Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa masztu telefonii komórkowej 5G w Radomiu. Spółka odpowiada w sprawie protestu mieszkańców z ulicy Małcużyńskiego

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Radomianie z ulicy Małcużyńskiego i sąsiednich protestowali w sobotę przeciwko budowie stacji bazowej telefonii komórkowej 5 G.
Radomianie z ulicy Małcużyńskiego i sąsiednich protestowali w sobotę przeciwko budowie stacji bazowej telefonii komórkowej 5 G. Antoni Sokołowski
W związku z publikacją materiału pt. „Protest mieszkańców ulicy Małcużyńskiego Nie chcą masztu telefonii komórkowej” dotyczącego naszej planowanej stacji bazowej w Radomiu przy ulicy Małcużyńskiego, do naszej redakcji spółka przesłała swoje stanowisko.

Spór o maszt telefonii 5 G w Radomiu – stanowisko spółki

W sobotę 19 listopada kilkadziesiąt osób protestowało przeciwko planom budowy stacji bazowej telefonii komórkowej na ulicy Małcużyńskiego. Relacjonowaliśmy to wydarzenie na na naszym portalu. Zobaczcie:

Ze względu na wagę sprawy, przytaczamy w całości stanowisko spółki operatora sieci Play:
W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w Radomiu. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.
Wszystkie stacje bazowe telefonii komórkowej, w myśl obowiązujących przepisów (ustawa o gospodarce nieruchomościami), zaliczane są do tzw. inwestycji celu publicznego. Jest to szczególna kategoria inwestycji realizujących określoną funkcję społeczną, do których należą obok infrastruktury telekomunikacyjnej m.in. takie obiekty jak drogi publiczne, linii energetyczne, czy infrastruktura służąca zaopatrzeniu ludności w wodę. W przypadku stacji bazowych ich cel publiczny wynika przede wszystkim z podstawowej funkcji jakie realizują, a więc zapewnienia łączności publicznej, w tym dostępu do tak podstawowych usług jak łączność głosowa, SMS/MMS, dostęp do internetu, możliwość realizacji połączeń na numery alarmowe czy lokalizacja w sytuacjach alarmowych. Każda funkcjonująca stacja bazowa zapewnia dostęp do tego rodzaju usług nawet kilku tysiącom unikalnych użytkowników dziennie, którzy znajdą się w jej zasięgu.
Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia.
Jeśli chodzi o planowaną stację bazową przy ul. Witolda Małcużynskiego w Radomiu, to aktualnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest ona na etapie postępowania o wydanie pozwolenia na budowę prowadzonego na wniosek spółki przez Prezydenta Miasta Radomia. Zwracamy też uwagę, że planowana lokalizacja stacji znajduje się w odległości ok. 120 metrów od najbliższych zabudowań mieszkalnych.
Warto podkreślić, że niezależnie od lokalizacji (w tym odległości od zabudowań mieszkalnych) oraz stosowanych na danej stacji technologii, każda stacja bazowa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezpośrednio przed jej komercyjnym uruchomieniem, podlega obowiązkowym pomiarom pola elektromagnetycznego (PEM) w miejscach dostępnych dla ludności realizowanym przez laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji. Raport z takich pomiarów pola elektromagnetycznego stanowi obowiązkowy element zgłoszenia stacji bazowej do organu ochrony środowiska.

Obowiązujące w Polsce normy PEM dla stacji bazowych wynikają z rozporządzenia Ministra Zdrowia i są takie same jak w większości państw europejskich i świata. Oparte są one o zalecenie Rady Europejskiej 1999/519/EC oraz wytyczne ICNIRP (Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym), zaktualizowane w 2020 r. Co istotne, normy te muszą być bezwzględnie dotrzymane we wszystkich miejscach dostępnych dla ludności.  Służą temu m.in. wyżej wskazane pomiary realizowane przez laboratoria akredytowane prowadzone dla uruchamianej stacji bazowej, a także okresowe badania poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku prowadzone na terenie całej Polski przez uprawnione organy państwowe.
Raport z przeprowadzonych pomiarów PEM dla planowanej stacji bazowej będzie także publicznie dostępny dla każdego w ogólnopolskiej bazie danych SI2PEM.gov.pl. Wyniki prowadzonych w Polsce pomiarów jednoznacznie wskazują na dotrzymywanie przez operatorów sieci ruchomych obowiązujących limitów PEM. Wg danych zawartych w SI2PEM.gov.pl (https://si2pem.gov.pl/stats/) średnia wartość PEM z pomiarów dla stacji bazowych wynosi poniżej 2 V/m przy obowiązujących normach wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia do 28-61 V/m, a więc jest znacząco poniżej bezpiecznych limitów wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia.
Jako operator jesteśmy także otwarci na dyskusję ze społecznością i władzami lokalnymi na temat planowanej inwestycji, zasięgu jaki zapewni w okolicznym terenie po jej realizacji oraz bezpieczeństwa eksploatacji tego rodzaju infrastruktury.
Michał Ciach
Ekspert ds. Public Affairs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto