrzygniętych właśnie postępowań przetargowych dotyczących budowy Portu Lotniczego Warszawa – Radom imienia Bohaterów Radomskiego czerwca 1976.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Przedsiębiorstwo Państwowe „Poty Lotnicze” wybrało właśnie wykonawców dwóch kolejnych inwestycji na radomskim lotnisku. Podpisanie umowy poprzedzi jeszcze analiza oferty pod względem formalnym. Nie można też wykluczyć, że procedura przedłuży się w związku z możliwością odwołań przegranych w przetargu konkurentów. Wiadomo jednak, że ewentualne opóźnienia nie będą miały wpływu na terminowość oddania lotniska do użytkowania. Najkosztowniejsze, najważniejsze i najbardziej czasochłonne inwestycje są już bowiem realizowane, a kolejne przetargi dotyczą obiektów i instalacji, które mogą być zrealizowane w stosunkowo krótkim czasie.

Drogi patrolowe, ogrodzenie, maszt

Jednym z zadań, którego wykonawcę właśnie wyłoniono jest wykonanie w formule projektuj i wybuduj samochodowych dróg technicznych i patrolowych, ogrodzenia oraz świetlnego systemu podejścia wraz z budową, przebudową i rozbiórką niezbędnej infrastruktury towarzyszącej oraz rozbiórką istniejącej zabudowy.

Na realizacje tego zadania Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przeznaczyło 25 milionów 642 tysiące 358 złotych. Jedna z dwóch ofert nieznacznie przekroczyła ten limit, a druga była nieco niższa od kwoty jaką przedsiębiorstwo chce zapłacić za realizację inwestycji. Korporacja Budowlana Doraco zażyczyła sobie 25 milionów 592 tysiące 782 złote, Heli Factor 25 milionów 642 tysiące 358 złotych. W postępowaniu wybrano ostatnią z tych firm.

Na budowę masztu telekomunikacyjnego Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przeznaczyło 1 milion 340 tysięcy 700 złotych. Dwie złożone oferty opiewały na nieco niższe kwoty. Spółka Heli Factor zaproponowała 1 milion 324 tysiące 710 złotych, a wygrany w przetargu oferent spółka Gelco 1 milion 344 tysiące 496 złotych. Według przyjętego algorytmu lepszą ofertą okazała się propozycja spółki Gelco.

Kolejne przetargi

W kwietniu mają być wybrani wykonawcy kolejnych inwestycji. Jeden z przetargów dotyczy dostawy urządzeń kontroli bezpieczeństwa dla pasażerów oraz służbowego Przejścia Kontroli Bezpieczeństwa a także urządzenia RTG do kontroli bezpieczeństwa bagażu „Rush” w sortowni nr 1 na terenie Terminala A. Zainteresowani oferenci mają czas do 20 kwietnia na złożenie swoich propozycji. Wcześniej, bo do 15 kwietnia przyjmowane będą oferty na wykonanie dokumentacji i budowie instalacji okablowania telekomunikacyjnego między obiektami lotniska. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie w formule projektuj i wybuduj między innymi sieci energetycznej, kanalizacji sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i deszczowej, jednej drogi, zbiorników retencyjnych, przepływomierzy.

Lotnisko w budowie

Na lotnisku, w różnych jego częściach widać coraz większy ruch maszyn i ekip budowlanych. Niedawno maszyny i nowe tymczasowe ogrodzenie pojawiły się we wschodniej części lotniska. W tym miejscu – pomiędzy ogrodzeniem a płytą postojową wojskowych samolotów i tak zwanym domkiem pilota rozpoczęła się właśnie budowa dróg kołowania. Będą one głównie wykorzystywane przez samoloty lądujące od strony miasta i startujące od strony Małęczyna.

Po drugiej strony ulicy trwa budowa drogi powiatowej. Wykonawcą jest miasto. Trasa jest budowana w związku z tym, że istniejąca droga kolidowała z pasem startowym, który znacznie zbliżył się do tego połączenia komunikacyjnego, po tym jak wydłużono go o 500 metrów z 2 tysięcy do 2500 metrów.

Od południowej strony lotniska trwa już budowa wieży kontroli lotów Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz strażnicy lotniskowej straży pożarnej. Bez żadnej przerwy w zimie budowano też terminal oraz budynki przeznaczone dla straży granicznej, celników oraz administracji lotniska. Rozpoczęły się też prace związane z głównymi drogami dojazdowymi – od ulicy Lubelskiej i Alei Wojska Polskiego, a także budową parkingów i przystanków autobusowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto