Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynki po byłej Radomskiej Wytwórni Telefonów będą wyburzone. Urząd Miejski wydał już zgodę. Co powstanie w zamian? Zobaczcie zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Budynek, który ma być wyburzony. 

Na kolejnych slajdach zobacz, które budynki będą wyburzone i co mieści się w budynkach pozostałych po RWT i zbudowanych na dawnym terenie RWT »>
Budynek, który ma być wyburzony. Na kolejnych slajdach zobacz, które budynki będą wyburzone i co mieści się w budynkach pozostałych po RWT i zbudowanych na dawnym terenie RWT »>Janusz Petz
Urząd Miejski w Radomiu wydał zgodę na wyburzenie charakterystycznych budynków należących niegdyś do Radomskiej Wytwórni Telefonów przy ulicy Wodnej. Nie wiadomo co powstanie w tym miejscu, ale jest to teren niezwykle atrakcyjny przede wszystkim dla deweloperów budujących nowe mieszkania w tej części miasta.

Budynki po byłej Radomskiej Wytwórni Telefonów będą wyburzone. Urząd Miejski wydał już zgodę

Pozwolenie na rozbiórkę obejmuje budynki znajdujące się na ulicy Wodnej na działkach oznaczonych numerami 19/18 i 19/20. Jest tam budynek administracyjno – socjalny z halą produkcyjno -montażową oraz budynek magazynowy. Wszystkie te budynki są ze sobą połączone. Wniosek złożyła spółka WFG z Poznania, właściciel działek. Wiadomo, że prace rozbiórkowe mają się rozpocząć w ciągu najbliższych tygodni. Co ma powstać na miejscu zburzonych budynków ? Nie udało nam się skontaktować z właścicielami poznańskiej spółki. Mówi się, że w tym miejscu ma być zbudowany 9-kondygnacyjny budynek mieszkalny. W Urzędzie Miejskim w Radomiu sprawdziliśmy, że nie złożono jednak żadnego wniosku o wydanie warunków zabudowy tych działek, a 9-kondygnacyjny blok mieszkalny, który zbudowano niedawno, stoi kilka działek dalej.

Budynki, które mają być zburzone należały niegdyś do Radomskiej Wytwórni Telefonów, ale radomianom bardziej kojarzą się z inną spółką Radomska Wytwórnia Telekomunikacyjna – Telefony Polskie. To spółka córka RWT. Kiedy w latach już 90 -tych zasłużone dla Radomia przedsiębiorstwo chyliło się do upadku stworzono nową spółkę, która kontynuowała tradycję telekomunikacyjną miasta. Akcjonariuszami RWT TP zostali też Telekomunikacja Polska, warszawska firma "Mescomp", spółka giełdowa "Computerland" oraz szwedzki koncern "Ericsson". Przez pewien czas oferująca dość nowoczesne urządzenia telekomunikacyjne firma nieźle radziła sobie na rynku. Z tego okresu pochodzi właśnie najbardziej charakterystyczny budynek, który przeszedł gruntowną rewitalizację i na tamte czasy był bardzo nowoczesny. Niestety również w przypadku RWT TP doszło do ogłoszenia upadłości. Stało się to w 2004 roku. Firmę przejęli jednak właściciele Zakładów Automatyki Kombud i do dziś przedsiębiorstwo działa – tyle, że w nowej lokalizacji i z nowym profilem działalności – bardziej związanym z elektroniką stosowaną w kolejnictwie.

Radomska Wytwórnia Telefonów była jednym z symbolów miasta od  1938 roku, kiedy Józef Grzecznarowski, ówczesny prezydent miasta, sprowadził do Radomia szwedzką firmę Ericsson (sprzedał szwedzkiemu producentowi grunt za złotówkę), która wybudowała tutaj fabrykę produkującą aparaty telefoniczne. W szczytowym okresie w latach 80. ubiegłego wieku produkowała ona  ponad 1,6 milionów aparatów rocznie. Zatrudniała wówczas ponad 2 tysiące osób. Nazwy telefonów, takie jak Bratek czy Tulipan wymyślał zarząd lub pracownicy firmy. Aparaty były też eksportowane, między innymi do takich krajów, jak: Syria, Tajlandia, Maroka, Francja czy też Grecja. 

Schyłek świetności telefonów z Radomia a nastąpił wraz z przemianami gospodarczymi po 1989 roku głównym odbiorcą aparatów była Telekomunikcja Polska, która przejęciu przez France Telecom zaczęła rezygnować z radomskiego dostawcy. Znaczenie też traciła telefonia stacjonarna na rzecz komórkowej.

Historia Radomskiej Wytwórni Telefonów

Budynki i działki należące niegdyś do Radomskiej Wytwórni Telefonów przechodziły różne losy. Kupione od syndyków RWT i RWT TP zmieniały właścicieli. Cała ta część miasta zyskuje jednak coraz bardziej na znaczeniu, a jeden z polityków zauważył, że będzie to tak naprawdę nowe centrum Radomia, również za sprawą sąsiadującego z terenami RWT Radomskiego Centrum Sportu. Główny budynek administracyjny RWT przy ulicy Struga, który straszył mieszkańców miasta przez wiele lat został przejęty przez instytucje celno – skarbowe i za pieniądze Ministerstwa Finansów został gruntownie przebudowany i zmodernizowany. Mieszczą się tam biura służb celno – skarbowych. Obok powstało Centrum Handlowe „Przy Struga”. Na parkingu u zbiegu ulic Struga i Zbrowskiego powstał blok mieszkalny. Drugi blok stanął bliżej ulicy Wodnej. Jedna z hal po RWT użytkowana jest nadal przez różne firmy, a kolejny budynek użytkuje Europejska Uczelnia Społeczno – Techniczna. Jest jednak jeszcze bardzo dużo miejsca na budowę kolejnych obiektów. Może to być atrakcyjny teren dla deweloperów budujących bloki mieszkalne. Teren zyskał na atrakcyjności od czasu, gdy w pobliżu zbudowano przystanek kolejowy Radom Gołębiów. Jest też blisko pętla autobusowa, skąd odjeżdżają liczne autobusy, w tym obsługiwane przez pojazdy elektryczne.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto