Budowa stadionu dla Radomiaka. Kiedy nowy termin oddania tego obiektu do użytku? Nieoficjalnie wrzesień 2022 roku. (ZOBACZ ZDJĘCIA Z BUDOWY)

Włodzimierz Łyżwa
Włodzimierz Łyżwa
Włodzimierz Łyżwa
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
31 grudnia 2021 roku - to nadal oficjalny termin oddania do użytku nowego stadionu dla Radomiaka przy ulicy Struga 63. Już wiadomo, że w tym terminie nie zostanie oddany ten obiekt do użytku.

Do końca września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z wykonawcom firmą Betonox mają podać nowy termin. Nieoficjalnie mówi się o wrześniu 2022 roku.
Od kilku tygodni prace przy budowie nowego stadionu dla Radomiaka toczą się tylko na trybunie północnej (widać to na zdjęciach zrobionych we wtorek 21 września). Nic się nie dzieje na trybunie południowej.

List otwarty Stowarzyszenia Kibiców - TylkoRadomiak.pl
W piątek zwróciliśmy się pismem do MOSiR Radom z pytaniami, które dotyczą budowy stadionu przy ul. Struga 63. Oczekujemy odpowiedzi, ale przede wszystkim podjęcia konkretnych rozwiązań.

1. Czy termin 31.12.2021 r. na oddanie stadionu jest nadal obowiązującym? Czy istnieją harmonogramy prac, jeśli tak to prosimy o ich przedstawienie lub przedstawienie ostatnich obowiązujących.

2. Czy prace związane z utwardzeniem gruntu przy trybunie północnej zostały zakończone w 100%? Jeśli trybuna wymaga dodatkowych prac to kiedy się one rozpoczną?

3. Kiedy ruszą prace związane z trybuną południową? Czy nie będą one kolidowały z planowanym wykonaniem drenażu odwadniającego na terenie wokół hali i stadionu?

4. Jakie prace muszą zostać wykonane, aby przystąpić do realizacji właściwego zakresu kontraktu? Czy wobec pojawiających się problemów Inwestor podjął się dodatkowej analizy budowy na dalszych jej etapach (np. prace związane z instalacją dachu?)

5. Prace nad renowacją Gołębnika miały zakończyć się 06.07.2021 r. Na jakim etapie są obecnie? Gdzie znajduje się Gołębnik? Gdzie będzie przechowywany i jak zabezpieczony do czasu wykorzystania go na nowym stadionie?

6. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Państwa, MOSiR opłacił i przejął stalowe elementy konstrukcyjne zadaszenia stadionu.
Przez kogo była sprawdzana kompletność i technologiczna poprawność (zgodność z dokumentacją projektową) tych elementów?
Czy MOSiR, opiera się w tym zakresie wyłącznie na zapewnieniach inspektorów nadzoru, kontrolujących uprzednio prace realizowane przez konsorcjum ROSA/MAXTO, tj. inspektorów, których dotychczasowe zapewnienia o kompletności i prawidłowości robót, częstokroć nie odpowiadały - co sami Państwo przyznajecie - stanowi faktycznemu?
Jeśli tak, to czy nie powinno się dokonać dodatkowej weryfikacji przez inny podmiot i to w terminie umożliwiającym uzupełnienie ewentualnych braków przed przystąpieniem do realizacji robót związanych z montażem zadaszenia (tak by te ewentualne problemy nie spowodowały kolejnego wielomiesięcznego przestoju na placu budowy)?
Natomiast jeśli dokonano takiego dodatkowego sprawdzenia, prosimy o informację, kto konkretnie dokonywał tej weryfikacji (pracownicy MOSiR, podmiot zewnętrzny, zespół nowych inspektorów nadzoru, nowy Wykonawca?) i potwierdza prawidłowość/kompletność wykonanego zadaszenia.

7. Czy MOSiR ma jakiekolwiek plany - i podejmuje jakieś działania (np. poszukiwanie źródeł finansowania, analiza konieczności wykonania w/w trybun z uwagi na kwestie ochrony okolicznych mieszkańców przed hałasem, aktualizacja kosztorysów, konsultacje z obecnym Wykonawcą itp.) - związane z II etapem budowy stadionu, tj. wykonaniem trybun od strony ul. Jordana i ul. Zbrowskiego?

8. Czy Prezes MOSiR bierze odpowiedzialność, za zaakceptowanie złożonej przez konsorcjum ROSA/MAXTO dokumentacji projektowej, wskazującej lokalizację sektora gości niemal w samym centrum trybuny północnej stadionu?
Jakie były przesłanki, dla podjęcia takiej decyzji? Dlaczego nie etapie opracowywania dokumentacji - gdy było to relatywnie proste i nie wiązało się z żadnymi utrudnieniami dla MOSiR - nie nakazano projektantowi zmiany lokalizacji sektora?
Czy znany jest Prezesowi MOSiR jakiś inny stadion na świecie, a którym sektor gości umiejscowiony byłby w centrum największej trybuny?

9. Czy MOSiR ma świadomość, że pozostawienie sektora gości w pierwotnie przewidzianej lokalizacji zmniejsza drastycznie walory użytkowe i pojemność stadionu (z przewidzianych w I etapie ponad 8.500 miejsc, do najprawdopodobniej ok. 4.000-7.000 miejsc)? W najlepszym razie wyłączeniu z użytkowania ulega bowiem -jako sektory buforowe - znaczna część trybuny północnej. Nie można również wykluczyć, że ze względów bezpieczeństwa, decyzją policji, cała ta trybuna, będzie zamknięta dla kibiców gospodarzy.

10. Dlaczego jak dotąd MOSiR nie rozwiązał problemu z lokalizacją sektora gości (jak się wydaje łatwiej i taniej tego typu kwestię rozwiązać, w trakcie długotrwałych przestojów na budowie stadionu, niż po wznowieniu prac, podczas prowadzenia robót budowlanych)?

11. Czy Prezes MOSiR, zgodzi się z tezą, że zaakceptowanie takiej, a nie innej lokalizacji, a następnie pozostawienie w niej sektora gości, wyczerpywałoby znamiona niegospodarności i działania zarówno na szkodę spółki MOSiR, jak i radomskich podatników, którzy płacąc za stadion na 8.500 widzów, otrzymają -w skutek wyrażenia zgody na taką a nie inną lokalizację sektora gości - obiekt o znacznie mniejszej dostępnej ilości miejsc?

12. Czy MOSiR podejmuje lub ma zamiar podjąć działania związane ze zmianą lokalizacji sektora gości? Jeśli tak, to jakie są to działania, jaki jest ich kalendarz i jakie koszty (związane z np. pracami montażowymi, dokumentacją zamienną itp.), a także jakie w tym przypadku będzie źródło finansowania (środki własne MOSiR, środki pozyskane od Gminy Radom, polisy OC członków Zarządu Spółki MOSiR)?

13. Czy Prezes MOSiR jest zadowolony z dotychczasowej polityki informacyjnej Spółki, w zakresie dotyczącym budowy stadionu? W szczególności, czy uważa, że pozwolenie na dalsze wypowiadanie się na ten temat dyrektorowi Robertowi Dębickiemu (np. wypowiedzi dla Zebrra.tv z 19 lipca br.) leży w interesie MOSiR?

Znamy przyszłość Roberta Kubicy. WYWIAD

Wideo

Materiał oryginalny: Budowa stadionu dla Radomiaka. Kiedy nowy termin oddania tego obiektu do użytku? Nieoficjalnie wrzesień 2022 roku. (ZOBACZ ZDJĘCIA Z BUDOWY) - Echo Dnia Radomskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie