Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Radomia 2023. Jeszcze trwa głosowanie a już padł rekord. Takiego zainteresowania jeszcze nie było

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Już ponad 25 tysięcy głosów oddali radomianie w głosowaniu na projekty w Budżecie Obywatelskim na 2023 rok. To już dużo więcej niż w rekordowym ubiegłym roku. Głosy można oddawać jeszcze do wtorku 21 czerwca. Aby ułatwić udział tym, którzy wolą wypełnić papierową ankietę w najbliższą sobotę 18 czerwca czynny będzie punkt w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Rwańskiej w Radomiu.

Budżet Obywatelski Radomia 2023. Głosowanie jeszcze trwa, a już padł rekord

Głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok potrwa jeszcze do wtorku 21 czerwca. Już wiadomo, że to będzie wyjątkowa edycja. Takiego zainteresowania do tej pory jeszcze nie było. W środę 15 czerwca było oddanych już ponad 25 tysięcy głosów! Dla porównania w także rekordowym 2021 roku w sumie radomianie oddali 20 665 głosów, w 2020 roku zaś 15 tysięcy głosów.

- W poprzednich latach było zwykle od 10 do 12 tysięcy głosów. Jak widać rzeczywiście ten rok jest wyjątkowy, jeśli chodzi o zainteresowanie mieszkańców. Widzimy też, ze jest bardzo wiele akcji promocyjnych, autorzy bardzo reklamują swoje projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok - mówi Paulina Kwiecień z Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki w Urzędzie Miejskim w Radomiu.

Powodów takie zainteresowania można upatrywać między innymi w tym, że mieszkańcy miasta już wiedzą czym jest Budżet Obywatelski i jak dużo dzięki niemu udało się zrobić. Ale z drugiej strony, co chyba nawet ważniejsze w tym roku zmieniły się zasady rządzące Budżetem Obywatelskim. Przypomnijmy, po zmianach wprowadzonych przez polski parlament nie ma już podziału projektów ze względu na ich wartość. W latach poprzednich, w Radomiu koszt realizacji tych najmniejszych nie mógł przekroczyć 100 tysięcy złotych. Kolejną grupę stanowiły te o wartości od 100 do 600 tysięcy złotych, trzecia dotyczyła projektów o wartości powyżej 600 tysięcy złotych i wreszcie projekty instytucjonalne składane na przykład przez szkoły i one były najdroższe. Co ważne do każdej kategorii była przypisana konkretna pula pieniędzy Budżetu Obywatelskiego do podziału.

Dzięki temu szansę na zwycięstwo i pieniądze miały niewielkie, ale ciekawe projekty,. Dla przykładu z Budżetu Obywatelskiego powstały murale z obrazami Jacka Malczewskiego, czy zostały ustawione rzeźby - symbole Radomia, w tym roku między innymi kuchenka z Polmetalu czy kawiarniany stolik z kultowym ciastkiem - radomianką.

Teraz wszystkie projekty są "wrzucone" do jednego worka, te małe, osiedlowe rywalizują o pieniądze z tej samej puli z dużymi i kosztownymi składanymi na przykład przez instytucje. Co oczywiste autorzy tych najmniejszych mają też mniejsze szanse na zabieganie o głosy mieszkańców. Zresztą większość spośród 185 projektów na karcie do głosowania to te kosztowniejsze. Jedynym ograniczeniem jest to, że wartość ich realizacji nie może przekroczyć 30 procent całej kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski w 2023 roku, czyli około 2 miliony 325 tysięcy złotych. Jak już pisaliśmy na Budżet Obywatelski w 2023 roku jest 7 milionów 750 tysięcy złotych.

Rywalizacja o zwycięstwo w głosowania, a co za tym idzie pieniądze z Budżetu Obywatelskiego jest ogromna. Zgodnie z zasadami muszą być co najmniej cztery zwycięskie projekty. Może się zdarzyć tak, że więcej realizowanych nie będzie, bo wygrają te najkosztowniejsze i zbiorą wszystkie pieniądze.

Jak zagłosować w Budżecie Obywatelskim Radomia?

Przypomnijmy, że w tym roku można wybierać spośród 185 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców Radomia. Na karcie też są umieszczone bez rozróżnienia na wartość realizacji. Podobnie jak we wcześniejszych edycjach każdy mieszkaniec Radomia może zagłosować na dowolną liczbę projektów przyznając im jeden, dwa lub trzy punkty. Wyniki mamy poznać do 24 lipca.

Tradycyjnie w Budżecie Obywatelskim można zagłosować przez stronę www.konsultacje.radom.pl (bez logowania, z weryfikacją numeru telefonu). Ta forma cieszy się największą popularnością wśród radomian. Ale można też wypełnić papierową kartę do głosowania. Można to zrobić w trzech stacjonarnych punktach:

  • w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego przy ulicy Kilińskiego 30, pokój numer 19;
  • w Wieloosobowym stanowisku do spraw Komunikacji Społecznej, pokój numer 104 w Urzędzie Miejskim przy ulicy Żeromskiego 53; w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Rwańskiej 16 w Radomiu

Aby ułatwić "papierowe" głosowanie w sobotę, 18 czerwca będzie czynny punkt w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Rwańskiej 16. Można tam przyjść od godziny 9 do 14.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto